Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

ZABURZENIA MENSTRUACYJNE

Profilaktyka i wykrywanie zaburzeń menstruacyjnych

Do najważniejszych zaburzeń menstruacyjnych należą: pierwotny lub wtórny brak miesiączki, obfite i przedłużone krwawienia oraz miesiączkowanie z towarzyszącymi silnymi dolegliwościami bólowymi.

Menstruation

O pierwotnym braku miesiączki mówimy wówczas, gdy u kobiety, która przekroczyła 18 rok życia, krwawienie jeszcze nie wystąpiło. Jeśli miesiączka pojawiła się między 16. a 18. rokiem życia, mówimy o opóźnionym dojrzewaniu. Przyczyną pierwotnego braku miesiączki mogą być wady rozwojowe układu rozrodczego (brak jajników, macicy lub pochwy), zniszczenie jajników przez ostre choroby zakaźne przebyte w dzieciństwie (np. świnka lub gruźlica), zaburzenia rozwojowe gonad w przebiegu zespołów genetycznych (np. zespół Turnera), niedomoga przysadki mózgowej lub niedoczynność tarczycy.

Wtórny brak miesiączki to brak krwawienia miesięcznego niespowodowany ciążą u kobiety, która poprzednio miesiączkowała. Do takiej sytuacji może dojść np. po chirurgicznym usunięciu macicy lub jajników, zniszczeniu jajników przez proces chorobowy (zapalenia, nowotwory), w wyniku niewydolności hormonalnej, procesów chorobowych toczących się w obrębie przysadki mózgowej i podwzgórza (są to struktury związane hormonalnie z jajnikami i całym układem rozrodczym), a także w wypadku niedoczynności tarczycy. Częstymi powodami braku miesiączki są także przewlekłe choroby wyniszczające organizm, zatrucia, jadło wstręt psychiczny i awitaminozy.

ZAPOBIEGANIE ZABURZENIOM MENSTRUACYJNYM

Niestety, wielu przyczynom zaburzeń miesiączkowania nie da się zapobiec, ale są też takie, którym można przeciwdziałać. Należą do nich procesy zapalne w obrębie przydatków, zaburzenia hormonalne w okresie przekwitania, mięśniaki macicy oraz czynniki wpływające na ogólny stan zdrowia. Nie wolno lekceważyć dolegliwości, które mogą sugerować stany zapalne narządów rodnych, nawet jeśli dotyczą one małych dziewczynek. Aby uniknąć komplikacji, należy poddawać się okresowym badaniom ginekologicznym.

Zaburzenia hormonalne w okresie przekwitania przyczyniają się niekiedy do obfitych i przedłużonych krwawień. Można ich uniknąć, stosując odpowiednie leczenie hormonalne. Obfite i przedłużające się krwawienia zwykle bywają spowodowane przez mięśniaki macicy, stany zapalne przydatków i zaburzenia hormonalne, najczęściej w okresie przekwitania.

Bolesne menstruacje to zespół objawów występujących przed i podczas miesiączkowania, np. bóle krzyża, podbrzusza i głowy, nudności i wymioty. Mogą one towarzyszyć nieprawidłowej budowie narządów rodnych (np. nadmiernemu tyłozgięciu lub przodozgięciu macicy), występować z powodu śladów po stanach zapalnych przydatków łub być wynikiem ogólnej wrażliwości układu
neurowegetatywnego.

Poza problemami natury ginekologicznej istnieją czynniki ogólnoustrojowe, wpływające na prawidłowość miesiączkowania. Należy pamiętać o racjonalnym odżywianiu się, częstym odpoczynku i dostatecznej ilości snu.
W leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego duże znaczenie ma odpowiednia, pełnowartościowa dieta.

WYKRYWANIE ZABURZEŃ MENSTRUACYJNYCH

Kobiety cierpiące na zaburzenia menstruacyjne muszą zwykle przejść zarówno badania ginekologiczne, jak i ogólne. Konieczne jest podstawowe badanie ginekologiczne, USG, niekiedy diagnostyczne łyżeczkowanie jamy macicy oraz testy biochemiczne i hormonalne krwi.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)