Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Gorączka trzydniowa

Gorączka trzydniowa, inaczej wysypka nagła lub "trzydniówka", jest bardzo częstym objawem chorobowym występującym u dzieci. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. "Trzydniówka" jest chorobą sezonową. Najwięcej przypadków notuje się wczesną wiosną i jesienią, chociaż można na nią zachorować przez cały rok.
 
Okład zimny, głowa, dziecko 
Zazwyczaj czwartego dnia choroby, niekiedy 1-2 dni później, temperatura ciała normalizuje się, a na skórze pojawia się wysypka. Może ona przypominać wysypkę plamistą lub plamisto-grudkową. Najbardziej jest widoczna na klatce piersiowej i brzuchu. Po około 24 godzinach zmiany na skórze same ustępują.

Choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg. Po obniżeniu się temperatury ciała stan dziecka szybko ulega poprawie. Jednak w każdym przypadku małe dziecko, które gorączkuje, powinno być zbadane przez lekarza w celu wykluczenia groźnych chorób, wymagających intensywnego leczenia. Przebycie gorączki trzydniowej daje trwałą odporność.

Objawy gorączki 

Charakterystyczne objawy tej choroby to:


  •  wysoka gorączka do 40°C, trwająca 3-5 dni;
  •  wysypka, która pojawia się tuż po ustąpieniu gorączki;
  •  drgawki (rzadko);  
  •  zapalenie gardła;
  •  ostre bóle brzucha;  
  •  biegunka.

Przyczyny gorączki trzydniowej   

Chorobę tę wywołuje wirus - Herpes 6 (HHV-6). Źródłem zakażenia są zwykle dorośli nosiciele zarazka. Okres wylęgania choroby trwa 5 -10 dni od momentu kontaktu z chorą osobą. W przeciwieństwie do innych chorób zakaźnych, ?trzydniówka" dotyka zwykle niemowlęta, które są izolowane od środowisk dziecięcych.
 

Leczenie naturalne gorączki trzydniowej

Dotychczas nie ma skutecznych sposobów zapobiegania gorączce trzydniowej. Chore dziecko należy położyć do łóżka i zapewnić mu spokój. Powinno być ubrane w piżamkę z naturalnego, przewiewnego materiału, tak aby nie przegrzewać organizmu. W pokoju sypialnym powinna być umiarkowana temperatura (około 20°C).W zimie na kaloryferach i na łóżeczku można zawiesić wilgotne, czyste pieluchy z kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. tymiankowego, eukaliptusowego lub lawendowego. Wskazane jest również używanie nawilżaczy powietrza. W przypadku gorączki trzydniowej stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, które ma głównie na celu niedopuszczenie do wysokiej gorączki. Wzrost temperatury ciała dziecka jest niebezpieczny ze względu na możliwość wystąpienia drgawek gorączkowych.
 
Należy unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego, gdyż jak w przypadku innych chorób o etiologii wirusowej istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a (encefalopatia, poważne zaburzenia funkcji wątroby i innych narządów wewnętrznych).

Dietetyka w gorączce trzydniowej 

Mimo dość dobrego ogólnego stanu zdrowia, gorączkujące dzieci jedzą niechętnie. Dania muszą być lekkostrawne, urozmaicone i wysokokaloryczne, gdyż gorączka zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Podawane produkty powinny zawierać dużą ilość witaminy C.Należy dostarczać większej niż zwykle ilości płynów do picia. Zalecane są herbatki ziołowe (z kwiatu bzu czarnego, rumianku) i soki owocowe rozcieńczone przegotowaną wodą. Niemowlęta karmione w sposób naturalny należy częściej przystawiać do piersi. Gorączkujące dzieci powinny pić duże ilości soku pomarańczowego, który dostarczy niezbędnej do wyzdrowienia witaminy C.

Hydroterapia w gorączce trzydniowej

Jeśli stosujemy leki przeciwgorączkowe, pamiętajmy o tym, że musimy zachować odpowiedni odstęp między dawkami. Gdy mimo podania leku, temperatura nie ulega normalizacji, wskazane jest zastosowanie zimnych okładów lub kąpieli ochładzającej. Okłady należy zmieniać co kilka minut, w miarę ich wysychania.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)