Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Niedoczynność przytarczyc - tężyczka

Tężyczka jest chorobą, która pojawia się najczęściej w rezultacie niedoczynności gruczołów wydzielania wewnętrznego o nazwie przytarczyce. Są to gruczoły położone w pobliżu tarczycy, odpowiedzialne za wydzielanie parathormonu - substancji hormonalnej, która podnosi poziom wapnia w surowicy krwi. Ponieważ czynność przytarczyc jest obniżona, niska jest także produkcja parathormonu, a jego niedobór z kolei wiąże się z niedoborem wapnia w surowicy krwi.
 
Szyja
 
Objawy tężyczki
W okresie zmniejszenia stężenia wapnia w osoczu występują napady tężyczkowe. Przejawiają się one mrowieniem i skurczami mięśni kończyn górnych i dolnych. Najbardziej rzuca się w oczy skurcz mięśni ręki, tzw. ręka położnika - palce ułożone są tak jak do badania położniczego. Mięśnie są sztywne, napięte, kończyny górne zgięte w stawach łokciowych i nadgarstkach, kończyny dolne silnie wyprostowane, stopy skierowane do środka.
 
W ciężkich napadach dochodzi do skurczu krtani, z uczuciem duszności i świstem krtaniowym. Mogą, chociaż zdarza się to rzadko, pojawić się skurcze uogólnione i drgawki podobne do padaczkowych. Nie dochodzi jednak do utraty przytomności. Napad trwa od kilku do kilkunastu minut. Między napadami mogą występować mrowienia kończyn, nadpobudliwość nerwowa, bóle brzucha, zaburzenia połykania i mowy.
 
Przyczyna niedoczynności przytarczyc
Najczęstszą przyczyną niedoczynności przytarczyc jest ich usunięcie lub uszkodzenie po chirurgicznym wycięciu tarczycy. Samoistna niedoczynność jest bardzo rzadka, występuje w dzieciństwie i jest następstwem niedorozwoju tych gruczołów. Tężyczka może występować w przebiegu krzywicy z niedoboru witaminy D. Z powodu niedoboru witaminy D zmniejszone jest wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego do krwi, a jego obniżony poziom wywołuje objawy chorobowe.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Tężyczka, leczenie naturalne

Najważniejsze jest skuteczne zapobieganie atakom, co można osiągnąć, dostarczając organizmowi prawidłowych dawek witaminy D i wapnia. Jeśli dojdzie do ataku, zostaje on natychmiast przerwany przez dożylne podanie 1 ampułki preparatu wapnia: Calcium gluconicum lub Calcium chloratum.

Tężyczka leczenie naturalne, dietetyka

Nie zawsze samo leczenie dietą wystarcza, aby utrzymać poziom wapnia w granicach normy. Jednak gdy czynność przytarczyc jest częściowo zachowana, dieta ma bardzo ważne znaczenie. Jeśli spożywamy odpowiednią ilość witaminy D lub uzupełniamy jej braki w organizmie preparatami witaminowymi, możemy liczyć na prawie całkowite wyeliminowanie ryzyka napadów tężyczkowych.

Pokarmy o dużej zawartości wapnia to: różnego rodzaju sery, mleko, makrela, jogurt, łosoś, sardynki, kalarepa gotowana, figi suszone, serek sojowy, rzepa gotowana, jarmuż, brokuły i różne rodzaje fasoli. Pokarmy o dużej zawartości witaminy D to: węgorz, szprotki, sardynki i śledzie świeże, łosoś, makrela, tuńczyk i mleko.

Nie bez znaczenia jest także przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, by uaktywniać dostarczaną z pokarmem witaminę D. Bez niej bowiem poziom wapnia także nie będzie prawidłowy.

Tężyczka leczenie naturalne, aromaterapia

Polecane są delikatne masaże mięśni kończyn, zwłaszcza po napadach, kiedy są one szczególnie obolałe, za pomocą rozcieńczonych w oleju bazowym następujących olejków eterycznych: bazyliowego, z liści cynamonu, eukaliptusowego, geraniowego, goździkowego, jodłowego, lawendowego, szałwiowego, tatarakowego i rumiankowego.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 11
Gości: 4
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)