Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Plamica alergiczna - zapalenie naczyń krwionośnych

Zespół Schönleina-Henocha - opis choroby

Istotą choroby jest zapalenie drobnych naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się ona zajęciem skóry, stawów. Naczynia włosowate stają się bardziej przepuszczalne dla krwi i to jest powodem charakterystycznej wysypki. Krwawienie może wystąpić także w jelitach i nerkach, co prowadzi do bólów brzucha, stolców z domieszką krwi oraz krwiomoczu.
 
Leukocytoclastic Vasculitis, H&E
 
Zazwyczaj choroba ta dotyka ludzi młodych, głównie dzieci od 2. do 10. roku życia. Wśród pacjentów przeważają chłopcy. Najwięcej przypadków tej choroby rozpoznawanych jest w Europie (Francja, Wielka Brytania) oraz w Azji (Singapur, Tajwan). Rodzinne występowanie jest rzadkie, ale możliwe. Zachorowania najczęściej obserwuje się wiosną i wczesną jesienią.

Objawy plamicy alergicznej

Zależą od tego, które narządy zostały objęte procesem chorobowym. Najczęstsze z nich to: wysypka skórna, bóle i obrzęki stawów, gorączka, bóle brzucha, smoliste stolce. Wysypka drobnoplamista jest zlokalizowana na wyprostnych częściach kończyn, udach, pośladkach. Przemijające obrzęki stawów dotyczą głównie stawów kolanowych, skokowych, łokciowych.

Bóle brzucha mogą wystąpić nawet 2 tygodnie przed pojawieniem się wysypki skórnej. Niekiedy są tak silne, że nasuwają podejrzenia ostrej choroby brzusznej (np. zapalenia wyrostka robaczkowego) i prowadzą do podjęcia decyzji o wykonaniu operacji. Choroba ma często łagodny przebieg, zwykle ustępuje ona po 4-5 tygodniach. Jednak może nawracać. Zazwyczaj dochodzi do samoistnego wyzdrowienia, ale niekiedy choroba przechodzi w postać przewlekłą.

Plamica alergiczna - Przyczyny

Dotychczas nie ustalono przyczyny tej choroby. Większość przypadków zespołu Schönleina-Henocha (około 90%) poprzedzonych jest infekcją górnych dróg oddechowych. W około 30% jego wystąpienie jest związane z zakażeniem paciorkowcem.
 
Czynniki mogące wywołać zespół Schönleina-Henocha to:
 
  • mikroorganizmy (bakterie - paciorkowce, gronkowce, prątek gruźlicy, wirusy - ospy wietrznej, różyczki, HIV, mykoplazmy);
  • szczepionki;
  • leki (aspiryna, erytromycyna, penicylina, sulfonamidy, paracetamol);
  • pokarmy (jaja, mleko, mięso, ziemniaki, pomidory, ryby, czekolada);
  • ekspozycja na zimno;
  • ukąszenia owadów;
  • urazy.

Leczenie naturalne plamicy alergicznej

Łagodne postacie zespołu Schönleina-Henocha nie wymagają leczenia. Zaleca się leżenie w łóżku, picie dużej ilości płynów, zwłaszcza w towarzyszącej gorączce. Stosuje się zazwyczaj witaminy C, PP, K oraz związki wapnia, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i mają działanie antyalergiczne. W cięższych przypadkach niekiedy istnieje konieczność zastosowania leków sterydowych, by zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Zielarze w przypadku plamicy alergicznej zalecają stosowanie ziela skrzypu, wyciągu z niedojrzałych świeżych owoców kasztanowca, ziela ruty, pięciornika. Działają one przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbakteryjnie oraz uszczelniają śródbłonek naczyń krwionośnych.

Zalecana jest dieta lekko strawna. Po ustąpieniu ostrych dolegliwości brzusznych powinno się spożywać dużo warzyw i owoców, które są źródłem witaminy C. Należy zrezygnować z ostrych przypraw, grzybów, napojów alkoholowych oraz palenia tytoniu. Mimo że jednoznacznie nie ustalono przyczyn tej choroby, wiadomo, że może wywoływać ją zbyt długa ekspozycja na zimno.
 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)