Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE (ZESPÓŁ LITLLE'A)

Mózgowe porażenie dziecięce (zespół Litlle'a) obejmuje zaburzenia czynności układu nerwowego, do których doszło w czasie ciąży, porodu lub w okresie okołoporodowym. Stanowi duży, często nieuświadomiony, problem społeczny. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w położnictwie i opiece nad noworodkiem, nie zaobserwowano prawie żadnych zmian w częstości występowania mózgowego porażenia dziecięcego.

piscina de 
 

Objawy zespołu Litlle'a 

W przypadku mózgowego porażenia dziecięcego dochodzi do wielu zaburzeń. Objawy i ich nasilenie zależą od miejsca wystąpienia choroby i rozległości uszkodzenia układu nerwowego.

Najczęstsze objawy to:
  •  zaburzenia napięcia mięśniowego (postać spastyczna);  
  •  ruchy mimowolne;  
  •  padaczka;
  •  zaburzenia równowagi, chodu, widzenia, słuchu, mowy, rozwoju intelektualnego;  
  •  w 30-40% upośledzenie umysłowe.
Dzieci z porażeniem mózgowym często muszą poruszać się za pomocą wózka inwalidzkiego.

Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego 
Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na mózgowe porażenie dziecięce należy wymienić palenie papierosów i picie napojów alkoholowych przez kobiety w ciąży. Schorzenie może być wywołane wieloma czynnikami uszkadzającymi układ nerwowy na różnych etapach jego rozwoju, a wśród nich:
  •  niedotlenienie i/lub niedokrwienie mózgu;  
  •  wcześniactwo;  
  •  wylewy śródczaszkowe;  
  •  infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze;
  •  żółtaczki okresu noworodkowego.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne, rehabilitacja zespołu Litlle'a

Niestety, nie ma możliwości wyleczenia mózgowego porażenia dziecięcego. Podstawę terapii dziecka z porażeniem mózgowym stanowi wieloprofilowa rehabilitacja.

Aby była właściwie prowadzona, wymagana jest aktywna współpraca z rodzicami. Powinni być oni instruowani, jak postępować z dzieckiem w czasie zajęć codziennych, kąpieli, karmienia, noszenia, ubierania. Wszystkie zabiegi i ćwiczenia muszą być wykonywane w atmosferze spokoju i wielkiej cierpliwości. Należy unikać wszelkich sytuacji stresujących dziecko. Jeśli zmiany nie są zbyt nasilone, to możliwe jest w niektórych wypadkach uczęszczanie do przedszkola i szkoły wraz z innymi, zdrowymi dziećmi.

W innych przypadkach chore dzieci kończą szkoły specjalne lub są rehabilitowane w szkołach życia. Rehabilitacja ma na celu przygotowanie do samodzielnego życia, przyuczenie do posługiwania się odpowiednio skonstruowanymi przyrządami, dzięki którym chore osoby mają ułatwione poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności. W uzyskaniu jak największego stopnia samodzielności pomocne są specjalne urządzenia niezbędne przy jedzeniu czy myciu się. Niekiedy konieczny jest chodzik lub wózek inwalidzki.

Działanie uspokajające i rozluźniające mają kąpiele aromatyzowane olejkami eterycznymi.
Essential Oil

Taniec i muzykoterapia

Obie formy terapii pomagają osiągnąć koordynację ruchową, poprawiają sprawność i siłę mięśni szkieletowych. Ponadto uspokajają dziecko i poprawiają jego samopoczucie.

Hydroterapia w porażeniu dziecięcym

W stanach nadmiernego pobudzenia dziecka można zastosować kąpiel z dodatkiem naparu z kwiatów rumianku, ziela tymianku, macierzanki, kłącza tataraku i liści szałwii, w równych częściach. Kąpiel o temperaturze około 35°C powinna trwać nie dłużej niż 10 minut.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)