Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

CHOROBY GRUCZOŁU KROKOWEGO

Gruczoł krokowy, zwany inaczej prostatą lub sterczem, jest położony poniżej pęcherza moczowego i obejmuje tylny odcinek cewki moczowej. Do najczęściej występujących chorób gruczołu krokowego należą: jego łagodny przerost (gruczolak stercza) oraz nowotwór złośliwy (rak stercza).

Prostata

Naturalne powiększenie gruczołu zaczyna się najczęściej około 50. roku życia. U większości mężczyzn ponad sześćdziesięcioletnich jest wyczuwalny przerost prostaty, nie u wszystkich jednak występują trudności z oddawaniem moczu i nie zawsze choroba ma charakter postępujący. Powstawanie łagodnego przerostu gruczołu krokowego wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi w okresie przekwitania (andropauzy). Zmniejsza się wtedy produkcja androgenów, a nasila działanie estrogenów. Rak stercza jest zależny od androgenów i rozwija się w zewnętrznej strefie prostaty.

Seler i pietruszka zawierają cynk, wspomagający leczenie chorób gruczołu krokowego.

ZAPOBIEGANIE CHOROBOM GRUCZOŁU KROKOWEGO

Zapobieganie chorobom gruczołu krokowego polega przede wszystkim na okresowej kontroli urologicznej mężczyzn po 45. roku życia. Należy przestrzegać urozmaiconej, pełnowartościowej diety składającej się z dużej ilości warzyw i owoców. Zawarte w nich witaminy i mikroelementy, które są przeciwutleniaczami, zapobiegają procesom nowotworowym. 

Trzeba zredukować picie dużych ilości kawy, herbaty i alkoholu, gdyż mają one działanie drażniące układ moczowo-płciowy.

W zapobieganiu schorzeniom gruczołu krokowego szczególnie ważne jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cynku w organizmie, którego doskonałym źródłem są pestki dyni, seler i pietruszka. Polecane jest również profilaktyczne stosowanie naparów ziołowych o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym w obrębie dróg moczowych, np. ze skrzypu polnego, sosny zwyczajnej, jasnoty białej, rumianku, korzenia biedrzeńca, liści porzeczki czarnej, borówki czernicy oraz maliny. Zioła te działają odkażająco i moczopędnie, a także zapobiegają powikłaniom związanym z zastojem moczu.

WYKRYWANIE CHORÓB GRUCZOŁU KROKOWEGO

Rozpoznanie chorób prostaty odbywa się poprzez badanie perrectum (przez odbytnicę), podczas którego lekarz stara się określić rozmiar oraz charakter guza. Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się biopsję gruczołu krokowego, a pobrany materiał ogląda się pod mikroskopem. Badaniem pomocniczym jest przezodbytnicze USG oraz testy laboratoryjne na obecność tzw. markerów nowotworowych.

cancer_prostate

Objawy chorób gruczołu krokowego są podobne, trudno na ich podstawie wnioskować, jaki rodzaj schorzenia je powoduje. W początkowym okresie występuje częste oddawanie moczu w nocy. Wraz z postępowaniem choroby częstomocz nasila się, chorzy oddają mocz z trudnością i nie dochodzi do całkowitego opróżnienia pęcherza. 

Powoduje to zakażenia układu moczowego, czasem następuje niebezpieczne dla zdrowia, nagłe i całkowite zablokowanie pęcherza. Z uwagi na to, że rak stercza rozwija się w części zewnętrznej, a więc nie graniczącej bezpośrednio z cewką moczową, może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Dopiero bóle kości, spowodowane przerzutami, przyczyniają się do wykrycia choroby.

Raka stercza mogą wywoływać wirusowe zakażenia dróg moczowo-płciowych, wysoko-tłuszczowa dieta oraz stały, np. zawodowy, kontakt z substancjami radioaktywnymi.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)