Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

BÓLE KARKU - Przyczyny, objawy, leczenie

BÓLE KARKU - OPIS CHOROBY

Ból karku jest bardzo częstą dolegliwością ludzi w różnym wieku. Ma różny charakter i nasilenie. Występować może już w okresie noworodkowym jako postać wrodzona. Codzienna gimnastyka pomaga w utrzymaniu właściwej postawy ciała, a tym samym zapobiega bólom karku.

neck pain san antonio

OBJAWY BÓLÓW KARKU

Objawy bólu karku są bardzo typowe. Mogą występować po spoczynku nocnym lub przeciwnie, nasilają się w ciągu dnia. Należy pamiętać, że sztywność karku może być jednym z objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

PRZYCZYNY BÓLÓW KARKU

Bóle karku mogą być wywołane przez:
  • przeciążenie mięśni tej okolicy, np. na skutek długotrwałej pracy przy komputerze, lub wady postawy;
  • stan zapalny przyczepów więzadeł;
  • przewlekły stres;
  • urazy, np. podczas gwałtownego hamowania samochodu, gdy dochodzi do mocnego i nagłego odgięcia kręgosłupa;
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa;
  • kręcz karku;
  • nowotwory;
  • predyspozycje genetyczne (zwłaszcza w przypadku kręczu szyi).

LECZENIE NATURALNE BÓLÓW KARKU

Podstawowe znaczenie ma dbanie o utrzymanie właściwej postawy ciała, harmonijny rozwój układu kostnego i mięśni. Pomocne są zwłaszcza ćwiczenia fizyczne, uprawianie sportów ogólnorozwojowych, np. pływania. Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej, koniecznie powinniśmy co 1-2 godziny przerywać pracę po to, by zmienić pozycję ciała i pospacerować.

Musimy też wybrać wygodne krzesło z regulowaną wysokością siedziska i oparciem. Jeśli często podróżujemy samochodem, to pamiętajmy o właściwym ustawieniu fotela, koniecznie zaopatrzonego w zagłówek.Stosując leki przeciwbólowe należy pamiętać, że nie usuwają one przyczyny bólu, lecz mają tylko działanie doraźne. Spośród preparatów farmaceutycznych najczęściej korzysta się z niesterydowych leków przeciwzapalnych. W przypadku kręczu szyi lub istnienia wyrośli kostnych, powodujących uciśnięcie rdzenia kręgowego, niekiedy niezbędny jest zabieg operacyjny.

HYDROTERAPIA PRZY BÓLACH KARKU

Zalecane są ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, np. 6 kropli olejku rozmarynowego lub z drzewa cedrowego. Mają one działanie rozluźniające.

Swedish Neck Massage

MASAŻ PRZY BÓLACH KARKU

Można wykonywać go samemu lub z pomocą drugiej osoby. Masaż powinien być prowadzony od szyi w dół pleców. Korzystne jest użycie olejku lawendowego, który dodatkowo zmniejszy napięcie mięśniowe. W przypadku bólów karku ulgę przynosi zazwyczaj przykładanie na tę okolicę poduszki elektrycznej lub termoforu. Masaż karku i pleców z użyciem olejków eterycznych zmniejsza napięcie mięśni, uspokaja i likwiduje ból.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, Google Bot, crawl Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)