Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

NADŻERKA SZYJKI MACICY - przyczyny, objawy, leczenie

Nadżerka jest najczęściej rozpoznawaną zmianą w narządach płciowych kobiety. Patologia ta polega na obecności na tarczy części pochwowej szyjki macicy żywo-czerwonego nabłonka gruczołowego zamiast prawidłowego nabłonka wielowarstwowego płaskiego.

Cervix Length 20 Weeks

Objawy nadżerki szyjki macicy

Nadżerka części pochwowej szyjki macicy może nie dawać żadnych subiektywnych objawów, ale mogą także występować upławy, bóle i krwawienia. Nadmierne wydzielanie śluzu przez nieprawidłowy nabłonek, szczególnie wtedy, gdy współistnieje stan zapalny, często jest przyczyną obfitych upławów.

Czasami występują bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej o niezbyt dużym nasileniu, a w przypadku nadżerek określanych jako brodawkowate - krwawienia związane z kontaktami seksualnymi. eczenie nadżerki szyjki macicy zawsze rozpoczyna się badaniem cytologicznym.

Przyczyny nadżerki szyjki macicy

Wymienia się dwa główne czynniki przyczyniające się do powstawania nadżerek. Pierwszy z nich to czynnik hormonalny, drugi zaś to czynnik związany z infekcjami dróg rodnych. Zakażenia - wywoływane przez rzęsistka pochwowego, chlamydie, mycoplasmy, dwoinki rzeżączki i wirusy opryszczki lub brodawek ludzkich - przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, odpowiedzialnych za powstawanie nadżerek.

Drobnoustroje te powodują rozrost nabłonka gruczołowego, nadmierne wydzielanie śluzu przez niego, zmianę pH środowiska pochwy z kwaśnego na zasadowy. W wyniku tych procesów miejsce prawidłowego nabłonka zajmuje nabłonek nieprawidłowy - gruczołowy.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Nadżerka szyjki macicy, leczenie naturalne

Nadżerka zawsze wymaga leczenia: nie obserwuje się samoistnego, prawidłowego wygojenia się tej zmiany. Przed podjęciem decyzji co do sposobu terapii ginekolog zawsze wykonuje badanie cytologiczne i dokładnie ogląda zmianę. Dzięki temu może z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć stan przedrakowy lub wczesną postać raka szyjki macicy.

Należy bowiem pamiętać, że stany te występują dość często właśnie w postaci nadżerki. Metody naturalne mogą doskonale wspierać leczenie konwencjonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszanie stanu zapalnego.

Nadżerka szyjki macicy, homeopatia

W leczeniu występowania upławów, podrażnienia i świądu okolic narządów płciowych doskonałym środkiem wspomagającym może być stosowanie następujących preparatów: Kreozotum, Hydrastis, Pulsatilla, Mercurius solubilis i Lilium tigrinum.

Nadżerka szyjki macicy, ziołolecznictwo

Do płukania pochwy i tamponowania polecane są napary z następujących ziół: koszyczek rumianku, kora dębu, kwiat malwy czarnej, macierzanka, liść szałwii i orzecha włoskiego. Można również w podobny sposób, tj. sporządzając napary, stosować: wawrzyn szlachetny, gorzknik kanadyjski, balsamowiec mirrę i nasturcję ogrodową.

Ponadto używa się ziół podnoszących odporność, które wspierają walkę organizmu z infekcją. Jednym z najskuteczniejszych preparatów jest nalewka z jeżówki wąskolistnej lub purpurowej. Polecane są także imbir, czosnek oraz arcydzięgiel chiński.

Nadżerka szyjki macicy, aromaterapia

Wiele olejków aromatycznych ma działanie dezynfekujące, a także łagodzące stan zapalny. Dodawane są do kąpieli w niezbyt gorącej wodzie, około 38-40°C, lub rozcieńczane w oleju bazowym. Tak przygotowanym roztworem smaruje się zmienione okolice. Najlepiej do tego celu nadają się olejki: z drzewa herbacianego, lawendy i rumianku.

Medycyna naturalna od dawna w leczeniu tej choroby wykorzystuje czosnek, który stosowany był też w zapaleniu pochwy, zakażeniu rzęsistkiem, drożdżami oraz grzybami.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)