Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

UTONIĘCIE

Mechanizmy prowadzące do śmierci wskutek utonięcia są następujące. Po pierwsze człowiek znajdujący się pod wodą nie może oddychać. Szybko więc (już po około 4 minutach), wskutek niedotlenienia, może dojść do zatrzymania czynności serca. 

Jednocześnie niemożność usuwania dwutlenku węgla z organizmu doprowadza do jego dużego nagromadzenia we krwi i tkankach. Ponadto dość szybko zwiększa się ilość krążących w naczyniach krwionośnych płynów, gdyż w przypadkach utonięcia w wodzie słodkiej przenika ona do układu krążenia.
 
drown again
 
Gdy zaś dochodzi do wypadku w wodzie morskiej, surowica krwi zaczyna przesączać się do pęcherzyków płucnych, czyniąc płuca mniej zdolnymi do wymiany gazowej. Czas przeżycia po przerwaniu wentylacji wskutek pogrążenia się w wodzie jest różny. Zależy od ogólnego stanu zdrowia ofiary przed wypadkiem, od stopnia wypełnienia płuc powietrzem przed zanurzeniem się w wodzie, od wieku, temperatury wody (im zimniej sza, tym człowiek jest bardziej odporny na niedotlenienie) i innych, bardziej skomplikowanych czynników. Dlatego też akcję ratunkową należy podejmować nawet po upływie 20 -30 minut od utonięcia, co w zwykłych warunkach byłoby skazane na niepowodzenie.

PRZYCZYNY UTONIĘCIA

Najczęstsze przyczyny utonięć to:
  •  pływanie na nieznanych i niestrzeżonych kąpieliskach;
  •  pozostawianie dzieci nad wodą bez opieki dorosłych;
  •  nieprzestrzeganie ostrzeżeń ratowników (czarne flagi na kąpieliskach);
  •  skakanie do wody tam, gdzie nie ma specjalnie do tego celu wyznaczonych miejsc;
  •  kąpiel po spożyciu alkoholu i pływanie zaraz po obfitym posiłku.

PIERWSZA POMOC PRZY UTONIĘCIACH

Oczywisty jest fakt, że pomocy tonącemu trzeba udzielić bezzwłocznie po tym, jak całe zdarzenie zostało zauważone. Ratujący powinien starać się jak najszybciej dotrzeć do tonącego. Jeśli jest to ratownik przeszkolony, powinien od razu rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Nawet rzadko wykonywane i płytkie wdmuchnięcia powietrza wydechowego zwiększają zawartość tlenu we krwi ofiary i jeśli czynne jest jeszcze krążenie, będzie to zwiększało szansę przeżycia.

  •  Po wydobyciu tonącego na brzeg przystępuje się bezzwłocznie  do sztucznego oddychania metodą usta-usta u dorosłych lub metodą usta-usta i usta-nos u dzieci. Jednocześnie należy skontrolować tętno na tętnicy szyjnej - jeżeli jest ono niewyczuwalne, trzeba obok sztucznego oddychania zacząć masaż pośredni serca.
  •  Wykonuje się go poprzez rytmiczne uciskanie mostka wyprostowanymi rękoma, złożonymi jedna na druga, z czestotliwością około 80 razy na minutę. Jeżeli akcję ratowniczą prowadzą dwie osoby, jedna wykonuje wdmuchnięcia powietrza z częstotliwością około 14-16  razy na minutę, druga zaś, prowadzi cały czas masaż serca. Jeśli ratownik jest tylko jeden, wykonuje się 2 wdmuchnięcia i 10 ucisków mostka na zmianę.
  •  Przed rozpoczęciem sztucznego oddychania czasem bywa konieczne usunięcie z jamy ustnej ciał obcych, np. piasku, wodorostów lub protez zębowych. Niecelowe jest natomiast usuwanie wody z dróg oddechowych.

Przy najskuteczniejszym postępowaniu można bowiem wylać tylko około 150 ml wody zawartej w gardle, tchawicy i głównych oskrzelach, reszty nie udaje się usunąć. Ta niewielka ilość wody może zaś być bezpiecznie wepchnięta do płuc przy pierwszym wdechu, nie wpływając w zasadniczy sposób na objętość podanego powietrza. 

Strata  czasu na próby usunięcia wody oraz duże niebezpieczeństwo przedostania się większej ilości wody z przewodu pokarmowego do płuc przy tych manewrach każe zaniechać tego, niestety dość rozpowszechnionego manewru. Podjętą akcję ratunkową można przerwać tylko w razie wystąpienia niewątpliwych oznak śmierci, jak plamy opadowe, sztywność pośmiertna, sztywność źrenic i brak aktywności elektrycznej serca, czego stwierdzeniem musi zająć się lekarz.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 2
Gości: 1
Roboty: crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)