Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dłonie, delikatne jak aksamit

Wprawdzie właściwy naszej kulturze obyczaj całowania pań w dłonie wychodzi z mody, ale zadbane, gładkie ręce zawsze będą w cenie. Niestety, obok twarzy i szyi, dłonie są miejscem najbardziej zagrożonym procesem starzenia.

Dłonie 
Ich skóra jest cienka i ma niewiele gruczołów tłuszczowych, wytwarzających naturalną barierę ochronną. Moczenie pozbawia ją tłuszczu i wody, a przesuszone powietrze, środki do zmywania i prania dodatkowo ten stan pogłębiają. Tradycyjną metodą łagodzenia skutków działania szkodliwych czynników jest nakładanie na dłonie kompresów z podgrzanej oliwy z oliwek, nawet na całą noc.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Mycie rąk i masaż

Do mycia powinno się używać delikatnego mydła i potem zawsze posmarować ręce kremem lub lotionem, na przykład z soku cytrynowego, miodu i mleka. Należy też kilka razy dziennie smarować dłonie kremami wzbogaconymi w witaminy A, E i F oraz allantoinę, kolagen i elastynę, dzięki czemu wzmocni się chroniąca je warstwa.

Pielęgnacyjnie na skórę dłoni działają też przygotowywane w domu naturalne kosmetyki do całego ciała, szczególnie preparaty zawierające lanolinę, wosk, masło kakaowe, olejki ze słodkich migdałów lub awokado.

Masowanie w czasie mycia niezbyt twardą szczoteczką poprawi muskulaturę rąk i pozwoli usunąć z nich resztki martwych komórek. Po opłukaniu należy dokładnie wytrzeć dłonie, żeby pozostawione krople wody dodatkowo nie wysuszyły skóry.

Pielęgnacja dłoni i paznokci

 • Ciemne plamy o zabarwieniu żółtym lub brunatnym, niczym wielkie piegi pojawiają się na rękach kobiet o jasnej skórze, nawet przed czterdziestką. Zazwyczaj powodujące je zmiany pigmentacyjne zachodzą nieco później. Chroniąc się przed nimi, trzeba smarować dłonie kremami odżywczymi i nawilżającymi, z filtrami przeciwsłonecznymi. Można też od czasu do czasu wykonać zabieg wybielający, używając stężonego kwasu owocowego.
 • W miarę upływu lat na skórze dłoni mogą pojawić się plamy starcze, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Chcąc zapobiec ich powstawaniu, trzeba spożywać produkty bogate w witaminę A, czyli marchew, wątróbkę, mleko i masło. Kiedy plamy już się pojawią, niewiele da się zrobić, żeby je usunąć w naturalny sposób. Jeżeli nie pomoże sok z cytryny (kuracja wymaga cierpliwości), można spróbować nacierać przebarwioną skórę sokiem z chrzanu.  
 •  Dłoń palacza bez trudu daje się poznać po żółtordzawych przebarwieniach, szczególnie wskazującego i środkowego palca. Mycie rąk nie pomaga pozbyć się nalotu, można natomiast włożyć palce w przekrojone połówki cytryny, której sok rozjaśnia skórę i wzmacnia paznokcie.
 •  Pocenie się dłoni często jest objawem nadpobudliwości nerwowej bądź dolegliwości fizycznych. Zabiegom kosmetycznym prowadzącym do usunięcia tej dolegliwości musi zatem towarzyszyć leczenie przyczyn wewnętrznych. Samemu można sobie zaaplikować herbatkę z szałwii do picia i moczenia dłoni. Pomocne są również napary z rumianku, kory dębowej bądź tymianku.  
 •  Popękana skóra na dłoniach może świadczyć o niedoborze w organizmie witaminy A, trzeba więc jeść więcej kolorowych warzyw i owoców. Pamiętając równocześnie o zabezpieczaniu rąk gumowymi rękawiczkami podczas wykonywania prac domowych.
 •  Spierzchnięte dłonie pomagają wygładzić kąpiele w siemieniu lnianym albo nacieranie naparami z tymianku, szałwii i rumianku. W przypadku głębokich pęknięć naskórka polecana jest maść lub olejek z cynkiem oraz - niezależnie od leczenia - zwykła pielęgnacja z nawilżaniem i natłuszczaniem skóry. Jeżeli pod wpływem chłodu spierzchnięte ręce dodatkowo czerwienieją, należy moczyć je przez 10 minut w letniej wodzie z gruboziarnistą solą albo w wywarze z kory dębowej. I oczywiście zakładać rękawiczki odpowiednie do pory roku. 
 •  Czerwone dłonie mogą być objawem odmrożeń lub kłopotów z krążeniem. Zdarza się, że zmiany barwy rąk są cechą wrodzoną. Dlatego powinno się ustalić z lekarzem przyczynę, gdyż same zabiegi kosmetyczne mogą okazać się nieskuteczne. Przy lekkich odmrożeniach można moczyć dłonie w herbatce rumiankowej bądź w podgrzanym mleku. Pożyteczne mogą też być naprzemienne ciepłe i chłodne kąpiele oraz masaże.  
 •  Czubki palców zdobi, ale przede wszystkim chroni, zrogowaciała warstwa naskórka, czyli paznokcie. Dbałość o nie to głównie utrzymanie w czystości, a także nadawanie właściwej długości i kształtu. Długość jest kwestią upodobań, jednak przesada w tym względzie może doprowadzić do komicznego efektu, a nawet utrudniać normalne zajęcia, kiedy paznokcie będą bardzo długie. Z kolei przycięte zbyt krótko nie będą dostatecznie ochraniać końcówek palców.

  Do opiłowywania paznokci nie powinno się używać metalowych pilników, które niszczą ich płytkę - lepiej wykorzystać papierowe. Te z gruboziarnistego papieru ściernego przeznaczone są do piłowania, a z drobnoziarnistego - do wygładzania. Nie zaleca się też wycinania skórek, lecz usuwanie ich za pomocą drewnianej pałeczki, po uprzednim wymoczeniu w ciepłej wodzie z mydłem. Rozmoczone skórki można też delikatnie odsuwać rogiem ręcznika.

  Do usuwania lakieru należy stosować zmywacze bez acetonu, gdyż działa on na paznokcie odtłuszczająco. Po tym zabiegu dobrze jest wymoczyć palce w ciepłej oliwie. Zdrowe paznokcie powinny być gładkie, lśniące i twarde. Kiedy płytka staje się szara lub żółta, pojawiają się na niej bruzdy lub obrzęki, a wokół tworzą się ogniska zapalne z wypryskami czy ropą, trzeba udać się do dermatologa, gdyż objawy te świadczą o rozwijaniu się jakiejś choroby. Być może łuszczycy, zanokcicy czy grzybicy.

  Rozdwajanie się paznokci, rogowacenie lub nadmierna miękkość są skutkiem niedoboru żelaza, wapnia, fosforu, pektyny, witamin z grupy B oraz A i E. Należy zatem wzbogacić dietę w dużą ilość warzyw i owoców, ryb i nabiału, a także produktów zawierających żelatynę. Trzeba też wzmacniać paznokcie, mocząc je w ciepłej oliwie, wcierając w otaczającą je skórę sok z cytryny, a następnie wmasowywać olejek z witamin A+D, E oraz linomagu. 

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)