Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

FAST FOOD - żywność ze śmietnika

Coraz szybsze tempo życia powoduje, że nie mamy czasu na przygotowywanie tradycyjnych posiłków i sięgamy po dania gotowe. Popularne są dania typu fast food, a wśród z nich - hamburgery, hot dogi, pizza oraz frytki.

Fast Food

Fast food jest częścią tzw. amerykańskiego stylu życia. Hamburgery stały się popularne w pierwszych latach XX wieku, początkowo w Stanach Zjednoczonych. Tam właśnie pojawiły się pierwsze budki uliczne oferujące je. Należy jednak wspomnieć, że do USA hamburgery dotarły wraz z niemieckimi emigrantami. 

To właśnie miastu na północy Niemiec - Hamburgowi, kanapka z mielonym mięsem zawdzięcza swoją nazwę. Do hamburgera dodaje się niewielkie ilości warzyw (cebulę, pomidor, sałatę), a także różne sosy. Odmianą hamburgera z włożonym do środka plasterkiem żółtego sera jest cheesburger.

Dania z barów szybkiej obsługi przyczyniają się do powstawania chorób cywilizacyjnych.

Natomiast hot dogi swoją nazwę zawdzięczają parówkom, które według niektórych osób mają podłużny ,,jamnikowaty" kształt. Pierwsza budka z hot dogami powstała w Nowym Jorku, na początku XX wieku. Spożywając posiłki typu fast food, dostarczamy organizmowi znacznych ilości tłuszczu, a zwłaszcza kwasów nasyconych i izomerów trans, pochodzących z utwardzonych tłuszczów roślinnych. 

Zdrowa dieta powinna zawierać nie więcej  niż 30% energii pochodzącej z tłuszczu, inaczej organizm przestaje prawidłowo funkcjonować i pojawia się na przykład otyłość i kłopoty z przemianą materii. Frytki zawierają 15% tłuszczu, cheesburger ponad 12%. Dlatego też jeden hamburger wystarczy, by zapewnić naszemu organizmowi 1/3 całodziennego zapotrzebowania na tłuszcz.

Jeśli korzystamy z barów szybkiej obsługi, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że taka dieta jest niepełnowartościowa. Pamiętajmy, by koniecznie uzupełniać ją innymi niezbędnymi produktami, np. warzywami i owocami. Dania typu fast food zawierają zazwyczaj nadmierne ilości cukru i soli. Nie powinni ich jeść ludzie będący na diecie nisko tłuszczowej, niskosodowej (np. z nadciśnieniem tętniczym krwi) oraz osoby chore na cukrzycę.

Sieci barów szybkiej obsługi dbają o zdobycie licznej rzeszy klientów. Stąd wiele promocji kierowanych do młodzieży, a nawet dzieci (np. specjalne zestawy z maskotkami czy przyjęcia urodzinowe organizowane w restauracjach). Tego typu posiłki nie są wskazane dla dzieci, ponieważ nie dostarczają ustrojowi składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju.

Międzynarodowe sieci barów szybkiej obsługi mają wielu przeciwników. Zarzuca się im, że przyczyniają się nie tylko do rozprzestrzeniania chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia) poprzez propagowanie niewłaściwego sposobu odżywiania, ale sprzyja także niszczeniu środowiska naturalnego (chociażby przez wycinanie lasów tropikalnych pod tereny na pastwiska do wypasu bydła). Przeciwnicy takich restauracji zamiast ?fast food" posługują się obraźliwym określeniem ?junk food", co można tłumaczyć jako ?żywność ze śmietnika".

ZALECA SIĘ:

  • jedzenie jak największej liczby dodatków warzywnych - świeżych  i gotowanych;
  • picie soków owocowych lub herbaty zamiast słodkich napojów gazowanych;
  • o ile to możliwe, potraw o niższej zawartość i kalorii (np. sosów z obniżoną ilością tłuszczu;
  • zastępowanie cukru słodzikami.

NALEŻY UNIKAĆ:

  • potraw smażonych na tłuszczu, zamiast nich wybierajmy mięso przygotowywane na grillu;
  • dodawania tłustych sosów, majonezu (zamiast, niego lepiej stosujmy musztardę);
  • jedzenia skóry kurczaka, gdyż zawiera bardzo dużo cholesterolu;
  • deserów, koktajli, napojów typu cola, ze względu dużą zawartość cukru;
  • dużych porcji posiłków, powinniśmy raczej zamawiać typowe hamburgery bez wielu tuczących dodatków, w trosce o swoje zdrowie nie ulegajmy pokusie różnych promocji.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)