Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Jak dbać o włosy | Atrybut urody

Włosy są jednym z najważniejszych atrybutów urody - i to bez względu na płeć. Bywają powodem do dumy, gdy włosy są zdrowe i bujne lśnią w słońcu, albo źródłem troski i kompleksów, gdy cienkie i słabe rzedną, wypadają bądź siwieją. Przynajmniej część problemów z włosami jest do pokonania dzięki właściwej pielęgnacji, zdrowej diecie, utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Włosy
Włos składa się ze znajdującej się na zewnątrz warstwy rogowej, która pełni funkcję ochronną. Następne warstwy to: korowa; decydująca o grubości i kolorze włosa, oraz wewnętrzna; czyli rdzeń. Włosy wyrastają z cebulek osadzonych głęboko w skórze, w mieszkach włosowych, gdzie otaczają je nerwy, naczynia krwionośne i gruczoły łojowe. Zdrowe włosy są miękkie, lśniące i łatwe do ułożenia. 

Dzieje się tak dlatego, że łuski znajdujące się na ich powierzchni zachodzą na siebie jak dachówki, dzięki czemu odbijają światło. Są też gładkie w dotyku, bo łuski ułożone są w uporządkowany sposób. A gładkie włosy łatwo się czesze, gdyż mogą się ślizgać jedne po drugich, nie plącząc się.

Kiedy ulegną zniszczeniu, stają się matowe, szorstkie i trudne do ułożenia. Ich łuski są odchylone i połamane. Liczba włosów na głowie jest uwarunkowana genetycznie, średnio bywa ich około 120 tysięcy, ale osoby o blond włosach mają ich trochę więcej, niż te o rudych. Dziennie wypada około 50 włosów i zazwyczaj pojawiają się nowe. Najbujniej odrastają jasne, ale są one z kolei delikatniejsze od ciemnych i rudych. Bez względu na kolor włosy szybciej rosną latem niż zimą, a wiosną i jesienią wypada ich więcej, niż w pozostałych porach roku.

Kobiety mają więcej włosów na głowie niż mężczyźni, a zawdzięczają to estrogenom. Kiedy jednak poziom hormonów spada w okresie przekwitania, owłosienie na głowie rzednie i może wtedy dojść nawet do utraty włosów. Z wiekiem powolnieje proces podziału komórek, włosy rosną krócej i zmniejsza się liczba aktywnych mieszków włosowych. Wypadanie włosów ma związek z ich kolorem (im jaśniejsze, tym większe ryzyko ich utraty), stresem, stosowaniem ostrych diet, chorobami lub sposobami leczenia, na przykład chemioterapią.

Niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie środków chemicznych do utrwalania fryzury i farbowania, a także spanie na walkach - mogą być zabójcze dla włosów. Stres, infekcje i nieprawidłowe odżywanie odpowiadają również za siwienie, chociaż skłonności do niego mogą być też dziedziczne.

Warstwa korowa włosa składa się między innymi z komórek zawierających pigmenty, decydujące o kolorze. Kiedy maleje ilość pigmentów dostarczanych do korzenia, wówczas włos siwieje. Na poprawę pigmentacji i obfitszy porost włosów wpływa prawidłowe ukrwienie skóry głowy, dlatego trzeba stosować masaże pobudzające. Również przyjmowanie dużych dawek witamin z grupy B może powstrzymać ten proces, ale kuracja wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak już wspomniano, stan i wygląd włosów uzależnione są od sposobu odżywiania. Dieta uwzględniająca pieczywo pełnoziarniste, ryż, świeże warzywa, cebulę, wątróbkę, mleko i jaja zapewni włosom niezbędne składniki odżywcze i regenerujące, jak wapń, żelazo, siarkę, kwas krzemowy i jod.

W wyglądzie zdrowych włosów mogą zachodzić przejściowe zmiany na skutek działania szkodliwych czynników. Wówczas przesuszają się, stają się szorstkie, matowe i łamliwe. Zdarza się tak latem, po dłuższym przebywaniu na słońcu, w trakcie choroby, a także pod wpływem soli i chloru. Osoby o farbowanych chemicznie włosach powinny szczególnie uważać i wkładać czepek do pływania w wodzie morskiej albo silnie chlorowanej, w basenie. Jeśli zajdzie reakcja związków zawartych w wodzie z farbami - skutki mogą być fatalne.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Mycie włosów szampony suszarka

Włosy powinno się myć tak często, jak często są brudne i wyznaczanie sobie sztywnych terminów - raz na tydzień, co trzy dni - nie ma uzasadnienia. Stopień zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w dużych miastach, stale rośnie, a dodatkowo w ogrzewanych pomieszczeniach jest ono przesuszone. 

