Jak pielęgnować usta i zmarszczki wokół ust - perfekcyjny makijaż

Kobieta, dłoń, usta 

Jak pielęgnować usta i zmarszczki wokół ust?. Piękne usta od wieków są uznawane za jeden z głównych atrybutów kobiecej urody. Aby jednak uśmiech był rzeczywiście olśniewający, należy zadbać o coś więcej niż tylko perfekcyjny makijaż. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stan uzębienia. Żadna pomadka, konturówka ani błyszczyk nie zatuszują zaniedbań wynikających z braku higieny jamy ustnej i właściwej opieki stomatologicznej.

Przede wszystkim nie wolno zapominać o systematycznym czyszczeniu zębów szczoteczką. Mechaniczne oczyszczanie wspierają coraz doskonalsze chemiczne substancje zawarte w pastach do zębów. To jednak nie wszystko - piękny i zdrowy uśmiech zależy również od regularnych wizyt u dentysty.

Warto też zadbać o delikatną i wrażliwą skórę warg za pomocą specjalnego masażu, wykonywanego miękką szczoteczką do zębów. Nie dociskajmy jej do ust zbyt mocno - lekkie okrężne ruchy pomogą bezboleśnie usunąć martwy naskórek, a wargi staną się błyszczące i gładkie. Efekty tej kuracji spotęguje nałożenie warstwy miodu, tłustego kremu lub wazeliny kosmetycznej na masowane miejsce. 

Jeżeli mamy kłopoty z pierzchnięciem skóry, to starajmy się nie oblizywać ust - wrażenie nawilżenia jest wówczas krótkotrwałe, a naprawdę tylko dodatkowo wysuszamy naskórek. Nawet jeśli nie planujemy dziennego ani wieczorowego makijażu, chrońmy wargi przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych (takich jak wiatr lub mróz) i promieni słonecznych za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych. Powinny one zawierać przede wszystkim filtry UV i środki ochronno-odżywcze, np. wyciągi z roślin i witaminy. Większość tego typu preparatów jest bezbarwna i matowa (noszą nazwę non transfer), niektóre jednak zawierają nieznaczne ilości pigmentu lub substancji nabłyszczających, dzięki czemu dyskretnie upiększają uśmiech.

Usta, zbliżenie, kobieta 

Wiele kobiet skarży się na problemy ze zmarszczkami wokół ust. Gdy uznamy je za zbyt szpecące, możemy zdecydować się na wygładzanie chemiczne (czyli wyrównywanie wierzchniej warstwy skóry) lub mechaniczne (poważniejszy zabieg) czy też na podskórne zastrzyki kolagenowe. Wybór metody i decyzja o kuracji powinny być poprzedzone konsultacją ze specjalistą, który poinformuje o potencjalnych korzyściach płynących z zabiegu i ewentualnym ryzyku powikłań. Kiedy wszystkie zabiegi przygotowawcze mamy za sobą, możemy zająć się właściwym makijażem ust.

Bardzo ważne - podobnie jak w przypadku upiększania ust - jest właściwe dobranie koloru. Klasyczne zasady głoszą, że blondynki niezbyt korzystnie wyglądają po nałożeniu szminek w tonacjach błękitnych, szatynki powinny zaś wystrzegać się kosmetyków pomarańczowo-brązowych. Odcienie zimne potęgują wrażenie bieli zębów, odwrotne działanie ma natomiast makijaż w barwach ciepłych.

To, czy zdecydujemy się na szminkę matową czy błyszczącą, zależy od wielu czynników, m.in. naszego nastroju, okoliczności, rodzaju światła itp. Dlatego dobrze jest mieć w kosmetyczce kilka różnych rodzajów pomadek, by móc je swobodnie dobierać odpowiednio do sytuacji. Pamiętajmy przy tym, że zbyt matowe kosmetyki słabo uwydatniają biel zębów i naturalny wykrój ust. Szminki intensywnie błyszczące mogą natomiast niepotrzebnie uwypuklić niedoskonałości zarówno warg, jak i zębów.

Ostre światło nie sprzyja pomadkom niebieskawym, a odcienie pomarańczowo-brązowe dobrze prezentują się w dyskretnym żółtym świetle (np. świec). W skład szminek najczęściej wchodzą oleje roślinne (np. z awokado), stopione woski i sproszkowane pigmenty, najczęściej syntetyczne. Komponenty te poddaje się obróbce mającej na celu schłodzenie i utwardzenie przygotowywanej substancji. O właściwościach, a zatem i o przeznaczeniu kosmetyku decyduje wzajemny stosunek składników. Najwięcej barwnika (ok. 10%) dodaje się do pomadek kryjących, szminki transparentne i błyszczące mają natomiast więcej olejków, a zawartość pigmentu kształtuje się w nich w granicach 5-8%. Kosmetyki perłowe nasyca się syntetycznymi błyszczącymi drobinami i dużą ilością lanoliny. Szminki to nie tylko tradycyjne pomadki, ale również konturówki, błyszczyki w kremie i pudry do ust.

Kredka do warg, nazywana również konturówką, służy przede wszystkim do obrysowywania lub lekkiej korekcji kształtu ust, dlatego w jej skład wchodzi przede wszystkim barwnik. W drogeriach można kupić kredki oprawione w drewno albo w plastik oraz w formie sztyftu. Przy kupnie takiego kosmetyku warto sobie sprawić specjalną temperówkę z otworami w przynajmniej dwóch rozmiarach. Błyszczyki są dostępne w słoiczkach, wkładach i buteleczkach. Nanosi się je zazwyczaj za pomocą opuszków palców lub aplikatora. Efektowny połysk zawdzięczają przede wszystkim lanolinie, jej udział w kosmetykach tego typu może sięgać nawet 50%.

Twarz, kobieta, usta, makijaż 

Pudry do ust wyglądają podobnie jak prasowane cienie do powiek, często też są wielofunkcyjne. Zawierają mało tłuszczów, są więc trwałe i dobrze przylegają do skóry. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj makijażu pełni rolę wyłącznie upiększającą twarz. Jeżeli więc mamy wysuszony, pękający naskórek ust, to raczej unikajmy nakładania nań pudru lub smarujmy wcześniej wargi kremem nawilżającym.

Najważniejszym środkiem służącym do klasycznego makijażu warg wciąż jednak jest pomadka. Warto pamiętać o tym, że najbardziej popularne tłuste szminki są najmniej trwałe, ale za to najlepiej nawilżają usta. Kosmetyki o przedłużonej trwałości (tzw. long-lasting) utrzymują się w niezmienionym stanie przez kilka godzin, ale nie mają żadnych właściwości pielęgnacyjnych, dlatego nie zapobiegają wysychaniu ust. Trwale nawilżające pomadki łączą w sobie zalety preparatów ochronnych i odpornych na ścieranie, bywają jednak bardzo kosztowne.