Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Skóra - toksyny, alergeny, trądzik i pokrzywka

Chrońmy naszą skórę przed owadami
 
Cieplejsze pory roku sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu, które jest znakomitym kosmetykiem dla ludzkiej skóry. Równocześnie jest ona wtedy często narażona na przykre kontakty z owadami. Po ich ukąszeniu lub użądleniu pojawia się ból, swędzenie i obrzęk.
 
Intensywność każdej z tych reakcji zależy od cech indywidualnych, ale w większości przypadków objawy trwają krótko. Wydzielina owada może działać jak toksyna lub alergen, lepiej więc zapobiegać ukąszeniom, zwłaszcza tam, gdzie owady są nosicielami niebezpiecznych chorób.
 
Twarz, kobieta, krosty
 
Odpowiednia odzież okrywająca ciało, środki odstraszające, a także siatki ochronne w oknach i drzwiach powinny dostatecznie chronić przed muszkami, komarami lub osami. Jeżeli nie uda się ustrzec przed atakiem, należy przemyć rankę wodą z mydłem i użyć środka łagodzącego ból oraz stan zapalny. W przypadku użądlenia trzeba w przede wszystkim usunąć żądło, starając się uchwycić je pęsetą jak najbliżej skóry i próbować wyjąć w całości.
 
W podobny sposób należy postąpić usuwając kleszcza. W obu przypadkach po zabiegu przykłada się ciepły kompres albo gotowy preparat łagodzący przykre dolegliwości. Skutecznym domowym sposobem na osłabienie skutków użądlenia jest przyłożenie do bolącego miejsca plasterka cebuli, a po ukąszeniu owadów picie nalewki z aloesu. Osoby uczulone na jad owadów powinny zaopatrzyć się w odpowiednie środki zalecone przez lekarza, żeby w każdej chwili móc powstrzymać groźne skutki ukąszenia bądź użądlenia.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Pokrzywka kontakt z alergenem

Może się też zdarzyć, że nadużycie kąpieli słonecznych zakończy się wykwitami na skórze, wyglądającymi jak zmiany po dotknięciu pokrzywy. Dlatego są one nazywane pokrzywką i mogą przybierać różne kształty oraz rozmiary. Początkowo pęcherzyki są wypukłe i czerwone, później stają się białe z czerwoną obwódką. Jest to najczęściej reakcja skóry na kontakt z alergenem

Mogą się pojawić po spożyciu owoców, zwłaszcza egzotycznych, albo truskawek, jaj, warzyw, ryb, krabów, ostryg i innych owoców morza, a także niektórych przypraw. Wywołuj je barwniki spożywcze i konserwanty, leki, surowice albo alergeny wziewne, jak pyłek kwiatowy, kurz czy inne zanieczyszczenia powietrza.
 
Pojawienie się pokrzywki miewa również podłoże psychiczne. Zdarza się, że skóra zmienia się po wysiłku fizycznym lub emocjonującym zdarzeniu na skutek podrażnienia własnym potem. Jeżeli dolegliwość powraca lub utrzymuje się dłuższy czas, należy wykonać odpowiednie testy określające rodzaj alergenu. O potrzebie i sposobie leczenia musi wypowiedzieć się lekarz.
 
Dla złagodzenia dolegliwości można pić napary ziołowe, w których skład wchodzą między innymi: liście bobrka, pokrzywy i brzozy, korzeń arcydzięgla, kozłka i lukrecji, ziele skrzypu polnego, fiołka trójbarwnego, ogórecznika, poziomki i rdestu ptasiego.
 
Jeżeli wykwity swędzą i palą, należy przemywać skórę letnim wyciągiem ze ślazu. Bardzo ważną rolę odgrywa też właściwa, kilkudniowa dieta, najlepiej bezmięsna, i unikanie produktów wywołujących uczulenie.

Rumieńce, Trądzik różowaty

Czasami pod wpływem słońca albo po wejściu do ciepłego pomieszczenia na twarzy gwałtownie pojawiają się rumieńce. Niektórzy ludzie czerwienią się bez wyraźnego powodu, co wprawia ich w zakłopotanie, a ponieważ zjawisko może mieć podłoże emocjonalne, sytuacja staje się jeszcze bardziej stresująca.
 
Zarówno bodźce psychiczne, jak i fizyczne (oprócz gorącego powietrza również gorące napoje czy pikantne potrawy) mogą wywoływać nadmierną reakcję drobnych naczyń krwionośnych. Dolegliwość ta często mija po okresie dojrzewania.
 
Nie ma powodu, by stosować jakąś kurację medyczną, wystarczy dobrać odpowiedni makijaż, żeby rumieńce nie były nadmiernie widoczne. A jeżeli są związane z nadpobudliwością emocjonalną, nie zaszkodzi popijanie uspokajających herbatek lub preparatów ziołowych z melisy, kwiatu lipy, głogu, kozłka lekarskiego, nostrzyka żółtego czy serdecznika pospolitego.
 
