Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Jak ochronić nasze włosy

Ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami 

Prawidłowa pielęgnacja włosów nie polega tylko na dobraniu do ich typu odpowiedniego rodzaju szamponu. Mycie tym środkiem przestało wystarczać, ponieważ włosy - bez względu na to, czy mają skłonność do przetłuszczania się, czy wysuszania - są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Pięknej fryzurze sprzyja właściwa dieta, a więc jedzenie owoców, warzyw i potraw zawierających dużo węglowodanów, ale mało tłuszczów. 

Secrets 

Ważne jest także dostarczanie organizmowi biopierwiastków (żelaza, cynku i magnezu) oraz pamiętanie, że nadmiar takich substancji, jak rtęć, arsen lub ołów, może doprowadzać nawet do częściowego wyłysienia. Osoby dotknięte cukrzycą, cierpiące na choroby przewodu pokarmowego lub schorzenia zakaźne często mają kłopoty z włosami. Czasem wystarczy zwykłe przeziębienie lub grypa, aby fryzura straciła połysk. 

Pacjentkami gabinetów dermatologicznych są kobiety skarżące się na problemy hormonalne lub panie, które poddały się intensywnej kuracji odchudzającej. Ujemnie na stan włosów wpływa także przyjmowanie niektórych leków -np. środków zmniejszających krzepliwość krwi, preparatów stosowanych w chorobach tarczycy, niektórych tabletek antykoncepcyjnych i obniżających ciśnienie krwi, antybiotyków oraz alkaloidów roślinnych.

Osoby, które używają suszarki, powinny po myciu włosów nakładać na nie balsam odżywczy.

Codziennie narażamy włosy na niszczenie - choćby poprzez czesanie, szczotkowanie, zbyt częste suszenie suszarką lub długie przebywanie na słońcu. Także niewłaściwie dobrane kosmetyki, zwłaszcza żele, pianki, woski i lakiery, mogą powodować uszkodzenie delikatnej struktury włosa, dlatego zawsze należy uważnie przeczytać ulotkę, zanim zastosujemy tego typu preparaty. Tzw. łodygę włosa może niszczyć zbyt często wykonywana trwała ondulacja lub farbowanie - zwłaszcza silnymi substancjami chemicznymi. Wrogami włosów są także: zbyt zimna lub gorąca, nadmiernie chlorowana woda płynąca z naszych kranów oraz słona woda morska - szczególnie zanieczyszczona.

Niedobory witamin i mikroelementów 

Aby wyrównać niedobory witamin i mikroelementów, które mają istotne znaczenie w leczeniu chorób dermatologicznych, możemy stosować preparaty doustne, zawierające niezbędne dla włosów substancje. Często wzbogaca się je w wyciągi z rozmaitych ziół (np. skrzypu polnego i wiesiołka). Zanim zdecydujemy się na kupno kosmetyków ocliron-no-pielęgnacyjnych, zwróćmy uwagę na fakt, że tylko systematyczne ich stosowanie zapewni pożądany efekt. Jeżeli włosy są bardzo zniszczone i chcemy je błyskawicznie zregenerować, musimy wybrać się do salonu fryzjerskiego. Specjalista oceni ich stan i dobierze odpowiednie preparaty, np. maski nawilżające lub ampułki witaminowe.

Piękno fryzury zależy w dużej mierze od właściwej diety, bogatej w świeże warzywa.

Kosmetykiem doskonale regenerującym i ochraniającym jest tzw. włos w płynie. Środek ten zawiera substancje wygładzające i wypełniające ubytki. Na ogół ma formę fluidu. Ze względu na esencjonalność tego typu preparatów należy pamiętać o dokładnym stosowaniu się do zaleceń producenta - zazwyczaj dawkowanie tych środków ogranicza się do wtarcia kilku kropli w wilgotne włosy. 

Takim samym nawykiem jak mycie włosów za pomocą szamponu powinno stać się aplikowanie odpowiedniej odżywki. Jej działanie polega na przylgnięciu do włosa czynników regenerujących i poprawieniu stanu jego powierzchni. Dzięki używaniu tego typu kosmetyków włosy są mniej podatne na uszkodzenia zewnętrzne, łatwiej utrzymać ich zdrowy wygląd, ponadto fryzura lepiej się układa i rozczesuje, nie elektryzuje się i mniej rozwiewa na wietrze. 

hair 

Wśród kosmetyków do włosów znajdują się preparaty określane ?dwa w jednym? - specjaliści nie zalecają ciągłego ich używania, ale są to środki bardzo przydatne w podróży lub na urlopie. Na co dzień jednak efektywniejsze będzie stosowanie szamponu i odżywki osobno.
Jeżeli po nałożeniu preparatu regenerującego włosy stają się matowe i ciężkie, to znak, że jest on zbyt silny - środek trzeba wówczas odstawić lub zamienić na łagodny z mniej szą ilością np. protein. Balsamy stosujemy na włosy zdrowe - suchym i zniszczonym serwujemy odżywki regeneracyjne z proteinami, keratyną i witaminami.

Chlorowana woda w basenie niszczy włosy, dlatego po każdej kąpieli należy używać kosmetyków regenerujących. Bardzo ważny jest odpowiedni sposób aplikowania kosmetyków odżywiających - np. jeżeli mamy tłuste włosy, preparat nakładamy tylko na ich końce; u nasady chroni je przed uszkodzeniami warstewka łoju. Istotne jest również unikanie kontaktu odżywek ze skórą głowy i dokładne ich spłukiwanie. Ściśle przestrzegajmy także zaleceń producentów co do czasu bezpośredniego oddziaływania preparatu - uchroni nas to przed podrażnieniami i niepotrzebnymi uszkodzeniami włosa.

Preparaty regeneracyjne najlepiej dobierze nam fryzjer - może to być specjalny krem, odżywcza maseczka, fluid odbudowujący strukturę włosa lub płyn pielęgnacyjny. Wszystkie te specyfiki dają widoczne efekty po kilku miesiącach systematycznego stosowania, są też na ogół przeznaczone do zwalczania konkretnego problemu (zniszczeń, przesuszeń, niewłaściwego pH itp.). 

Używanie ich przypadkowo, od czasu do czasu i bez konsultacji ze specjalistą, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli jednak zdarzyło się nam zastosować zbyt silnie lub niewłaściwie działający preparat, możemy posłużyć się tzw. peelingiem do włosów', czyli szamponem, który usuwa szkodliwy osad. Przy okazji wizyty u fryzjera warto skorzystać z fachowego masażu głowy - wcierane w skórę olejki aromatyczne rozgrzewają i poprawiają krążenie krwi. Dzięki temu cebulki włosów są lepiej odżywione i dotlenione.

Niektóre substancje zawarte w tych specyfikach utrzymują się we włosach nawet do pięciu tygodni od aplikacji. Sam zabieg trwa długo, ponieważ fryzura jest poddawana nie tylko działaniu kosmetyków, ale i ciepła. Terapię nawilżająco witaminizującą można zastosować u fryzjera kilkakrotnie i dodatkowo kontynuować ją w warunkach domowych.

Mycie włosów szamponem nie wystarcza, by utrzymać je w doskonałej formie. Niezbędne jest regularne stosowanie balsamów pielęgnacyjnych i odżywek.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 2
Gości: 1
Roboty: crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)