Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Sinica - zabarwienie skóry

Zabarwienia warg, okolicy ust, płatka usznego i paznokci

Terminem "sinica" określa się niebiesko-czerwone lub niebiesko-szare zabarwienie skóry i błon śluzowych człowieka.
 
Stellar cyanosis
 

Objawy sinicy

Najszybciej dającymi się zauważyć oznakami sinicy - przy założeniu, że choroba objawia się nagle - są zmiany zabarwienia warg oraz skóry w okolicy ust i płatka usznego, a także paznokci (paznokcie są bardzo czułym wskaźnikiem utlenowania krwi). W dalszej kolejności możemy zaobserwować zmianę koloru błon śluzowych, np. w jamie ustnej, i skóry twarzy, szyi, kończyn i całego tułowia.

Przyczyny

Najczęściej sinica jest spowodowana niedostatecznym utlenowaniem substancji transportującej tlen we krwi, czyli hemoglobiny. Może do tego dojść w sytuacji, kiedy krew otrzymuje za mało tlenu, ma miejsce nieprawidłowa wymiana gazowa lub gdy zużycie tlenu przez tkanki organizmu jest zwiększone. Czasami sinica jest następstwem niewłaściwej struktury samej hemoglobiny, np. w wyniku jej blokady w zatruciu tlenkiem węgla, która prowadzi do niemożności transportu tlenu.
 
Jeśli sinica jest wynikiem niedostatecznego wysycenia tlenem krwi tętniczej, to mamy do czynienia z sinicą centralną. Występuje ona przy chorobach układu oddechowego, wrodzonych i nabytych wadach serca, niewydolności mięśnia serca, obniżonej zawartości tlenu w powietrzu oddechowym (np. choroba wysokogórska) czy zmienionej strukturze hemoglobiny.
 
Jeśli natomiast sinica została spowodowana nadmiernym zużyciem tlenu na poziomie tkanek, to jest to sinica obwodowa. Jej przyczynami mogą być: niedostateczny napływ utlenowanej krwi do tkanek (np. w niewydolności mięśnia serca), skurcz naczyń krwionośnych (np. z powodu niskiej temperatury powietrza), zespół Raynauda (przewlekła choroba o typie nerwicy naczyniowej; sinica - przede wszystkim palców rąk - jest wówczas wynikiem zimna lub emocji), zastój krwi żylnej w tkankach lub zwiększenie lepkości krwi.

Pierwsza pomoc i leczenie sinicy

W większości wypadków leczenie sinicy wymaga dość szybkiej pomocy lekarskiej. Niemniej jednak, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jaka jest jej prawdopodobna przyczyna, możemy podjąć kroki pierwszej pomocy; Przede wszystkim musimy starać się zapewnić choremu dopływ świeżego powietrza (jeśli to możliwe, to powietrza wzbogaconego tlenem). Czasem przewlekle chorzy posiadają w swych domach zestawy do tlenoterapii. Taki zestaw należy uruchomić i nastawić przepływ tlenu na kilka (do 10) litrów na minutę. Jeśli takiego zestawu nie mamy, to do czasu przybycia fachowej opieki medycznej trzeba umieścić chorego jak najbliżej otwartego okna.
 
Jeżeli chory odczuwa duszność, to zawsze łatwiej będzie mu oddychać w pozycji siedzącej lub półsiedzącej niż leżąc płasko.
 
Niedotlenienie mózgu powoduje zmianę zachowania chorego; może on stać się agresywny i pobudzony. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to od niego niezależne. Gdyby doszło do utraty świadomości, trzeba starać się o utrzymanie drożności dróg oddechowych poprzez podtrzymywanie nieprzytomnemu żuchwy, które zapobiega zapadaniu się języka i umożliwia przepływ powietrza do oskrzeli i płuc.
 
Zawsze (a zwłaszcza w sytuacji, gdy utrata przytomności nastąpiła przed naszym przybyciem) w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy w jamie ustnej nie ma ciał obcych (chociażby protezy zębowej), które mogłyby blokować drogi oddechowe. Należy także bacznie obserwować, czy chory oddycha, a gdyby doszło do zatrzymania oddechu, konieczne jest rozpoczęcie wentylacji metodą usta-usta.
 
Często przyczyną duszności, która w efekcie powoduje sinicę, jest kontakt z alergenem. Trzeba wtedy (na przykład w przypadku działania alergenu wziewnego) usunąć chorego z miejsca, w którym znajduje się ten środek uczulający. Alergicy często dysponują wziewnymi środkami farmakologicznymi, które zmniejszają skurcz i obrzęk oskrzeli oraz poprawiają wymianę gazową. W opisanej sytuacji zawsze należy podać taki środek.
Sinica wymaga szybkiej pomocy lekarskiej, ponieważ choremu jak najszybciej należy podać tlen.
 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)