Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Demakijaż i pielęgnacja twarzy

makijaż 
Właściwie wykonany demakijaż służy przede wszystkim zdrowiu naszej skóry, usuwa z niej bowiem nie tylko resztki kosmetyków, ale i całodzienną warstwą zanieczyszczeń, m.in. pot i kurz. Ponadto umożliwia aplikację preparatów pielęgnacyjnych do stosowania na noc oraz zapewnia poczucie komfortu i świeżości. Codzienne zabiegi oczyszczające są więc niezbędne, nie można o nich zapominać i ich zaniedbywać.

Gdy nakładamy makijaż, zwracamy szczególną uwagę na precyzję jego wykonania - ta sama zasada obowiązuje przy usuwaniu śladów upiększania. Pozostawiona na rzęsach odrobina tuszu albo niedokładnie zmyty podkład stanowią nie tylko pożywkę dla bakterii - mogą także stać się przyczyną podrażnień lub alergii. Wybór sposobu demakijażu zależy od indywidualnych upodobań, rodzaju używanych kosmetyków i odporności skóry. Dobre preparaty oczyszczające muszą dokładnie zmyć brud i środki upiększające, nie naruszając równowagi skóry.

Usuwanie makijażu wodą od dawna budzi wątpliwości, mimo że wielu dermatologów opowiada się za naturalnym sposobem oczyszczania. Wiadomo, że czysta woda nie szkodzi skórze, natomiast wodociągowa, na ogół bogata w wapń i chlor, powoduje wysuszenie cery, nierzadko także zaczerwienienie, pierzchnięcie lub uczucie nieprzyjemnego "ściągania". 


Twarz kobiety w wodzie

Czyszczenie twarzy  wodą mineralną
Nowoczesne środki myjące zawierają znaczne ilości substancji zmiękczających wodę i nawilżających skórę. Jeśli decydujemy się na codzienne czyszczenie twarzy tym sposobem, używajmy wody mineralnej. Oczywiście, jest to o wiele bardziej kosztowne, wymaga również systematycznego zaopatrywania się w nią, ale efekty pielęgnacji ujrzymy bardzo szybko: skóra stanie się gładka i zdrowa.

Napary z ziół o działaniu tonizującym są zalecane do przemywania cery szczególnie wrażliwej.

Wybór środków używanych do demakijażu powinien być uzależniony od rodzaju skóry. Aby utrzymać cerę mieszaną w dobrej formie, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na odmienne właściwości środkowej i zewnętrznej części twarzy. Czoło, nos i broda bywają skłonne do mocnego przetłuszczania się i rozszerzania porów, natomiast policzki i okolice oczu łatwo ulegają podrażnieniom lub przesuszeniu. 

Dlatego zwłaszcza w wypadku dużego nasilenia różnic pomiędzy częściami twarzy można skorzystać z kilku preparatów oczyszczających: środek twarzy potraktujmy specyfikiem do cery tłustej, a jej obrzeża - kosmetykiem dla osób o cerze wrażliwej. Istnieją co prawda preparaty dla cery mieszanej, ale nie zawsze okazują się one skuteczne, co wynika ze zróżnicowanych potrzeb tego typu skóry.

Dermatolodzy zalecają osobom o cerze mieszanej kosmetyki do demakijażu w postaci żelu, mleczka lub niealkalicznego mydła. Nie należy używać do tego celu zwykłego mydła o odczynie alkalicznym, ponieważ nie usunie ono dokładnie środka upiększającego, a z całą pewnością naruszy delikatną równowagę zasadową skóry. Do demakijażu służą m.in. płatki kosmetyczne, które bywają nasączane płynami łagodzącymi podrażnienia.

Źródło foto: https://flic.kr/p/pzXiRG | https://flic.kr/p/8yV1x9Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)