Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Domowe leki ziołowe

Syropy, Domowe sposoby przygotowania ziół

Syropy są szczególnie użyteczne przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, gardła i płuc. Na dno dobrze umytego i suchego słoja wsypujemy warstwę cukru kryształu, następnie warstwę świeżych, czystych liści, kwiatów lub jagód, na nie zaś znowu warstwę cukru. Słój wypełniamy warstwami na przemian do 1/3 jego wysokości.

Możemy układać inaczej - jedną warstwę liści, drugą kwiatów, a trzecią jagód. Wszystko dobrze ugniatamy, na wierzch wsypujemy jeszcze jedną warstwę cukru. Przykrywamy słój szklaną pokrywką. Po 2 tygodniach uzyskujemy gęsty syrop. Można go przechowywać latami w chłodnym miejscu. Napój leczniczy uzyskujemy dodając 1 łyżeczkę syropu do szklanki gorącej wody.

Powidła ziołowe

Jest to lek ziołowy dziś już raczej zapomniany, ale warto do niego wrócić, bo jest skuteczny i łatwy do przygotowania. Porcję mocno sproszkowanych ziół mieszamy dokładnie z miodem pszczelim. Otrzymaną gęstą masę przechowujemy w chłodnym miejscu. Stosujemy po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Soki roślinne

Sok, owoce 
Soki z roślin leczniczych warto stosować w przeziębieniach, chorobach żołądka i jelit oraz dla uregulowania przemiany materii. W domu świeże soki otrzymujemy z rozdrobnionych części roślin, świeżych owoców, korzeni i kłączy. Przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia mięsa lub sokowirówkę. Wodnistą miazgę wyżymamy przez gęste tkane płótno lub sito. Do pozostałej po wyciśnięciu masy dodajemy niewielką ilość wody i jeszcze raz wyżymamy. 

Chorym na zapalenie śluzówki żołądka i jelit podajemy sok wymieszany ze świeżym wywarem z ryżu lub płatków owsianych. Świeże soki roślinne zawierają zestawy witamin B, witaminę C, sole żelaza, wapno, węglowodany.

Sok zawiera wszystkie rozpuszczalne w wodzie części składowe rośliny.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)