Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zakażenie TORCH - zespół chorób

TORCH - opis choroby

Skrót TORCH pochodzi od angielskich słów oznaczających toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię, opryszczkę i inne choroby - m.in. kiłę i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Oznacza przewlekłą niebakteryjną infekcję noworodkową.
 
Toxoplasmosis
 
Choroby objęte są wspólną nazwą ze względu na wiele podobnych objawów klinicznych, które wywołują. Zakażenia TORCH u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży mogą prowadzić do licznych zaburzeń rozwojowych noworodka. Jeśli do zakażenia dochodzi w późniejszym okresie ciąży, to dziecko może urodzić się z zakażeniem uogólnionym, z towarzyszącą żółtaczką i niedokrwistością.

TORCH - objawy

Objawy, które występują najczęściej to:
 
  •     wodogłowie lub małogłowie;
  •     wady serca;
  •     drgawki;
  •     powiększenie wątroby i śledziony (hepatosplenomegalia);
  •     głuchota;
  •     niedokrwistość (anemia);
  •     małopłytkowość;
  •     nadmierne napięcie mięśni;
  •     powiększenie węzłów chłonnych;
  •     opóźniony rozwój psychoruchowy.

TORCH - przyczyny

Toksoplazmozę wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondii. Postać wrodzona tej choroby nabywana jest poprzez łożysko. Jeżeli dochodzi do zakażenia we wczesnym okresie ciąży, może wystąpić poronienie. Pamiętajmy, że nosicielami toksoplazmozy mogą być nie tylko koty, ale także świnki morskie, psy oraz świnie, kozy, drób. 
 
Różyczkę wywołuje wirus RNA z rodziny Togaviridae, z rodzaju RubivirusCzynnikiem zakaźnym w przypadku cytomegalii jest wirus DNA należący do HerpesviridaeOpryszczka jest wywołana przez wirus Herpes, noworodek zaraża się nim czynnie, podczas porodu w czasie przejścia przez drogi rodne.

TORCH - leczenie naturalne

Należy pamiętać, że leki stosowane w przypadku toksoplazmozy są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Profilaktyka zakażeń toksoplazmozą obejmuje unikanie kontaktu z przedmiotami zanieczyszczonymi kocimi odchodami; mięso przed spożyciem musi być dokładnie gotowane, a ręce należy myć niezwłocznie po kontakcie z surowym mięsem. 
 
Jeśli hodujesz koty, nie pozwalaj, by polowały na myszy, gdyż mogą się zarazić od nich toksoplazmozą. Stosuj rękawiczki do pracy w ziemi, gdyż może być ona zanieczyszczona kocimi odchodami. Kilkuminutowe gotowanie mięsa w temperaturze około 70°C powoduje zabicie pasożytów, podobne działanie ma pozostawienie żywności na dobę w zamrażarce. 
 
Różyczce można zapobiegać poprzez szczepienia, jednak potem kobiety nie mogą zachodzić w ciążę przez 3 miesiące. Przeciwwskazaniem do szczepień jest ciąża oraz niedobory immunologiczne. Przed planowanym zajściem w ciążę można sprawdzić, czy we krwi kobiety jest odpowiedni poziom przeciwciał zabezpieczających przed zakażeniem, jeśli nie, to należy przeprowadzić szczepienie. W przypadku, gdy kobieta przed porodem cierpi na opryszczkowe zakażenie narządów płciowych, należy rozważyć rozwiązanie ciąży planowym zabiegiem cięcia cesarskiego.
 
Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktów z osobami zakażonymi opryszczką (całowania oraz dotykania zmienionej chorobowo skóry), a także używania przedmiotów codziennego użytku osoby zakażonej (np. gąbek, ręczników, sztućców). Ulgę przynosi przyłożenie kostki lodu na wykwity lub posmarowanie ich wacikiem nasączonym zimnym mlekiem. We wczesnych objawach opryszczki - mrowieniu, swędzeniu - zalecane dla matek w ciąży są witamina B, czosnek, cynk, jogurt z żywymi kulturami bakterii.

W przypadku opryszczki narządów płciowych wskazane są nasiadówki z letniej wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Ważne jest zapewnienie suchości w okolicy narządów płciowych - delikatne, ale dokładne osuszanie po myciu oraz wietrzenie, tak częste jak tylko to możliwe. Koniecznością jest noszenie bawełnianej bielizny, unikanie ciasnych spodni.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)