Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Plonica - szkarlatyna

Leczenie naturalne szkarlatyny

Płonica jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie. Charakterystyczny dla szkarlatyny jest nagły początek - ból gardła, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty, wysypka.
 
Scarlet Fever hands

Płonica jest zakaźna na 1 dzień przed wystąpieniem objawów i przez 2 tygodnie po ustąpieniu wysypki. Nie jest jednak wymagana ścisła izolacja. Po ustąpieniu wysypki obserwuje się płatowe złuszczanie naskórka w miejscach poprzednio zaczerwienionych. Kiedyś szkarlatyna była chorobą dość częstą, obecnie, w erze powszechnego stosowania antybiotyków, rzadko się obserwuje pełnoobjawową płonicę. Po jej przebyciu odporność jest dość trwała, rzadko występuje powtórne zachorowanie. Płonicę rozpoznaje się głównie u dzieci w wieku od 1 roku do 14 lat.

PŁONICA - OBJAWY

Objawy choroby są związane z toksyną produkowaną przez bakterie:
  •  zapalenie gardła z nalotami lub czopami na migdałkach (angina);
  •  wysoka gorączka trwająca kilka dni;
  •  drobnoplamista wysypka różowo--czerwona, blednąca przy ucisku, najlepiej widoczna na bocznych powierzchniach klatki piersiowej, brzuchu i w fałdach skóry, pojawia się najczęściej równocześnie z gorączką, okres jej trwania jest różny i waha się od 1 doby do tygodnia, a niekiedy dłużej;
  •  bladość skóry wokół ust, która kontrastuje z zaczerwienieniem twarzy (tzw. trójkąt Fiłatowa);
  •  ciemnoczerwone linijne przebarwienia w zgięciach fałdów skórnych (objaw Pastii)
  •  obecność wybroczyn skórnych samoistnych i powstających po urazach lub uszczypnięciu (objaw Hechta);
  •  ?malinowy język" (brodawki językowe zmienione zapalnie na tle jasnoczerwonej powierzchni);
  •  ból głowy;
  •  powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych;
  •  znaczne osłabienie.

PŁONICA - PRZYCZYNY

Szkarlatyna wywoływana jest przez bakterie - paciorkowce, najczęściej z grupy A, które produkują jad erytrogenny. Źródłem zakażenia jest chory człowiek lub nosiciel paciorkowca. Okres wylęgania choroby trwa zwykle 2-3 dni.

Dopóki nie ustąpią ostre objawy choroby (gorączka, wysypka), dziecko powinno przebywać w łóżku. Lekiem z wyboru jest penicylina, a w przypadku uczulenia na nią - erytromycyna lub inny preparat o podobnym działaniu. W celu zapobieżenia groźnym powikłaniom antybiotyk stosuje się dość długo, tzn. minimum 10 dni. W przypadku płonicy metody naturalne nie mogą zastąpić antybiotykoterapii, ale stanowią jej wartościowe uzupełnienie. Ulgę w bólu gardła przynosi picie herbatki z tymianku lub szałwii.

PŁONICA - ZIOŁOLECZNICTWO 

Ulgę w bólu gardła przynosi również jego płukanie roztworem rumianku lub wodą z solą. Do picia zaleca się herbatki ziołowe: np. szałwiową lub tymiankową. Można je osłodzić łyżeczką miodu naturalnego. Wskazane jest żucie przez starsze dzieci świeżych ząbków czosnku, nazywanego, ze względu na własności bakteriobójcze, naturalnym antybiotykiem. Wpływa on na skrócenie czasu trwania infekcji.

PŁONICA - DIETETYKA

U osoby chorej język jest bardzo wrażliwy na kwasy i ciepło, dlatego nie należy podawać dzieciom potraw kwaśnych ani gorących. Zaleca się również rozdrabnianie pokarmów. Korzystne jest podawanie rosołu, ponieważ łagodzi ból gardła. Dziecko powinno wypijać dużą ilość płynów. Może być to przegotowaną letnia woda z miodem i sokiem z cytryny.
 
Jednym z objawów płonicy jest bardzo wysoka gorączka, trwająca kilka dni.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)