Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zastosowanie laserów w kosmetyce

Zabiegi laserowe, kosmetyczne 

Coraz więcej zabiegów kosmetycznych, do tej pory wykonywanych metodami tradycyjnymi, można obecnie zastąpić metodą laserową. Do najbardziej popularnych należą: laserowa depilacja, usuwanie zmian barwnikowych i naczyniowych oraz niezbyt głębokich zmarszczek. Nowością w kosmetyce laserowej jest odkrycie, że odpowiednio dobrane parametry wiązki świetlnej lasera mogą pobudzać syntezę kolagenu i elastyny. Ten fakt wykorzystuje się do naprężania tkanek różnych obszarów ciała: biustu, ud, brzucha, pośladków.


Acne Laser Skin Treatment 


Pomimo że zarówno w naszym kraju, jak i na świecie taka kosmetyka jest jeszcze nowością - coraz więcej osób decyduje się na zabiegi laserowe. Największym zainteresowaniem cieszą się zabiegi depilacyjne, rosnącą popularność zdobywa także laserowe usuwanie zmian naczyniowych. Depilacji włosów dokonuje się za pomocą tzw. termolizy selektywnej.
 
Światło laserowe o określonej długości fali (nie może ono uszkodzić skóry) dociera do komórek zawierających barwnik - melaninę oraz do hemoglobiny, zostaje pochłonięte i zamienione w energię cieplną. W odpowiednio wysokiej temperaturze zostaje zniszczony mieszek i macierz - miejsce odpowiedzialne za wzrost i odżywianie włosa. 

Na efekt laserowej depilacji ma wpływ rodzaj włosa: jego grubość i barwa. Ze względu na kolor najłatwiej usuwa się włosy ciemne - zawierają bowiem dużo melaniny. Gorsze wyniki osiąga się przy włosach jasnych, siwe są praktycznie nie do usunięcia. Im włos cieńszy, tym bardziej podatny na emitowane promieniowanie. Jakkolwiek depilacja laserowa jest najdoskonalszym obecnie sposobem na usuwanie zbędnego owłosienia - nie wszyscy mogą z niej korzystać.
 
Przeciwwskazania dotyczą m.in. osób z intensywną opalenizną (im ciemniejsza skóra, tym więcej energii przeznaczonej do zniszczenia włosa pochłania niepotrzebnie), stosujących niektóre kuracje hormonalne, maści sterydowe i określone grupy antybiotyków. Zabieg wykluczają także stany zapalne skóry i pewne rodzaje znamion. 

Za pomocą termolizy selektywnej można usuwać zmiany pigmentowe na skórze - w tym przypadku światło lasera ma dotrzeć do melaniny obecnej w postaci plam i przebarwień, nie naruszając zdrowej skóry. Kiedy komórki zawierające melaninę w zmianach pigmentowych zostają odpowiednio ?podgrzane", ulegają zniszczeniu. Organizm pozbywa się martwych komórek. W ten sposób można również usuwać tatuaże, czyli przebarwienia pochodzenia pozaustrojowego.

Systemy laserowe umożliwiają usuwanie zmian naczyniowych - np. pękniętych naczynek krwionośnych, tzw. pajączków.
 
I w tym przypadku mamy do czynienia z termolizą selektywną: światło o określonej długości fali dociera do hemoglobiny, zostaje pochłonięte i zamienione w energię cieplną. Kiedy krew osiągnie odpowiednią temperaturę, niszczy wówczas ściankę naczynia. Także tutaj organizm sam usuwa zniszczone fragmenty z tkanki.
 
W większości przypadków laserowe terapie nie są jednorazowe - składają się z serii rozłożonych na kilka miesięcy zabiegów. W przypadku depilacji najlepsze wyniki uzyskuje się przy usuwaniu włosów będących w fazie wzrostu - tylko one pochłaniają ilość światła wystarczającą do trwałej depilacji. Niestety, włosy nie rosną równomiernie, zabieg trzeba zatem powtarzać. Efektywne usuwanie zmian naczyniowych i barwnikowych zależy od ich rozmiarów i głębokości, na jakiej się znajdują.
 
laser treatment for acne 

W przypadku tatuażu - także od liczby i rodzaju kolorów oraz profesjonalizmu jego wykonania. Na rosnącą popularność zabiegów laserowych wpływa fakt, że w zasadzie są one bezbolesne. W zasadzie - ponieważ wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i wrażliwości skóry. Ewentualne odczuwanie bólu może być również zależne od nowoczesności lasera i jego parametrów. 

Aby zneutralizować możliwe nieprzyjemne odczucia (np. pieczenie skóry po zabiegu), stosuje się chłodzące żele i miejscowe okłady o działaniu łagodzącym. Poza tym także w trakcie zabiegów skóra jest chroniona systemem chłodzącym, który równocześnie znieczula.
 
Problemem mogą być utrzymujące się jakiś czas po zabiegu przebarwienia lub odbarwienia skóry. Lekarze zwracają uwagę na konieczność unikania słońca po laserowym zabiegu (na ogół przez kilka tygodni). Skóra narażona na kontakt z intensywny światłem słonecznym musi być po kontakcie z laserem chroniona preparatami z silnym filtrem. Najlepiej zatem decydować się na depilację lub usuwanie zmian skórnych okresie jesienno-zimowym.

Zabiegi laserowe powinno się wykonywać w profesjonalnych gabinetach, prowadzonych przez fachowców - nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi mogą spowodować poparzenia i blizny.
 
Zarówno depilacje, jak i terapie laserowe bezwarunkowo należy poprzedzić wnikliwą konsultacją z lekarzem. Istnieje wiele typów laserów, mających odmienne parametry i właściwości, używanych w zależności od rodzaju zabiegu. W kosmetyce używa się obecnie laserów dwutlenkowo-węglowych, aleksandrytowych, rubinowych, neodymowo-jodowych i diodowych. Najnowocześniejsze urządzenia laserowe, tzw. impulsowe źródła światła, pozwalają na indywidualne, wyjątkowo precyzyjne dobranie długości fali świetlnej, czasu trwania impulsu i dawki energii.
 
Niestety, zabiegi laserowe są drogie - na przykład koszt trwałego usunięcia damskich wąsików to kilkaset złotych, depilacja większych powierzchni ciała to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
 
Korzystanie z najnowocześniejszych osiągnięć technologii ma zatem swoją cenę - ale i korzyści płynące z jej zastosowania są ogromne. Zabiegi laserowe wykorzystywane są coraz częściej do naprężania tkanek różnych obszarów ciała, np. biustu, brzucha czy pośladków.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)