Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kosmetyka i pielęgnacja dzieci

Skóra małego dziecka jest tak delikatna, że podrażnienie jej wywołuje kontakt z moczem, potem i śliną. Także drobne uszkodzenia są bolesne, swędzące, zaburzają sen, wywołują niepokój i rozdrażnienie. Z tego też względu utrzymanie skóry w czystości jest niezwykle ważne.

Baby

Umiejętnie stosowane kosmetyki i przybory toaletowe powodują, że skóra dziecka jest gładka i zdrowa.

Nie każdy noworodek czy niemowlę lubi kąpiel, dlatego ważne jest umiejętne oswajanie dziecka z wodą, jak również właściwa temperatura wody, czyli około 37 °C - tyle, ile miało otoczenie malucha w łonie matki.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Kosmetyki dziecięce

Kosmetyki i przybory toaletowe powinny być specjalnie przeznaczone dla najmłodszych. Dziecięca skóra jest delikatniejsza od skóry dorosłych, dlatego środki stosowane do jej pielęgnacji nie mogą wysuszać, drażnić ani uczulać. Jednocześnie powinny stanowić ochronę przed infekcjami, podrażnieniami, odparzeniami oraz wpływami środowiska.

Preparaty kosmetyczne dla niemowląt i małych dzieci zawierają najczęściej wyciągi roślinne z rumianku, nagietka, babki wąskolistnej, prawoślazu lub malwy. Jako podłoże do wyrobu mleczek, balsamów, śmietanek i kremów służą delikatne oleje roślinne lub lanolina. Wykorzystuje się olej z migdałów, awokado, wiesiołka, oliwek, sezamu, kiełków kukurydzy bądź jojoby. 

Środki na bazie oleju lnianego wykazują własności lecznicze, a te z dodatkiem alantoiny, substancji otrzymywanej z korzenia żywokostu - przyspieszają gojenie się skóry. Dziecięce mydło i szampon można zastąpić płynem do kąpieli, mleczko będzie odpowiednie do oczyszczania skóry krocza i pośladków, krem lub oliwka przydadzą się do nawilżenia suchej skóry. Olejki hydrofilowe dodane do wody w wanience, tworząc łagodną mleczną emulsję, natłuszczą, wygładzą i uelastycznią skórę dziecka, podobnie jak płyny do kąpieli z oliwką.Pielęgnacja dzieci

Z nosa i uszu wystarczy usuwać tylko widoczny na zewnątrz śluz i woskowinę. Myjąc oczy i uszy, za każdym razem należy użyć świeżego wacika. Obmywając oczy, najlepiej zacząć od zewnętrznego kącika oka i kierować się do wewnętrznego. Nie powinno się wprowadzać pałeczek higienicznych do przewodu słuchowego zbyt głęboko, gdyż grozi to uszkodzeniem bębenka, a woskowina znajdująca się w uchu pełni funkcję ochronną, więc nie trzeba się jej pozbywać za wszelką cenę. 

Nos, podobnie jak oczy i przewody słuchowe, ulega samooczyszczaniu. Interwencji wymaga tylko sytuacja, kiedy dziecko zachoruje. Zalegającą wydzielinę usuwa się wówczas gumową gruszką, którą można kupić w aptece. Dziecku należy obcinać paznokcie, gdy śpi.

Kąpiel dziecka

Po kąpieli przydaje się krem dla niemowląt i małych dzieci, olejek, natłuszczający i odżywiający skórę albo oliwka, szczególnie polecana do smarowania zaczerwienionych miejsc. Niezawodna jest także wazelina, która zapobiega pierzchnięciu dziecięcej skóry. Natomiast zasypka znakomicie wchłania wilgoć, ale trzeba ją stosować z umiarem. Pudruje się fałdki skórne i miejsca skłonne do odparzeń i otarć, ale nie zalecane jest przesadne zasypywanie krocza u dziewczynek, gdyż może to doprowadzić do zmian w narządach płciowych.

Baby bath

Szampony dla dzieci i pozostałe środki do kąpieli nie powinny drażnić, szczypać i piec oczu. Można je stosować już od pierwszego miesiąca życia. Włosy myje się szamponem dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni tylko obmywa wodą podczas kąpieli. Starszym dzieciom należy przed myciem rozczesywać włosy. 

