Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dieta Schaubów

...człowiek żyje nie tym, co zje, ale tym, co może łatwo strawić...

Twórcami tej diety są Paul i Milly Schaub, małżeństwo fizjoterapeutów z Zurychu. Wymyślili ją pod wpływem prac lekarzy medycyny: Franza Xawra Mayra, Karla Rumlera oraz doktora Wolfganga Lutza z Salzburga. Jedną z podstawowych zasad tej terapii jest jedzenie podczas jednego posiłku najwyżej trzech potraw.

...tylko z ziemniakami

Według Schaubów menu powinno być mało zróżnicowane oraz jak najprostsze. Nie należy codziennie jeść potraw wymyślnych i składających się z dużej ilości produktów, ponieważ zakłócają one prawidłowe procesy trawienne, rozregulowują organizm, powodują wzdęcia oraz nadmierne wydzielanie gazów.

Między posiłkami trzeba zachować przynajmniej czterogodzinną przerwę, by organizm miał czas na uporanie się z dostarczonym pokarmem. Nie powinno się jeść wieczorem, po godzinie 18.00. Jeśli nie potrafimy pokonać uczucia głodu, możemy sięgnąć po coś lekko strawnego, np. warzywa z wody lub gotowane na parze. Kolejnym nakazem tej diety jest jak najczęstsze oczyszczanie organizmu ze zbędnych, trujących substancji przemiany materii.

Niezwykle pomocne jest w tym częste picie mineralnej, niegazowanej wody, która skutecznie i szybko wypłukuje szkodliwe związki. Oczyszczanie jelit nie powinno być przeprowadzane za pomocą popularnych środków, takich jak grubo zmielone ziama zbóż, kleiki czy siemię lniane, ponieważ powodują one podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego. Następna zasada mówi o tym, by jeść mało, ale za to treściwie. Nie można się objadać i spożywać zbędnych dla organizmu dań; jadłospis powinien być przemyślany, idealnie skomponowany i złożony z niewielkich porcji jedzenia.

Podstawą diety Schaubów są białka i tłuszcze, które powinny być łączone tylko z ziemniakami. Nie wolno natomiast przyjmować ich z produktami zbożowymi, np. makaronem, chlebem, ryżem, kaszami, płatkami, kukurydzą. Najlepsze jest białko pochodzące z mięsa, ryb, jaj oraz serów, a unikać należy tego, które zawarte jest w jogurcie czy twarogu. Schaubowie twierdzą, że nadwagę powodują zbyt często dostarczane organizmowi węglowodany. Tłuszcz nie będzie tuczyć, jeśli jednocześnie zostanie ograniczona ilość węglowodanów w spożywanym pokarmie.

Stosując tę dietę należy więc jak najrzadziej jeść wszelkie produkty zbożowe, dżemy, konfitury, cukier czy miód. Nie później niż o 14.00 można sobie pozwolić na jakieś warzywo. Popołudniowe i wieczorne posiłki -złożone z warzyw czy owoców powodują rozpoczęcie procesów gnilnych i fermentacyjnych w przewodzie pokarmowym, co kończy się wzdęciami, wzmożonym wydzielaniem gazów i bólami brzucha.

Inne zakazane w diecie Schaubów produkty to: soki owocowe, herbaty i napary ziołowe o działaniu moczopędnym, wszystkie słodkie napoje, kwaśne mleko, wszelkie produkty z soi, zielona sałata, pomidory, ananasy, sezam, wszystkie rodzaje muesli oraz siemię lniane. Dieta Schaubów opiera się na przekonaniu, że człowiek żyje nie tym, co zje, ale tym, co może bez problemu strawić. Jest pełnowartościowa i lekko strawna. Zwraca uwagę na fakt, że owoce oraz produkty pozyskane z kwaśnego mleka niszczą w organizmie wiele soli mineralnych, przede wszystkim wapń, którego brak prowadzi do powstawania chorób kości i stawów.

Najważniejsze jest jednak to, by jadłospis był ubogi w węglowodany, takie jak cukier i zboża. Nadmiar ich prowadzi do wytwarzania w organizmie dużych ilości energii cieplnej, co powoduje takie choroby, jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza, zwyrodnienia kości, stany zapalne i choroby skóry. Dieta przyniesie szybkie i widoczne skutki, jeśli dołączymy do niej regularnie uprawiane ćwiczenia gimnastyczne. Ruch, ćwiczenia oddechowe, entuzjazm oraz pozytywne nastawienie do świata zintensyfikują działanie nowego jadłospisu.

Jest to dieta dość kontrowersyjna, ale choćby ze względu na jej udowodnioną skuteczność w walce z otyłością i innymi chorobami warto jej spróbować.


Foto:https://flic.kr/p/8bfyCmEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)