Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Retinol - Witamina A

Retinol opóźnia proces starzenia ciała

Odmładzające działanie retinolu jest znane od wielu lat, jednak stosunkowo niedawno udało się wyprodukować go w trwałej, tzw. czystej postaci. Przed pierwszym zastosowaniem preparatu zawierającego tę substancję warto dowiedzieć się, jakie są jej właściwości.

Retinol, dłoń, kwiaty

Retinol, nazywany również akserftolem, to witamina A. Ma postać jasnożółtej, oleistej cieczy lub żółtawych kryształów o temperaturze topnienia 62-64°C. Rozpuszcza się w tłuszczach, alkoholu, eterze i większości rozpuszczalników organicznych. Jest bardzo wrażliwy na działanie wszelkich czynników utleniających. Wiadomo, że w przewodzie pokarmowym człowieka powstaje z prowitamin. Najczęściej są nimi karoteny dostarczane w pożywieniu roślinnym.

Głównym źródłem witaminy A w naturalnej postaci jest marchew

Rola witaminy A w organizmie polega między innymi na uczestnictwie w reprodukcji komórek skóry i w procesach biosyntetycznych. Jej niedobór może powodować wiele dolegliwości i groźnych schorzeń, np. uszkodzenia wzroku, łuszczenie się skóry, zmiany w błonach śluzowych, dolegliwości kostne i stawowe oraz osłabienie układu immunologicznego, co skutkuje m.in. częstszymi infekcjami. Jeżeli chcemy dostarczyć organizmowi naturalną witaminę A, powinniśmy spożywać np. jarzyny, zwłaszcza marchew, oraz tran z wątroby dorsza lub innych ryb.

Stężenie akserftolu w skórze maleje wraz z wiekiem, co jest główną przyczyną widocznego starzenia się komórek. Aby uzupełnić poziom tej witaminy w młodym ustroju, wystarczają na ogół dawki zawarte w pożywieniu. Jednak wraz z upływem lat należy dostarczać skórze syntetyczną postać tej substancji. Może ona bowiem znacznie opóźnić proces starzenia się ciała, choć nie ma sposobu na jego całkowite powstrzymanie.

Retinol zapobiega powstawaniu zmarszczek

Stosowanie preparatów z retinolem ułatwia prawidłowy rozwój naskórka, zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem promieni UV i pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Przeciwutleniające działanie tej substancji mogą wspomagać witaminy C i E. Odkryto jednak, że retinol ma nad nimi pewną przewagę, neutralizuje bowiem wolne rodniki w niskim stężeniu tlenu. Oznacza to, że oddziałuje na miejsca odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek.

Wygładza zmiany już istniejące, wzmagając produkcję kolagenu i elastyny (odpowiedzialnych m.in. za jędrność skóry). Witamina A reguluje też tempo rogowacenia naskórka, który dzięki niej zachowuje naturalną, charakterystyczną dla młodej cery grubość. Ma delikatne właściwości złuszczające, co sprawia, że rozszerzone pory stają się mniej widoczne, zmniejszają się również niewielkie przebarwienia i blizny.

Retinol wygładza skórę i oczyszcza rozszerzone pory

Długo nikt nie potrafił wykorzystać w kosmetyce odmładzającego działania witaminy - czysta postać retinolu w kontakcie z tlenem, światłem lub wodą błyskawicznie traciła swoje właściwości. Naukowcy w laboratoriach kosmetycznych starali się zabezpieczyć substancję tak, aby w niezmienionej formie trafiała z preparatów do organizmu. Udało się tego dokonać dopiero w latach 90. XX wieku - wyprodukowano innowacyjny kosmetyk, dobrze tolerowany przez skórę, który rzeczywiście pomaga zachować młodą i zdrowo wyglądającą cerę.

Obecnie wiele firm, także polskich, produkuje specyfiki z retinolem - są to kremy, mleczka i maseczki. Witamina A występuje również w postaci serum oraz w formie kapsułek przeciwzmarszczkowych. Do kosmetyków odmładzających dodaje się przeróżne substancje: zmiękczającą glicerynę, czynne kwasy owocowe, preparaty wydłużające czas oddziaływania aktywnej substancji na skórę oraz koenzym Q10. Połączone z retinolem inne witaminy wzmagają efekt złuszczania, lekko wybielają, nawilżają skórę i uodporniają na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Ponadto witamina C sprawia, że cera wrażliwa, poddana retinolowej terapii, lepiej broni się przed podrażnieniami.

Najnowsze osiągnięcia kosmetologii pozwalają na dodatkowe spotęgowanie efektów kuracji odmładzającej: retinol jednocześnie jest dostarczany skórze na dwa sposoby - powierzchniowo i głęboko. Pierwsza metoda daje błyskawiczne wrażenie liftingu, cera jest wygładzona i rozświetlona. Drugi sposób polega na podaniu witaminy w formie specjalnych kapsułek, dzięki którym substancja przenika stopniowo do głębszych warstw naskórka, gdzie wspomaga wewnętrzne procesy wzmacniania tkanek.

Kosmetyki z retinolem są dostępne w postaci kremów, mleczek, serum i kapsułek.

Obecność czystego tlenu w preparatach retinolowych umożliwia kontrolę pobierania witaminy: jest ona wchłaniana w takiej ilości, jakiej domaga się system enzymatyczny skóry. Cera wysuszona i zmęczona pobierze zatem więcej retinolu niż młoda i wypoczęta. Kosmetyki tego typu są polecane do każdego rodzaju cery, nie tylko kobietom dojrzałym.

Retinol na tłustą cerę i trądzik

Retinol normalizuje pracę gruczołów łojowych, jest więc idealny dla nastolatek, osób z tłustą cerą lub trądzikiem. Kremy z witaminą A można aplikować pod oczy, pod warunkiem że są one specjalnie do tego przeznaczone, tzn. zawierają ją w mniejszym stężeniu niż specyfiki do twarzy. Ze względu na dużą aktywność takich preparatów, nie należy ich stosować bez przerwy. Już trzymiesięczna kuracja zapewni wyraźną poprawę stanu skóry, potem jednak dobrze jest odstawić na jakiś czas retinolowy specyfik.

Witaminowe preparaty rzadko wywołują reakcje alergiczne, ale jeśli cera jest wrażliwa, może się zdarzyć, że pojawi się lekkie swędzenie lub zaczerwienienie. Najbezpieczniej odstawić wówczas kosmetyk na kilka dni. Po zniknięciu objawów zacznijmy przyzwyczajać skórę do specyfiku stopniowo, aplikując go np. co dwa lub trzy dni. Pierwsze widoczne efekty kuracji retinolowej zaobserwujemy po 3-4 tygodniach. Preparaty kosmetyczne z witaminą A nie są zalecane kobietom w ciąży - podwyższony poziom hormonów może sprawić, że na ich skórze pojawią się trwałe przebarwienia.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 3
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)