Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Choroby psychosomatyczne

Urazy psychiczne
Według Światowej Organizacji Zdrowia chorobą psychosomatyczną nazywamy taką chorobę, którą wywołuje lub zaostrza nagły lub przewlekły uraz psychiczny. Znajduje tu potwierdzenie zasada jedności psychiczno-biologicznej człowieka. Czynnik psychiczny tak dalece ingeruje w działanie organizmu, że doprowadza do czynnościowych, a nawet anatomicznych zmian w poszczególnych narządach czy układach.
 
Niepokój
 
Objawy chorób psychosomatycznych
Można wymienić kilka typów osobowości szczególnie podatnych na wystąpienie chorób psychosomatycznych. Na przykład cierpiący na nadciśnienie tętnicze wykazują silną samokontrolę, tłumią złość, agresję i niezadowolenie. 

To wszystko powoduje wydzielanie się w ich organizmach hormonów i innych substancji prowadzących do wzrostu ciśnienia tętniczego. Osoby chorujące na chorobę niedokrwienną mięśnia serca charakteryzują: dążność do współzawodnictwa, agresywność, niecierpliwość, niepokój, pęd do pracy i działania.
 
Osobowość skłonną do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy cechują: nieufność, drobiazgowość, pedanteria, chłodna uczuciowość, nieśmiałość, a jednocześnie porywczość i wygórowane ambicje. Z kolei dziewczęta chorujące na jadłowstręt psychiczny są wrażliwe i przesadnie ambitne, egocentryczne, uparte, niezadowolone ze swoich osiągnięć, inteligentne i skrępowane tłumionym lękiem.
 
Przyczyny chorób psychosomatycznych
Do chorób, w których bodziec psychiczny jest wyłącznym czynnikiem wywołującym schorzenie, zalicza się jadłowstręt psychiczny, tzw. nerwice narządowe, czyli bóle głowy spowodowane napięciem nerwowym oraz wymioty i zaparcia nawykowe, a także niektóre postacie otyłości i nerwowy świąd skóry. 

Istnieją także choroby, w których urazy psychiczne są czynnikiem bardzo istotnym, a nawet podstawowym, choć nie wyłącznym. Należą do nich: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna mięśnia serca, astma oskrzelowa, świąd skóry i wiele chorób alergicznych.
 
Psychiatrzy uważają, iż oprócz nasilenia stresów na wystąpienie choroby psychosomatycznej ma wpływ typ osobowości danego człowieka. Rzeczywiście, nietrudno zauważyć, że te same stresy i sytuacje u jednych osób powodują którąś z wymienionych wyżej chorób, a u innych nie są przyczyną schorzeń somatycznych.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Urazy psychiczne leczenie naturalne

Metody terapeutyczne muszą być oczywiście dostosowane do rodzaju choroby psychosomatycznej i ukierunkowane na zaburzenia osobowości występujące u konkretnego pacjenta. Największą rolę mają tu do spełnienia psychoterapeuci i psychoanalitycy, którzy powinni dotrzeć do wnętrza chorego i uświadomić mu, że to, co dla niego było dotychczas normą postępowania, musi ulec zmianie. Ponieważ jednak większość chorób psychosomatycznych rodzi się z ukrywanych napięć i niepokojów, polecane jest stosowanie wszelkich technik relaksacyjnych pozwalających zapomnieć o codziennych problemach i troskach.

Urazy psychiczne, joga, medytacja

Są to metody stosowane od lat w chorobach, w których czynnik psychiczny odgrywa podstawową rolę. Nauka relaksacji i radzenia sobie ze stresem jest podstawą sukcesu w leczeniu chorób psychosomatycznych.

Urazy psychiczne homeopatia

Istnieje wiele preparatów homeopatycznych polecanych w chorobach, które tu wymieniono. Opisano je w artykułach dotyczących poszczególnych schorzeń. Specjaliści zawsze zalecają stosowanie preparatów wpływających tonizująco na system nerwowy. Należą do nich:  Aconitum, Ignatia, Spartium scoparium, Magnesium phosphoricum i Chamomilla.

Muzykoterapia, w leczeniu chorób psychosomatycznych

Dzięki aktywnemu słuchaniu muzyki bądź zajęciom tanecznym pacjenci zyskują radość życia, poprawę nastroju; niektórzy właśnie w ten sposób dają upust swoim napięciom i agresji. Taniec jest jedną z najskuteczniejszych terapii relaksacyjnych. Pozwala zapomnieć o problemach, rozluźnić się i rozładować napięcie psychiczne.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)