Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO

Kobieta smutna

Profilaktyka i wykrywanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego objawia się przygnębieniem, bezsennością, bólami głowy, obrzękami całego ciała, obrzmieniem gruczołów sutkowych, wzdęciami brzucha, nudnościami, wymiotami i okresowym zwiększeniem masy ciała. Symptomy te występują w drugiej połowie cyklu miesiączkowego i nasilają się tuż przed wystąpieniem krwawienia.

Przyczyną wymienionych objawów jest wysokie stężenie estrogenów w organizmie. Hormony te zatrzymują w ustroju chlorek sodowy, który powoduje gromadzenie się wody oraz zwiększenie objętości płynu pozakomórkowego i poza-naczyniowego, a także powstawanie obrzęków.

Obrzęk w obrębie ośrodkowego układu nerwowego jest przyczyną bólów głowy, nudności i obniżenia nastroju, natomiast obrzęk jelit powoduje wzdęcie brzucha oraz macicy - uczucie ciężaru w podbrzuszu, i tkanki podskórnej - uczucie wzmożonego napięcia, przede wszystkim gruczołów sutkowych. Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u około 40-60% kobiet. Przyjmowanie preparatów ziołowych skutecznie likwiduje nieprzyjemne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

ZAPOBIEGANIE ZESPOŁOWI NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO

W wielu wypadkach objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego występują z powodu niedoboru składników odżywczych, takich jak magnez, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas gammalinolenowy). Poziom tych składników w organizmie można uzupełnić, spożywając olej z wiesiołka, nasion czarnej porzeczki lub ogórecznika. Ponadto zaleca się przyjmowanie dodatkowych ilości wapnia, szczególnie w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Dawniej uważano, że słodycze i inne pokarmy węglowodanowe mogą nasilać symptomy zespołu. Ostatnie badania dowiodły jednak, iż spożywanie węglowodanów pomaga w usuwaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Okazało się, że u większości kobiet typowe objawy zespołu, takie jak depresja, złość, zmęczenie lub drażliwość, ustępują już godzinę po zjedzeniu wysoko-węglowodanowego posiłku.

Kobietom zaleca się także stosowanie preparatów moczopędnych z takich ziół, jak perz lub przytulia czepna. Jeśli występują wzdęcia i wahania poziomu glukozy we krwi, można zastosować napar z goryczki żółtej. Łopian, który oczyszcza organizm oraz poprawia odżywianie komórkowe, jest stosowany wewnętrznie przy zwalczaniu wyprysków skórnych i przetłuszczaniu się włosów.

Można także wypróbować kilka preparatów homeopatycznych. Należy je zażywać w drugiej połowie cyklu, na 10-7 dni przed spodziewanym krwawieniem miesięcznym. Avena sativa i Passiflora zapobiegają rozdrażnieniu, płaczliwości i depresji. Viburnum opulus, Magnesium phosphoricum i Belladonna likwidują dolegliwości brzuszne, Apis, Conium, Ignatia, Pulsatilla i Caulophyllum zmniejszają bolesne obrzmienie piersi i uczucie ciężaru w podbrzuszu.

Jedzenie słodyczy przed miesiączką pomaga niektórym kobietom uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)