Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Pielęgnacja i oczyszczanie skóry twarzy

Kosmetyka twarzy kobiety 
Twarz starzenie pielęgnacja

Cera mieszana powinna być starannie pielęgnowana, ale nie można jej oczyszczać zbyt często. Wystarczy robić to raz dziennie, wieczorem. Stosowanie toników do twarzy po wcześniejszym przemyciu jej mleczkiem kosmetycznym lub innym preparatem nie jest konieczne, chyba że środkowa część twarzy wydaje się nam tłusta. 

W tym celu można np. skorzystać z kosmetyku zawierającego alkohol i ściągający pory wyciąg z ziół. Przecieranie tonikiem okolic czoła, nosa i brody warto powtarzać kilka razy w ciągu dnia, ponieważ zabieg ten doskonale reguluje nadmierne wydzielanie się tłuszczu.

Panie o cerze suchej nie mają kłopotów z trądzikiem, wypryskami i zaskórniakami, ale taki typ skóry wymaga właściwej pielęgnacji ze względu na wrażliwość oraz podatność na wszelkie zmiany temperatury. Źle traktowana twarz może mieć skłonności do przedwczesnego starzenia się, dlatego do demakijażu należy używać specjalnych kosmetyków, odpowiednio regulujących gospodarkę wodną i tłuszczową. 

Preparaty oczyszczające do cery suchej na ogół występują w postaci delikatnego mleczka, które usuwamy za pomocą płatków kosmetycznych albo wody. Gruntowny demakijaż zalecany jest tylko raz dziennie, wieczorem. Rano dobrze jest przemyć twarz letnią wodą lub łagodnym, bezalkoholowym tonikiem. Pizy wieczornym oczyszczaniu ten sam kosmetyk zlikwiduje ewentualne ślady po mleczku, odpowiednio nawilży i odświeży skórę.

Cera tłusta jest najmniej podatna na procesy starzenia się i ma najlepszą warstwę chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale jest najbardziej narażona na wszelkie zakażenia bakteryjne. Odpowiedzialne za to są: wydzielina gruczołów łojowych i martwy, złuszczony naskórek. Czynniki te powodują zatykanie się porów, powstawanie wyprysków i zaskórników. Z problemami cery tłustej można sobie skutecznie radzić - podstawowym warunkiem jest systematyczne i gruntowane oczyszczanie twarzy. 

Dermatolodzy zalecają mycie jej niealkalicznymi, rozpuszczalnymi w' wodzie emulsjami lub specjalnymi, podobnymi do mydła kostkami. Preparaty te odtłuszczają cerę oraz usuwają zanieczyszczenia i resztki makijażu dokładniej niż mleczka lub śmietanki kosmetyczne. Nie zmieniają też naturalnego odczynu skóry.

Mydła mają zazwyczaj alkaliczny odczyn, dlatego stosowanie ich do zmywania makijażu może niekorzystnie wpływać na stan skóry.

Twarz o tłustej cerze powinna być czyszczona co najmniej dwa razy dziennie - rano, przed nałożeniem makijażu, i wieczorem, przed snem.

Tonik, z którego korzystamy, musi zawierać alkohol oraz składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i zwężającym pory. Można go używać kilkakrotnie w ciągu dnia, koniecznie po każdym gruntownym zmywaniu makijażu.

Jeżeli używamy wodoodpornych kosmetyków do upiększania oczu, sięgnijmy po płyny do demakijażu z dodatkiem olejków. Zazwyczaj mają one postać dwuwarstwowej zawiesiny, którą przed użyciem trzeba wstrząsnąć. Dzięki wyciągom z ziół koją i ochraniają one wrażliwą skórę wokół oczu, dlatego polecane są także alergikom. W domowym zestawie do demakijażu nie powinno zabraknąć płatków kosmetycznych (niektóre są nasączane płynami łagodzącymi) i chusteczek z delikatnym płynem myjącym.

Dermatolodzy odradzają mycie twarzy wodą z kranu, ponieważ działa ona na skórę wysusząjąco.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 3
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)