Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Perfumy - współczesne kompozycje zapachowe

Wonne kosmetyki na wysublimowane powonienie

"Perfumy" to słowo o rodowodzie łacińskim - per fumum oznacza "poprzez dym, opary". Te bardzo popularne obecnie wonności, stosowane jako kosmetyki, nie są jednak wynalazkiem starożytnych Rzymian ani mieszkańców Hellady, lecz przywędrowały do Grecji prawdopodobnie z Azji Mniejszej, gdzie towarzyszyły obchodom religijnym w postaci kadzidlanych dymów oraz pachnących balsamów i olejków. 
 

Tamtejsza woda, klimat i słońce stwarzają niepowtarzalne warunki dla uprawy kwiatów, wykorzystywanych jako surowce do wyrobu słynnych wonności. To jednak nie wystarcza, by powstało doskonałe pachnidło. Dobre perfumy są współcześnie efektem długotrwałej współpracy wielu osób: kreatora zapachu, twórcy flakonu i specjalistów od reklamy oraz dystrybucji. Dlatego kosmetyk wieńczący wszelkie zabiegi upiększające bywa tak kosztowny, zwłaszcza gdy swoim nazwiskiem firmuje go słynny projektant lub artysta.

Nos - doradca w świecie zapachów

Opracowywanie nowego gatunku perfum trwa z reguły kilka lat - jest to jednocześnie trudna praca i dzieło sztuki. Współczesne kompozycje zapachowe łączą naturalne esencje z nutami syntetycznymi. Pierwsze wnoszą bogactwo zapachów i ich słodycz, drugie nadają oryginalność, a także stabilizują całość kompozycji. 

Produkuje się także sztuczne zamienniki substancji naturalnych, takich jak pozyskiwane od zwierząt, bardzo kosztowne piżmo i ambra. Kreatorzy zapachów, zwani także ?nosami?, muszą być obdarzeni niezwykle wysublimowanym powonieniem - ostateczne wersje kosmetyku często składają się z aż 300 komponentów. Ich receptury są pilnie strzeżone, a sukces markowych perfum powoduje bowiem natychmiastowy oddźwięk w postaci prób stworzenia tańszych, identycznie pachnących.
 

Oryginalne perfumy poznajemy często po kunsztownym, starannie wykonanym opakowaniu. Gdy jednak nie jesteśmy do końca pewni ich jakości - przekonajmy się o charakterze produktu na własnej skórze. Dobre perfumy pachną szlachetnie na każdym etapie ulatniania. Niepokój powinny budzić nieprzyjemne, kwaśne nuty pojawiające się w trakcie tzw. rozwijania się zapachu. Poza tym podróbki zachowują woń zbliżoną do oryginału tylko przez kilka - kilkanaście minut po zetknięciu się ze skórą. Mogą ją także podrażniać, ponieważ na ogół są wykonane z niezbyt dobrej jakości składników.

Decydując się na kupno perfum, warto pamiętać o kilku zasadach, które uchronią nas przed niepotrzebnymi kosztami i niezadowoleniem z produktu. Po pierwsze, najlepszym przewodnikiem i doradcą w świecie zapachów jest nasz własny nos. Do drogerii najlepiej wybrać się rano, kiedy zmysł powonienia jest wypoczęty. Testujmy jednorazowo nie więcej niż trzy zapachy, w przeciwnym wypadku nos szybko się zmęczy i straci orientację.

Jeśli chcemy wystawiać skórę na słońce, lepiej nie używać perfum, ponieważ mogą wywołać podrażnienia.

Próbki w markowych perfumeriach 

W dobrych, markowych perfumeriach ekspedientki zaproponują maleńkie próbki wybranych przez nas zapachów do stopniowego oswajania się z nimi w domu. Mogą również zaoferować nam spryskane paseczki papieru. Najlepiej potrzeć nimi przegub dłoni lub zgięcie łokcia, pamiętając o tym, by skóra była zupełnie czysta. Nie powinno nas zniechęcać pierwsze, być może zaskakujące wrażenie. Ostatecznej, właściwej oceny zapachu można dokonać dopiero po rozwinięciu się wszystkich nut wybranego przez nas kosmetyku. Niestety, trwałość poszczególnych rodzajów wonności jest bardzo zmienna, ponieważ zależy od wielu czynników. 
 

Na rozkładanie się zapachu wpływa nie tylko jakość produktu, ale również typ cery, jej natłuszczenie, temperatura (zarówno ciała, jak i otoczenia) oraz wszelkie mikroorganizmy żyjące na skórze. Znaczenie mogą mieć emocje, wahania hormonalne, zmiany diety i klimatu. Dlatego nawet markowe kosmetyki mogą na poszczególnych osobach pachnieć krócej lub dłużej niż przewidywał producent.

 Najtrwalsze i najdłużej utrzymujące zapach perfumy zawierają od 30 do 40% koncentratu wyzwalającego woń - są one przeznaczone na specjalne okazje, zwłaszcza wieczorowe. Nieco lżejsze wody perfumowane mają od 7 do 14% esencji, zaleca się korzystanie z nich na co dzień.

Proponowane zwłaszcza na letnie upały wody toaletowe mają tylko od 3 do 10% koncentratu. Jeżeli decydujemy się na kupno klasycznego flakonu, zamykanego korkiem, lepiej wybrać stosunkowo małe opakowanie. W miarę ubywania płynu w buteleczce przybywa bowiem tlenu, który z czasem zmienia i pogarsza jakość zapachu. Tradycyjne perfumy, ze względu na wspomniane wyższe stężenie esencji zapachowej, zużywamy wolniej niż wody toaletowe. Kosmetyki w sprayu lub opakowaniach z pompką możemy kupować w większych flakonach, ponieważ nie dostaje się do nich powietrze.

Naturalnymi wrogami perfum są nadmiar światła i zbyt wysoka temperatura. Zwracajmy więc uwagę na to, by szczelnie zamykać opakowania i chować je po każdym użyciu do firmowych pudełeczek lub szafki. Wszelkie wonności należy trzymać z dala od źródeł ciepła, dzięki temu dłużej zachowają swoje właściwości i nie będą uczulać. Ze względu na to, że skóra wraz ze swoimi aromatami tworzy indywidualne, silnie zróżnicowane tło dla zapachu, najlepiej perfumować właśnie ją.

W których miejscach nakładamy perfumy i wody toaletowe

Perfumy nakładamy w miejscach, gdzie najmocniej pulsuje krew, czyli na przegubach dłoni, zgięciach łokci, na szyi, karku, miejscach między piersiami i pod nimi, a nawet zgięciach kolan i na skroniach. Tam zapach utrzymuje się najdłużej i jest najintensywniejszy. Lepiej nie perfumować latem odkrytej skóry, ponieważ intensywne słońce może podrażnić lub odbarwić spryskane miejsce. Ubrania traktujmy tylko delikatnymi wodami, gdyż perfumy bardzo często plamią tkaniny.

Materiały naturalne lepiej niż syntetyczne chłoną i utrzymują zapachy, najlepiej jednak przechowują je futra. Bezpieczniej nie perfumować jedwabiu, ponieważ łatwo go w ten sposób zniszczyć. Trzeba też uważać, by nie uszkodzić wonnościami biżuterii ze szlachetnych metali, kamieni i pereł - pod wpływem perfum mogą utracić blask. Decydując się na użycie konkretnego zapachu, pamiętajmy, że powinien on współgrać z naszym nastrojem, osobowością i stylem oraz pasować do okoliczności. Perfumami bowiem tworzymy atmosferę nie tylko dla nas samych...
 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)