Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Domowe leki ziołowe

Syropy, Domowe sposoby przygotowania ziół

Syropy są szczególnie użyteczne przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, gardła i płuc. Na dno dobrze umytego i suchego słoja wsypujemy warstwę cukru kryształu, następnie warstwę świeżych, czystych liści, kwiatów lub jagód, na nie zaś znowu warstwę cukru. Słój wypełniamy warstwami na przemian do 1/3 jego wysokości.

Możemy układać inaczej - jedną warstwę liści, drugą kwiatów, a trzecią jagód. Wszystko dobrze ugniatamy, na wierzch wsypujemy jeszcze jedną warstwę cukru. Przykrywamy słój szklaną pokrywką. Po 2 tygodniach uzyskujemy gęsty syrop. Można go przechowywać latami w chłodnym miejscu. Napój leczniczy uzyskujemy dodając 1 łyżeczkę syropu do szklanki gorącej wody.

Powidła ziołowe

Jest to lek ziołowy dziś już raczej zapomniany, ale warto do niego wrócić, bo jest skuteczny i łatwy do przygotowania. Porcję mocno sproszkowanych ziół mieszamy dokładnie z miodem pszczelim. Otrzymaną gęstą masę przechowujemy w chłodnym miejscu. Stosujemy po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Soki roślinne

Sok, owoce 
Soki z roślin leczniczych warto stosować w przeziębieniach, chorobach żołądka i jelit oraz dla uregulowania przemiany materii. W domu świeże soki otrzymujemy z rozdrobnionych części roślin, świeżych owoców, korzeni i kłączy. Przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia mięsa lub sokowirówkę. Wodnistą miazgę wyżymamy przez gęste tkane płótno lub sito. Do pozostałej po wyciśnięciu masy dodajemy niewielką ilość wody i jeszcze raz wyżymamy. 

Chorym na zapalenie śluzówki żołądka i jelit podajemy sok wymieszany ze świeżym wywarem z ryżu lub płatków owsianych. Świeże soki roślinne zawierają zestawy witamin B, witaminę C, sole żelaza, wapno, węglowodany.

Sok zawiera wszystkie rozpuszczalne w wodzie części składowe rośliny.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 13
Gości: 2
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Yandex Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)