Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Piegi, znamiona i plamy na skórze

Piegi, znamiona i plamy na skórze, co sprzyja tworzeniu się piegów?. Piegi to małe, okrągłe albo nieregularne plamki, żółte lub brązowe. Są to zgrupowane złogi melaniny (brązowego lub czarnego pigmentu) i każdy człowiek ma ich statystycznie około 30. Skłonności do ujawniania się piegów bywają dziedziczone, ale mogą zdarzyć się każdej osobie, w każdym wieku. Najczęściej jednak przytrafia się to ludziom młodym, o jasnej cerze, blondynom lub osobom o rudych włosach.

Twarz. kobieta, piegi 

Co sprzyja tworzeniu się piegów

Tworzeniu się piegów sprzyjają promienie słoneczne, dlatego plamki ciemnieją wiosną i latem, a w okresie zimowym samoistnie bledną. Zmiany te nie stanowią żadnego zagrożenia, tzn. nie są punktem wyjścia zmian nowotworowych. Usuwa się je tylko ze względów estetycznych. Dawniej kobiety próbowały je wywabiać maślanką, sokiem z cytryny lub z pietruszki i ogórka.Można też próbować rozjaśnić piegi sokiem z natki pietruszki albo maseczką z niedojrzałych porzeczek z dodatkiem miodu. Ewentualnie dobrze jest przemywać miejsca zgromadzenia plamek tonikiem z chrzanu lub popijać napary z mieszanek ziołowych.

Inny sposób proponuje, żeby dostosować kolor skóry do barwy piegów, wmasowując w skórę, rano i wieczorem, świeży sok z marchwi. Kiedy zostanie wchłonięty, trzeba natrzeć twarz olejkiem migdałowym. Dodatkowo dwa razy dziennie należy kapsułkę tranu popić szklanką soku z marchwi. Radykalnym rozwiązaniem jest zabieg wytrawiania piegów, na który powinno się uzyskać zgodę dermatologa. Może się jednak okazać, że pod wpływem słońca znowu się pojawią. Dlatego najlepiej polubić piegi, ewentualnie ukrywać je pod warstwą pudru.


Plamy barwnikowe

Pojawianiu się nieatrakcyjnych plam barwnikowych na twarzy sprzyjają okres ciąży, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz menopauza. Bladobrązowe, czasem nawet jaśniejsze od cery osób o ciemnej karnacji, plamy te występują na ogół na policzkach i nosie, znacznie rzadziej na czole. Przeważnie samoistnie bledną, ale należy unikać wystawiania ich na promieniowanie słoneczne i pamiętać o smarowaniu skóry preparatami z filtrem UV. Jeżeli przyczyną są środki antykoncepcyjne, można poprosić lekarza o zmianę pigułek lub sposobu zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Plamy starcze - wątrobowe

W starszym wieku skórę często ?przyozdabiają" plamy starcze ("wątrobowe"), które są gładkie i brązowe, a uwidoczniają się pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Dzieje się tak na skutek nierównomiernego rozmieszczenia melaniny w skórze. Zaburzenia pigmentacyjne niekiedy spotyka się już u osób trzydziestoletnich, ale najczęściej można się ich spodziewać po 55. roku życia.Są oznaką starzenia się skóry, a Francuzi zwą je nawet ?medalami cmentarnymi". Występują na dłoniach, ramionach, szyi, czole i skroniach. Z medycznego punktu widzenia są nieszkodliwe, a ponieważ nie wyglądają zbyt estetycznie, chcąc się ich pozbyć, można skorzystać z pomocy gabinetów kosmetycznych oferujących zabiegi wybielające - o różnej skuteczności. Poddając się im, trzeba się liczyć z możliwością uszkodzenia zdrowego naskórka albo nawrotu przypadłości.

