Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wypadki komunikacyjne

Urazy podczas wypadków komunikacyjnych

Do najczęściej spotykanych urazów komunikacyjnych należą: urazy głowy, szyi, kręgosłupa, złamania żeber, miednicy i kości kończyn.
 
Tego typu urazy zawsze są niebezpieczne i często stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia, gdyż wiążą się z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Stopień urazu jest początkowo trudny do oceny, dlatego należy traktować wszystkich chorych bardzo ostrożnie.
 
car accident @ vestavia hills
 
Powierzchowne rany skóry owłosionej głowy mają tendencję do obfitego krwawienia i wyglądają groźniej niż jest w rzeczywistości, a pozornie słabe uderzenie głowy może wiązać się z poważnym uszkodzeniem mózgu czy odcinka szyjnego kręgosłupa.

OBJAWY URAZÓW POWYPADKOWYCH

W przypadku stwierdzenia urazu głowy możemy mieć do czynienia z następującymi objawami:
 •  wgłębienie kości czaszki, rana lub krwiak owłosionej części głowy;
 •  krwawienie z nosa, uszu albo wyciek przezroczystego płynu z tych miejsc;
 •  krwawienie z jamy ustnej;
 •  różna wielkość źrenic i ich nieprawidłowa reakcja na światło;
 •  zaburzenia mowy lub widzenia;
 •  zaburzenia świadomości, np. apatia, senność, pobudzenie, splątanie lub stan nieprzytomności;
 •  nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, sztywność karku, drgawki;
 •  zaburzenia pracy serca i oddychania, nagły spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego.
Dla urazu szyi i kręgosłupa charakterystyczne są następujące symptomy:
 •  ułożenie głowy w nienaturalnej pozycji;
 •  sztywność karku;
 •  uczucie mrowienia w rękach i stopach lub utrata czucia w kończynach;
 •  porażenie czynności ruchowej kończyn i innych grup mięśniowych, w tym przepony i mięśni oddechowych (stan wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej);
 •  utrata kontroli nad czynnością pęcherza moczowego.

PIERWSZA POMOC PO WYPADKACH - URAZY GŁOWY

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić na miejscu  wypadku, jest wezwanie karetki pogotowia. Zanim nadejdzie pomoc, należy jednak wykonać następujące czynności:

1. Jeśli ofiara jest nieprzytomna, trzeba sprawdzić obecność tętna na na tętnicy szyjnej i zaobserwować, czy poszkodowany oddycha. Jeśli stwierdzamy brak tętna i oddechu, to po udrożnieniu dróg oddechowych należy zacząć masaż serca i sztuczne oddychanie. W tym i celu, najdelikatniej jak to możliwe, należy umieścić chorego na twardym podłożu, usunąć z jego ust ewentualne ciała obce (krew, protezy zębowe) i poprzez podtrzymanie żuchwy umożliwić przepływ powietrza.

2. Nie należy samodzielnie poruszać głową chorego, ale jeśli to konieczne, np. dla udrożnienia dróg oddechowych. należy delikatnie obrócić całe ciało, układając chorego w pozycji bocznej, koniecznie  podparciem dla głowy i szyi. Podparcie takie można sporządzić z koców  lub innych stabilnych podmiotów. Jest to bardzo istotny element pierwszej pomocy, gdyż może zapobiec poważnym powikłaniom.

PIERWSZA POMOC PO WYPADKACH - URAZY SZYI I KRĘGOSŁUPA

W przypadku podejrzenia urazu szyi lub kręgosłupa nie należy samodzielnie poruszać rannego, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. np. możliwość wybuchu i oparzenia chorego, lub gdy stwierdzi się brak oddechu i tętna. Jest to bardzo istotna zasada, gdyż przy uszkodzeniu kręgów każdy ruch głową, szyją i nieostrożny ruch całym ciałem może przerwać ciągłość rdzenia kręgowego, powodując nieodwracalne porażenie nerwów, a nawet śmierć.
 
Należy więc jak najszybciej wezwać pogotowie, a czekając na przybycie karetki, podjąć następujące  czynności:

1.    Jeśli ofiara jest nieprzytomna, postępuje się tak, jak to opisano w punkcie dotyczącym urazu głowy.
2.    Jeśli chory jest przytomny, należy postarać się unieruchomić jego głowę i szyję oraz ustabilizować tułów. W tym celu, nie ruszając go z miejsca, trzeba obłożyć rannego przedmiotami, które uniemożliwią opadnięcie głowy i zmianę pozycji tułowia.
3.     Aby zapobiec wstrząsowi pourazowemu, należy okryć ofiarę wypadku i ciepłymi kocami, ale nie można mu podawać niczego do picia i jedzenia.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)