Osiadanie na włosach brudu i szkodliwych substancji, noszenie czapek ze sztucznego tworzywa, osłabienie kondycji psychicznej, niedostatek snu czy nadmiar alkoholu to czynniki wpływające na zły wygląd włosów i wymuszające konieczność częstego ich mycia. Włosom nie tyle szkodzi duża częstotliwość mycia, ile niewłaściwy sposób, w jaki się to robi, oraz stosowanie nieodpowiednich szamponów. Niektóre z nich produkowane są na bazie detergentów i powodują nadmierne odtłuszczenie włosów. Może to doprowadzić do ich zmatowienia oraz większej podatności na uszkodzenia i zabrudzenia. 

Praktycznym rozwiązaniem jest rozcieńczanie wodą gotowych szamponów. Jeszcze lepiej jest przygotowywać samemu środki myjące wyłącznie z naturalnych składników. Są one bardziej wodniste i mniej pieniące, ale to nie obfitość piany decyduje o dobrym umyciu włosów. Stosując domowe szampony, powinno się też używać zakwaszających płukanek. Po umyciu i starannym spłukaniu suszy się włosy delikatnie ręcznikiem i zawija nim głowę. 

Mokre włosy są szczególnie podatne na zniszczenia mechaniczne, toteż nie należy ich zbyt gwałtownie rozczesywać. Posługiwanie się suszarką o silnym, gorącym nawiewie niekorzystnie wpływa na włosy i skórę głowy. Szkody można ograniczyć przez zmniejszenie siły podmuchu i temperatury. Najlepiej jednak pozostawić włosy do wyschnięcia na świeżym powietrzu lub w ciepłym pomieszczeniu.

Pielęgnacja włosów szczotkowanie maseczki

Ponieważ włosy są martwe i nie mają zdolności regenerowania, trzeba o nie dbać w szczególny sposób i unikać niepotrzebnego szarpania czy tapirowania, czesać delikatnie, aby końce nie ulegały łamaniu i rozdwajaniu. Szczotkowanie „pod włos" zapewnia lepsze ukrwienie skóry głowy i oczyszczanie włosów z brudu oraz kurzu. Szczotka powinna być z naturalnego włosia o średniej twardości.

Oprócz szczotkowania pożyteczne jest masowanie, polegające na przesuwaniu końcówkami palców pod włosami od czoła do karku i z powrotem. Korzystnie też wpływa na kondycję włosów olejek rycynowy, który należy wcierać w skórę głowy dwa, trzy razy w tygodniu.Od czasu do czasu powinno się nakładać na włosy maseczkę z żółtka i oliwy z oliwek. Do pielęgnacji można też wykorzystywać jasne piwo, rumianek albo miód, który nadaje połysk włosom i ułatwia ich układanie.

Wzmacnianie koloru naturalne dodatki

Wywary z ziół mają własność wzmacniania naturalnego koloru włosów. Do jasnych można stosować rumianek lub korzeń rabarbaru, do rudych - drzewo sandałowe, do brązowych - łupiny lub sam orzech włoski, a do siwych - płatki chabru albo malwy. Naturalne płukanki wmasowuje się równomiernie we włosy i można je stosować dowolnie często. Dzięki nim włosy uzyskają intensywny kolor i połysk, a także będą łatwiej się rozczesywać i układać. 

Farbowanie włosów komponenty koloryzujące

Niektóre składniki produkowanych masowo farb szkodliwie wpływają nie tylko na włosy i skórę głowy, ale przenikając w głąb organizmu mogą stać się przyczyną poważnych chorób. Niewątpliwie najbezpieczniej jest używać farb i barwników z naturalnych składników. Przed zmianą koloru włosów dobrze jest przeprowadzić próbę na odciętym i czystym puklu, żeby przekonać się, jaka będzie reakcja i ile dokładnie czasu potrzeba do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Będzie on w pełni widoczny dopiero po wyschnięciu włosów.

Do uzyskania koloru blond należy użyć sproszkowanego rabarbaru, kolor brunatny nadają łupiny orzecha, ciemniejszy - henna arabska. Henna czarna powinna być stosowana wyłącznie do farbowania włosów czarnych, a czerwona pasuje do każdego koloru. Trzeba jednak koniecznie wykonać próbę, żeby zbyt długi czas farbowania nie doprowadził do zaskakujących efektów. 

Farbowane czerwoną henną włosy blond powinny uzyskać kolor czerwieni tycjańskiej, kasztanowe - jasnego mahoniu z odcieniem czerwonym, a włosy ciemnobrunatne i czarne - czerwone refleksy. Chcąc włosy blond zmienić w jasnorude, należy hennę mieszać z rumiankiem lub korzeniem rzewienia. Po zmieszaniu henny ze zmielonymi łupinami orzecha włoskiego i indygo włosy ciemnoblond staną się ciemnorude.
 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 3
Roboty: robot Bot, robot Bot, crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)