Plamy można do pewnego stopnia rozjaśnić kremem z hydrochinonem, którego działanie powoduje usunięcie pigmentacji pod powierzchnią skóry. Jednakże kiedy już wystąpią, skutecznie i bez ryzyka niewiele można zrobić, dlatego lepiej zapobiegać powstawaniu zaburzeń, uwzględniając w diecie produkty bogate w witaminę A, takie jak: marchew, wątróbka, mleko i masło. Wychodząc na słońce, trzeba chronić skórę preparatem o dość wysokim faktorze, a na noc nakładać krem z kwasem owocowym i witaminą A. Do mycia nadaje się delikatne mydło o pH 5,5, a przy pracach domowych należy smarować ręce kremem nawilżająco-odżywczym.

Znamiona wrodzone

Znamiona wrodzone powstają z kolei już w okresie płodowym albo zaraz po urodzeniu. Te przypominające plamę po kawie z mlekiem są skutkiem zaburzeń pigmentacji, widać je już u noworodka i utrzymują się na skórze dość długo. Znamiona czerwone, purpurowe albo różowe, wypukłe, przypominające poziomkę, nazywane naczyniakami, są na ciele od chwili urodzenia albo pokazują się wkrótce po nim. Przyczyną jest rozrastanie się naczyń krwionośnych.

Większość z tych znamion blednie, wchłania się po paru tygodniach albo w pierwszych latach życia. Jednak niektóre naczyniaki - płaskie o kolorze czerwonego wina - nie chcą znikać.Na ludzkiej skórze pojawia się mnóstwo wyprysków o różnym charakterze, a jednym z nich jest egzema kontaktowa. Stan zapalny tworzy się w wyniku kontaktu skóry z alergenem (substancją wywołującą uczulenie), do którego doszło w życiu codziennym bądź zawodowym. Wyprysk kontaktowy niealergiczny jest wywoływany czynnikami drażniącymi, takimi jak np. środki piorące, detergenty, kosmetyki itp.

Szczególnie groźne są - spotykane najczęściej w domu - środki czyszczące, mydła, nikiel (wykorzystywany do wyrobu biżuterii, zapięć, monet czy nożyczek albo nitów przy spodniach), kosmetyki zawierające lanolinę, perfumy i olejki zapachowe, farby do włosów i szampony koloryzujące. A także farba drukarska, guma, skóra, chemikalia przemysłowe lub wilgotny cement, czyli czynniki pojawiające się przeważnie w warunkach zawodowych.Egzema może też być reakcją na podrażnienie szorstką tkaniną. Występuje w każdym miejscu, ale najczęściej atakuje ręce i ramiona; wówczas skóra swędzi, łuszczy się, czerwieni i pęka. Taka reakcja bywa czasami skutkiem zetknięcia się z substancją, która wcześniej była bardzo dobrze tolerowana, jak na przykład ulubiony kosmetyk. Najprościej wówczas zmienić środek pielęgnujący, piorący czy mydło.

Sytuacja wygląda gorzej, kiedy czynnik alergizujący jest stałym elementem w pracy. Niektórych alergenów, jak choćby zanieczyszczenia środowiska, nie da się całkowicie wyeliminować z otoczenia. Stąd przewlekły i uporczywy przebieg egzemy oraz trudności w wykryciu przyczyny. Ustala się ją za pomocą specjalnych prób uczuleniowych, dzięki którym lekarz decyduje o sposobie leczenia.

Samemu można złagodzić dolegliwości, odpowiednio pielęgnując skórę i nie dopuszczając do silniejszego podrażnienia zmienionych miejsc. Do mycia, kąpieli i zmywania naczyń lepiej stosować letnią wodę, a unikać gorącej, mydła lepiej zastąpić łagodniejszymi środkami myjącymi, które także może wskazać lekarz. Ręce trzeba za każdym razem dokładnie spłukać i osuszyć, zwłaszcza między palcami (dotyczy to również stóp). Do prania najlepsze będą łagodne środki i nakładanie rękawiczek, które przydadzą się przy wszelkich pracach domowych.

 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)