Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Plamy, wypryski, krosty i narośle na skórze

Plamy, wypryski, narośle, choć najczęściej nie mają wpływu na ludzkie zdrowie, na ogół nie zdobią skóry. Kilka drobnych piegów na nosie czy pieprzyk na policzku mogą dodać uroku i seksapilu, ale dłoni z wielkimi rudymi plamami czy kurzajka i nie ma się chęci uścisnąć, obsypana rozmaitymi krostkami nie budzi zachwytu i wprawia właściciela w zakłopotanie.
 
Plamy, wypryski, krosty

Większość ludzi ma pieprzyki, jak potocznie nazywa się znamiona barwnikowe komórkowe, do których predyspozycje głównie się dziedziczy. Znamiona na ogół są ciemnobrązowe, rzadziej różowe, beżowe lub czarne. Mogą mieć różny kształt i wielkość (o średnicy od milimetra do kilkunastu centymetrów, tzw. myszki). Czasami pokryte są włosami. Właściwie nie wiadomo, skąd się biorą ale najczęściej przyjmuje się, że są to nieprawidłowości powstałe w życiu płodowym.
 
Niektóre ze znamion na skórze trzeba uważnie obserwować, bo choć same są nieszkodliwe, w ich obrębie może dojść do rozwoju czerniaka. Najbardziej niebezpieczne są zmiany lekko wyniosłe, nieowłosione i bardzo ciemne. Powiększanie się znamion, zmiana ich zabarwienia, brodawkowaty wzrost i rozpad oraz krwawienie to sygnały, że trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.
 
Profilaktycznie usuwa się wszystkie podejrzane znamiona, również te, które ze względu na umiejscowienie są stale drażnione, na owłosionej skórze głowy, dłoniach, stopach i narządach płciowych. Nie da się tego powiedzieć o brodawkach, powszechnie znanych jako kurzajki, które wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Pojawiają się na dłoniach, w okolicach narządów płciowych i na stopach. Na rękach i kolanach mają wygląd chropowatych uwypukleń w kolorze szarym, szaro-czarnym, żółtym bądź brązowym.

Na powiekach, pod pachami i w okolicach szyi przybierają kształt długi i wąski, na podeszwach są płaskie, a na twarzy gładkie, lekko wypukłe w cielistym kolorze lub nieco ciemniejsze. Występujące na genitaliach kłykciny kończyste są małe i różowo-białe. Brodawkami można się zarazić na przykład przez kontakt z dłonią osoby zakażonej lub w trakcie stosunku. Narośle wyglądają nieestetycznie, ale przeważnie nie bolą. Jednak kiedy wrosną głęboko pod palce stopy lub piętę, mogą uniemożliwić chodzenie. W tej sytuacji albo kiedy brodawki szybko się rozsiewają, trzeba pójść do dermatologa.
 
Chirurgiczne usuwanie brodawek polega na ?zamrażaniu" ich płynnym azotem. Później ranki dość długo się goją i pozostają po nich blizny. W gabinetach kosmetycznych brodawki niszczy się metodą elektrokoagulacji albo za pomocą lasera. Zdarza się, że po wszystkich tych zabiegach narośle pojawiają się ponownie i to w tych samych miejscach. Pojedyncze brodawki często znikają samoistnie.
 
Drobne można smarować specjalnym płynem, który kupuje się w aptece bez recepty (np. Brodacid). W ciągu dwóch tygodni powinny się wykruszyć. Przy większych brodawkach kuracja musi trwać dwa miesiące. Boki smaruje się wtedy zwykłym bezbarwnym lakierem do paznokci, na środek nakładając lekarstwo i wszystko zalepia plastrem bez opatrunku.
 
Następnego dnia po zmiękczeniu delikatnie usuwa się skórę brodawki przy użyciu pumeksu. W przypadku gdy narośle są odporne na takie leczenie, lekarz może przepisać preparaty na bazie kwasu mlekowego lub salicylowego. Wszelkie znamiona należy uważnie obserwować, ponieważ zmiany w ich wyglądzie mogą oznaczać rozwój czerniaka złośliwego.
 
Źródło foto: https://flic.kr/p/aLru6X
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)