Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Białkomocz i uszkodzenie kłębuszka nerkowego

Zespół nerczycowy nie jest odrębną jednostką chorobową, ale zespołem objawów, które mogą pojawić się w przebiegu wielu różnych schorzeń. Może wystąpić w każdym wieku, nawet w okresie noworodkowym.
 
kidney_nephritis
 
Zespół nerczycowy  - objawy 

Głównym objawem jest białkomocz, tzn. zbyt duża ilość białka wydalanego wraz z moczem w ciągu doby, przekraczająca u dorosłych - 3,5 g, u dzieci - 50 mg na 1 kg wagi ciała. Choroba może przebiegać z nawrotami, które najczęściej są wywoływane przez różne infekcje i ukąszenia owadów.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Zespół nerczycowy, przyczyny

Przyczyną białkomoczu jest uszkodzenie kłębuszka nerkowego, polegające na zwiększeniu przepuszczalności jego błony podstawnej. Długotrwała utrata białka z moczem prowadzi do obniżenia poziomu białka we krwi. A to jest z kolei przyczyną powstawania obrzęków i przesięków do jam ciała. Na skutek zaburzeń białkowych dochodzi do hipercholesterolemii i innych zaburzeń gospodarki tłuszczowej.

1. Pierwotne kłębkowe zapalenie nerek

2. Choroby ogólnoustrojowe:
  •  układowe (toczeń trzewny, zapalenie okołotętnicze);
  •  metaboliczne (cukrzyca, skrobiawica);
  •  nowotworowe (choroba Hodgkina, przewlekła białaczka limfocytarna).
3. Uszkodzenie kłębków nerkowych w przebiegu zatruć metalami ciężkimi i niektórymi lekami, reakcji uczuleniowych, zakażeń (gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, półpasiec).
 
4. Choroby utrudniające odpływ krwi żylnej z nerki (zakrzep żyły nerkowej, zwężenie tętnicy nerkowej, niewydolność krążenia).
 
5. Choroby uwarunkowane genetycznie (wrodzony zespół nerczycowy).

Zespół nerczycowy, leczenie

Leczenie zespołu nerczycowego polega na zwalczaniu choroby podstawowej. W leczeniu tradycyjnym często stosuje się sterydy i/lub leki immunosupresyjne. W pierwszym etapie terapia ma na celu zmniejszenie przewodnienia tkanek i zapobieganie wtórnym infekcjom. Po stwierdzeniu obrzęków i zmniejszonej diurezy (wydalania moczu) stosowane są dożylne wlewy albumin, dekstranu i leki moczopędne.

Zespół nerczycowy, Dietetyka


W zespole nerczycowym stosowanie odpowiedniej diety ma bardzo duże znaczenie:
  •   Powinna ona zawierać odpowiednią ilość białka, około 100 g na dobę, w tym 80% białka pochodzenia zwierzęcego, ponieważ dostarcza ono wszystkich niezbędnych aminokwasów. Taka ilość białka wystarcza na pokrycie zapotrzebowania organizmu na ten składnik oraz uzupełnia jego utratę z moczem.
  •   Należy ograniczyć pokarmy bogate w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe  (tłuste mięsa, masło, smalec).
  •   Powinno się zaprzestać dosalania potraw, gdyż nadmiar sodu prowadzi do powstawania obrzęków i nadciśnienia tętniczego. Równie niekorzystne jest spożywanie potraw zawierających dużo soli np. sera żółtego, chipsów. Zamiast soli można stosować przyprawy ziołowe.
  •   W leczeniu sterydami należy spożywać produkty bogatowapniowe (np. jogurt kefir) by zapobiegać osteoporozie. Chociaż w niektórych wypadkach, np. u dzieci uczulonych na mleko krowie, stosuje się diete bezmleczną.
  •   Aby zapobiec odwapnieniu kości, podaje się witaminę D3.
  •   Zaleca się spożywanie pokarmów zwiększających odporność organizmu (w okresie zimowym mogą być to np. kiełki pszenicy,1 -2 łyżeczki dziennie).

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)