Dopiero trwałe rozszerzenie naczyń oznacza, że rumieńce są związane z trądzikiem różowatym, który zawdzięcza swoją nazwę temu, że czasami objawia się również grudkami i krostami, tak jak zwykły trądzik. Na tym podobieństwa się kończą podłoże i sposoby walki z obu przypadłościami są różne. Dokładna przyczyna trądziku różowatego nie jest znana, prawdopodobnie jest on wynikiem rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych. Nieleczony prowadzi do przerostu tkanek nosa, dlatego jeżeli nie pomaga kuracja antybiotykowa, stosuje się leczenie chirurgiczne.
 
Kiedy na ciele wystąpią czerwone, swędzące, okrągłe plamy z wyraźną obwódką, to ich przyczyną może być grzybica wywołana przez dermatofity, która najchętniej atakuje pachwiny, pośladki i pachy. Ten sam rodzaj grzybicy pojawia się też na owłosionej skórze głowy w miejscu, gdzie wypadły włosy - najczęściej u dzieci.

Grzybica, paznokci, stóp, ochrona skóry

Z kolei grzybica paznokci powoduje ich pogrubienie, a następnie zżółknięcie i łamliwość. Grzybica wywołana przez dermatofity jest najbardziej rozpowszechnionym, obok grzybicy stóp, rodzajem tej choroby. Wymaga konsultacji z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i sposobu leczenia.
 
Zewnętrznie można stosować zioła, takie jak glistnik jaskółcze ziele, nagietek lub korę brzozy. Można również zasypywać chore miejsca pudrem przeciwgrzybiczym albo zwykłym talkiem. Koniecznie trzeba zachować środki ostrożności w takich miejscach publicznych, jak baseny, kabiny prysznicowe, hotele lub drewniane pomosty nad jeziorami - gdzie nie powinno się chodzić boso. Nie wolno też pożyczać ręczników, grzebieni, mydła, śpiworów i kostiumów kąpielowych.

Łuszczyca problemy ze skórą

Inną nieprzyjemną, niezaraźliwą przypadłością skóry jest łuszczyca. Jej przyczyną jest nadprodukcja komórek w górnych warstwach skóry. Zazwyczaj nowe komórki dojrzewają i osiągają powierzchnię skóry w okresie od 21 do 40 dni, a w tym samym czasie stare ulegają złuszczeniu. W łuszczycy proces dojrzewania komórek skraca się do dwóch, trzech dni i nowe gromadzą się pod martwymi, które nie zdążyły się złuszczyć. Zmiany przeważnie pojawiają się na linii włosów na głowie, pod kolanami, na łokciach i znacznie rzadziej na plecach.
 
Przyczyny łuszczycy są najprawdopodobniej genetyczne, lecz jej występowanie jest związane z silnymi wstrząsami psychicznymi, zatruciem organizmu lub infekcjami gardła. Ponieważ choroba jest wynikiem zakłóceń w funkcjonowaniu wątroby, należy więc stosować ścisłą dietę wątrobową. Wyłączyć z jadłospisu potrawy pieczone i konserwowane, zwłaszcza w puszkach, oraz tłuste mięso wieprzowe i podroby, a ponadto alkohole i kwasy.
 
Natomiast polecane jest gotowane mięso indycze oraz tran w kapsułkach z dodatkiem wiesiołka. W leczeniu łuszczycy pomaga preparat aloesowy, a kiedy pojawią się lekko swędzące i pękające małe krostki, można stosować mieszankę ziołową z melisy, mięty pieprzowej, kozłka, mniszka lekarskiego, wierzby, tataraku, skrzypu polnego, serdecznika i topoli czarnej.
 
Objawy choroby łagodzi też smarowanie zmian skórnych maścią z czystego wosku pszczelego i żywicy świerkowej lub sosnowej oraz świeżego masła. Wieczorem po nasmarowaniu lekko owija się zmienione miejsca bandażem, a rano przemywa spirytusem salicylowym rozcieńczonym wodą.
 
Kiedy wyprysk utrzymuje się dłuższy czas, należy popijać napar z rumianku, jasnoty białej, orzecha włoskiego, brzozy, pokrzywy, jeżyny fałdowanej, fiołka trójbarwnego, kminku i kozieradki. Pomocne są też kompresy ziołowe na bazie pięciornika, kory wierzby i dębu, arniki oraz rumianku, a także kąpiel z dodatkiem słomy owsianej, otrąb pszennych, ziaren gorczycy białej i pączków sosny.
 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 2
Gości: 1
Roboty: crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)