Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

ENDOMETRIOZA

Kobieta, pozycja leżąca 
Endometrioza jest chorobą polegającą na nieprawidłowym umiejscowieniu się endometrium, czyli błony śluzowej pokrywającej od wewnątrz trzon i szyjkę macicy. Fizjologicznie endometrium występuje tylko w tym obszarze, w przypadku choroby zaś może lokalizować się w wielu innych miejscach. Około 90% zachorowań obserwuje się między 20. a 50. rokiem życia.

Objawy endometriozy

Charakterystyczne są dolegliwości bólowe występujące przed, w trakcie lub po krwawieniu miesięcznym, zlokalizowane tam, gdzie doszło do rozwoju endometrium. Mogą być np. odczuwane nad spojeniem łonowym, czasem promieniują do odbytnicy, występują w trakcie oddawania moczu lub stolca.

Czasami obecność endometriozy powoduje bóle podczas stosunków seksualnych, nieregularne, przedłużone i obfite krwawienia miesięczne, może nawet wystąpić krwawienie z pęcherza moczowego lub z odbytnicy, jeśli w jednym z tych miejsc zlokalizowało się endometrium. Ponadto bardzo ważnym objawem schorzenia może być niepłodność. Uważa się, że około 40% kobiet z endometriozą jest niepłodnych. Część kobiet z tym schorzeniem jest także zagrożonych poronieniem.

W leczeniu endometriozy istotne jest zlikwidowanie towarzyszącego chorobie bólu. Dobrym sposobem jest zastosowanie akupunktury.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Endometrioza, leczenie naturalne

Endometriozy nie można wyleczyć całkowicie, jeśli nie zostanie ona usunięta chirurgicznie, można jednak powstrzymać jej rozwój lub za pomocą metod naturalnych złagodzić objawy towarzyszące chorobie.

Istnieje kilka teorii tłumaczących mechanizm powstawania endometriozy. Najbardziej prawdopodobnym i najczęstszym mechanizmem wydaje się zwrotny przepływ krwi miesiączkowej, w której znajdują się fragmenty endometrium, przez jajowody do jamy otrzewnowej. Tam komórki endometrium wszczepiają się w różne tkanki i podlegają wpływom hormonalnym.

Innym mechanizmem jest możliwość transplantacji endometrium w trakcie zabiegów położniczych i ginekologicznych. Rozpatrywane są także drogi przenoszenia endometrium poprzez naczynia krwionośne i limfatyczne.

Endometrioza, Homeopatia i aromaterapia

Dla łagodzenia dolegliwości bólowych w okresie około-miesiączkowym polecane są kąpiele lub masaże z dodatkiem olejków, z jałowca, mięty i majeranku. Można je również stosować doustnie, dodając do szklanki wody z miodem.
Używa się 1-3 kropli na jedną szklankę napoju, 2-3 razy dziennie.
W przypadku występowania zaburzeń hormonalnych, bólów kurczowych i kolek w okresie miesiączki, jako środki wspomagające leczenie polecane są następujące preparaty: Viburnum opulus, Veratum album, Chamomilla, Magnesium phosphoricum i Belladonna.

Endometrioza, Akupunktura i akupresura

Obie metody są polecane w przypadku intensywnych dolegliwości bólowych, które nie ustępują nawet po zastosowaniu środków farmakologicznych. Najlepiej jest łączyć w takim przypadku terapię konwencjonalną z metodami naturalnymi.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)