A gdyby na skórze głowy malucha pojawiły się żółtawe łuski, można na miejsce dotknięte ciemieniuchą nałożyć oliwę z oliwek, pozostawić ją na 1/2 -1 godziny i zmyć. W pierwszych miesiącach życia do mycia twarzy i uszu dziecka powinno się wykorzystywać przegotowaną wodę.

Skóra dziecka

Skóra niemowlęcia i małego dziecka jest również bardzo wrażliwa na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego zarówno latem, jak i zimą należy smarować ją preparatami z filtrami ochronnymi, które przepuszczają promienie działające przeciwkrzywiczo i zatrzymują szkodliwe. Kąpieli słonecznych można zażywać już od czwartego miesiąca życia. Jednak opiekunowie muszą pilnować, aby głowa malucha zawsze była osłonięta czapką z rondem rzucającym cień na twarz. 

Pierwsze wystawienie dziecka na słońce nie powinno trwać dłużej niż 2 minuty, a następnie czas ten stopniowo się wydłuża, maksymalnie do 15 minut. U noworodków ważną sprawą jest pielęgnacja pępka, która polega głównie na osuszaniu i chronieniu go przed zakażeniem. Trzeba też zapewnić mu dostęp powietrza i zabezpieczać przed drażniącym działaniem moczu, a także 1 do 2 razy dziennie dezynfekować pępek, przecierając go gazikiem nasączonym spirytusem 70%.

Dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, nie należy moczyć tego miejsca. Częstą dolegliwością skóry najmłodszych jest zapalenie atopowe (AZS), które charakteryzują czerwone, swędzące grudki i pęcherzyki. Choroba może trwać dość długo i nawracać. Przy myciu dziecka z AZS należy unikać zbyt gorącej wody, nie pocierać skóry ręcznikiem, ale codziennie smarować ją kremem nawilżającym. Należy ubierać dziecko wyłącznie w bawełnianą bieliznę i stosować kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej.

Jeśli maluch za długo przebywa w wilgotnej i brudnej pieluszce, może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry. Dolegliwość może powstać w nocy, podczas trwania niektórych infekcji, w czasie ząbkowania oraz w chorobach żołądka i jelit. Najpierw skóra na udach i pośladkach ulega zaczerwienieniu i podrażnieniu, następnie naskórek zaczyna się łuszczyć, powstają nadżerki i ropne krosty. Żeby temu zaradzić, trzeba jak najszybciej zmieniać brudne pieluszki, również jednorazowe. Pieluchy tetrowe prać tylko w środkach bez detergentów. A w miejscach, gdzie pojawią się zmiany, należy smarować skórę specjalnymi kremami i jak najczęściej wietrzyć pupę dziecka.

Profilaktyka higieny dziecięcej

Oprócz codziennych kąpieli, przy każdej zmianie pieluszek wskazane jest obmywanie dziecka oraz natłuszczanie jego pośladków i nóżek. Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie do wycierania miejsc mających kontakt z pieluchą specjalnych chusteczek nasączonych rumiankiem i witaminą F.

W pieluchomajtkach, które pochłaniają mocz, skóra dość długo zachowuje suchość i ma zapewniony dostęp powietrza, a dziecko nie odczuwa wilgoci. Nierzadko wewnętrzna strona nasączona jest jeszcze środkiem pielęgnującym, jak balsam z aloesu. Jeżeli jednak dojdzie do odparzenia skóry, należy zastosować kremy zawierające substancje ochronne i łagodzące oraz działające antyseptycznie. 

Wskazane jest też wietrzenie zmienionych miejsc, na przykład przez 5-10 minut w czasie przebierania dziecka. Zapobiegawczo należy unikać używania gąbek do podmywania pupy oraz odpowiednio często zmieniać pieluchy. Niewskazane jest stosowanie na odparzoną skórę kremów nawilżających oraz talku.

Kolejną przyczyną złego samopoczucia dziecka mogą być pleśniawki wywołane złą sterylizacją smoczków i butelek albo kuracją antybiotykową. Małe, białe plamki pojawiają się na języku, dziąsłach oraz wewnętrznej stronie policzków i są bolesne. Zmiany należy przecierać jałową gazą nasączoną Aphtinem, którym również matka powinna przecierać brodawki, jeżeli dziecko karmione jest piersią. 

Samodzielne leczenie stosuje się przez 2-3 dni, a jeżeli to nie pomoże, trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza. Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Należy chronić ją preparatami z filtrem ochronnym.


Tagi: Pielęgnacja dzieci niemowlęta, skóra dziecka gładka zdrowa, pleśniawki odparzenia

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)