Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

BEZPŁODNOŚĆ MĘSKA

Profilaktyka i wykrywanie bezpłodności mężczyzn

Mężczyzna jest zdolny do prokreacji po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Jest ona zależna od czynników podlegających kontroli ośrodkowego układu nerwowego i wynikających z uwarunkowań środowiskowych.

Facet w czerni

Przyczyny bezpłodności męskiej

1. Niemożność współżycia seksualnego;

2. Niezdolność do zapłodnienia.

Niezdolność do odbywania prawidłowych stosunków seksualnych może być spowodowana zmianami w budowie anatomicznej narządów płciowych, zaburzeniami hormonalnymi i czynnościowymi oraz chorobami układu nerwowego.

Mężczyźni cierpiący na dwa ostatnie z wyżej wymienionych schorzeń mają zwykle obniżone libido lub niemal całkowity zanik popędu seksualnego. Zaburzenia wzwodu prącia lub wytrysku powstają często na tle emocjonalnym, ale bywają także uwarunkowane chorobami układu nerwowego (np. odcinka lędźwiowego rdzenia kręgowego, gdyż tam właśnie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za te procesy) bądź nieprawidłowościami krążenia krwi w obrębie narządów płciowych.

Niezdolność do zapłodnienia może być spowodowana przez zaburzenia czynności jąder, nieprawidłowości w transporcie nasienia lub inne zaburzenia czynnościowe. Pierwsza z wymienionych dolegliwości polega na niewydolności struktur jądrowych, w których są produkowane plemniki. Może do tego dojść w wyniku wad wrodzonych lub uszkodzeń nabytych.

Na stan czynnościowy jąder negatywnie wpływają:

- choroby zakaźne wieku dziecięcego (np. świnka i odra);

- niezstąpione lub ruchome jądro u chłopców powyżej 2. roku życia (jądro przebywające w jamie brzusznej zamiast w worku mosznowym ma zbyt wysoką temperaturę);

- stulejka, żylaki powrózka nasiennego;

- przewlekłe choroby wyniszczające organizm;

- uszkodzenie wątroby;

- przewlekłe zatrucia (alkoholizm lub długotrwała ekspozycja na czynniki toksyczne, np. promieniowanie rentgenowskie).

Nieprawidłowości w transporcie nasienia wynikają z niedrożności dróg nasiennych. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty wskutek stanów zapalnych i pourazowych. Zaburzenia czynnościowe dotyczą przede wszystkim chorób immunologicznych. Mężczyzna może wytwarzać przeciwciała przeciw własnemu nasieniu, co powoduje m.in. zmniejszoną ruchliwość plemników oraz ich samoistne zlepianie się.

ZAPOBIEGANIE BEZPŁODNOŚCI MĘŻCZYZN

Zapobieganie bezpłodności męskiej polega na jak najwcześniejszym wykryciu nieprawidłowości rozwojowych bądź chorób w obrębie narządów płciowych. W wypadku niezstąpionych lub wędrujących jąder, stulejki, wierzchniactwa czy też żylaków powrózka nasiennego konieczne są korekcyjne zabiegi chirurgiczne. Kolejnym działaniem profilaktycznym jest szczepienie chłopców przeciwko odrze i śwince.

Są to choroby, które mogą mieć negatywny wpływ na ich przyszłą zdolność do prokreacji. Aby jak najdłużej zachować sprawność seksualną, mężczyźni powinni ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów. Na bezpłodność mogą mieć wpływ również choroby powodujące zmiany naczyniowe, np. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

WYKRYWANIE BEZPŁODNOŚCI MĘŻCZYZN

Istnieje wiele metod diagnostycznych wykorzystywanych do wyjaśnienia charakteru bezpłodności męskiej. Najważniejsze z nich to: badanie nasienia oraz testy hormonalne. Nieprawidłowości w budowie narządów płciowych koryguje się operacyjnie.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)