Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zaburzenia rytmu serca | Arytmia

W warunkach normalnych częstość rytmu serca człowieka dorosłego wynosi około 60-80 uderzeń na minutę. Oczywiście jest ona większa w czasie wysiłku fizycznego czy stresu, natomiast u osób młodych, zdrowych, wysportowanych może być mniejsza.
T is for Torsades de pointes

Fizjologiczny rytm serca jest miarowy i odpowiednio dostosowany do okoliczności, w jakich znajduje się organizm. Jeśli dochodzi do nadmiernego zwolnienia lub przyspieszenia czynności serca bądź do pojawienia się tzw. skurczów dodatkowych, mówimy o zaburzeniach rytmu serca, czyli o arytmii.

Medytacja uspokaja, rozluźnia i reguluje pracę serca.

Objawy arytmii

Zaburzenia rytmu serca mogą, ale nie muszą być odczuwane przez osobę, u której występują. >Najczęściej zdarza się, że chory odczuwa przyspieszone lub niemiarowe bicie serca. Czasem jednak arytmia może prowadzić do znacznego osłabienia, zawrotów głowy, omdlenia lub wręcz utraty przytomności, zwłaszcza gdy są to zaburzenia polegające na zwolnieniu akcji serca lub na tzw. blokach przewodzenia, kiedy zakłócony jest automatyzm bicia serca.

Najgroźniejsze w skutkach są tzw. dodatkowe skurcze komorowe oraz migotanie komór, czyli nieefektywna, bardzo szybka praca komór serca, podczas której krew nie jest przepompowywana i w związku z tym nie dociera do poszczególnych organów. Migotanie komór zwykle kończy się zatrzymaniem krążenia i aby pomóc cierpiącej na nie osobie, należy natychmiast podjąć czynności reanimacyjne. 

Przyczyny zaburzeń rytmu serca

Istnieje bardzo wiele czynników wpływających na częstość rytmu i charakter akcji serca. Do najważniejszych z nich należą:
  •  zaburzenia wodno-elektrolitowe (zarówno nadmiar, jak i niedobór płynów w krążeniu), zaburzenia poziomu substancji mineralnych, takich jak potas i magnez;
  •  zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy, klimakterium);
  •  choroby układu krążenia (choroba wieńcowa mięśnia serca, nadciśnienie tętnicze);
  •  choroby nerek;
  •  dolegliwości bólowe;
  •  różnego rodzaju leki, zwłaszcza tzw. leki antyarytmiczne i tabletki odchudzające.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Arytmia serca - naturalne leczenie

Większość zaburzeń rytmu serca można kontrolować beta-adrenolitykami i innymi lekami zwalniającymi czynność tego mięśnia. Leczenie tej dolegliwości można wspomóc terapiami naturalnymi oraz przyjmowaniem uspokajających, regulujących pracę serca preparatów naturalnych.

Arytmia serca i dieta

Aby zapobiegać rozwojowi zmian miażdżycowych, należy zapewnić w diecie wystarczający poziom składników mineralnych, takich jak potas i magnez, których niedobór często powoduje występowanie zaburzeń rytmu serca. Duże ilości tych minerałów znajdują się w owocach i warzywach, szczególnie w bananach i orzechach, w soku pomidorowym oraz w pestkach dyni i słonecznika.

Akupunktura, joga i medytacja w arytmii serca

W leczeniu są pomocne zarówno akupunktura, jak i relaksacja. Są to terapie szczególnie potrzebne osobom drażliwym, nadpobudliwym, u których najmniejszy stres powoduje zaburzenia rytmu pracy serca. Lekarze dość często korzystają z tych metod, ponieważ stosowane leki antyarytmiczne wywołują różne niepożądane reakcje, a oprócz tego nie dają gwarancji, że ich podstawowe działanie przyniesie oczekiwany skutek.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)