Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Leczenie i przyczyny obrzęku mięśni piszczelowych

Obrzęk mięśni piszczelowych

Ta dość często występująca dolegliwość polega na długotrwałej bolesności przedniej części podudzia. Obserwowana jest z równą częstotliwością u kobiet, jak i u mężczyzn. Istotą tego schorzenia jest uszkodzenie mięśni przyczepionych do kości piszczelowej lub do strzałki.
 
Best Walking Shoes for Knee Pain for Women 
 
Schorzenie to dotyczy zazwyczaj obu kończyn dolnych. Niekiedy dolegliwości występują tylko w czasie szybkiego marszu lub biegania. Sprzyja im nieharmonijny rozwój mięśni kończyn dolnych, to znaczy, gdy mięśnie łydki są lepiej rozwinięte niż mięśnie piszczelowe.

OBJAWY W OBRZĘKU MIĘŚNI PISZCZELOWYCH

Dominującym objawem jest ból zewnętrznej powierzchni kości piszczelowej.
natężenie bólu może być różne, od niewielkiej, miejscowej bolesności, aż do dotkliwego bólu wymuszającego zatrzymanie się i krótki odpoczynek. Obrzmienie i bolesność mięśni występuje zwłaszcza w miejscach przyczepienia mięśni do kości. Dominującym objawem jest ból zewnętrznej powierzchni kości piszczelowej.

PRZYCZYNY OBRZĘKU MIĘŚNI PISZCZELOWYCH

Przyczyną bolesności mięśni piszczelowych jest ich postępujące bliznowacenie. Dochodzi do niego na skutek drobnych uszkodzeń mechanicznych tych mięśni, zwłaszcza gdy poszczególne grupy mięśni podudzia nie są rozwinięte równomiernie. Słabsze mięśnie piszczelowe są wtedy nadmiernie obciążone.

LECZENIE NATURALNE W OBRZĘKU MIĘŚNI PISZCZELOWYCH

Decydujące znaczenie w zapobieganiu obrzękowi mięśni piszczelowych ma odpowiednio częsty odpoczynek. Nogi powinny być wtedy lekko uniesione do góry.
Aby zapobiegać nawrotom dolegliwości, należy prowadzić aktywny tryb życia z uwzględnieniem codziennych ćwiczeń, np. jazdy na rowerze, pływania, ćwiczenia na stepperze.
 
Lekarze zwykle przepisują niesterydowe leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy (aspiryna czy polopiryna), a w przypadku bardzo nasilonego procesu zapalnego - leki sterydowe w postaci zastrzyków.

ZIOŁOLECZNICTWO W OBRZĘKU MIĘŚNI PISZCZELOWYCH

Zalecane są okłady z arniki, nagietka, korzenia żywokostu, rumianku, które stosunkowo szybko przynoszą ulgę. Okładamy chore miejsce kawałkiem płótna lub gazy zwilżonym wywarem lub naparem z odpowiednich ziół. Całość przykrywamy folią lub ceratką i bandażujemy albo owijamy kocem lub flanelą. Kończyny dolne należy podczas tego zabiegu unieść nieco do góry. Okład powinien leżeć na nodze około 1 godziny. 
  
Można wykorzystać także drobno utarty świeży chrzan, który na kawałku gazy należy przyłożyć na bolące miejsce i przykryć ceratką. Okład powinno się zdjąć, gdy wystąpi uczucie pieczenia, nie później jednak niż po 30 minutach. 

HYDROTERAPIA W OBRZĘKU MIĘŚNI PISZCZELOWYCH

Przyłożenie lodu na bolącą okolicę zmniejsza dolegliwości bólowe, a także obrzęk. Pamiętajmy o tym, by lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę. Lód powinien być włożony przedtem do plastikowego woreczka, który należy owinąć czystą szmatką i dopiero wtedy można położyć go na bolące miejsce. Tam może pozostawać do 20 minut. Przed snem można zastosować kąpiele nóg z dodatkiem odwaru z ziela macierzanki lub tymianku. Temperatura wody powinna wynosić 30°C.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)