Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wady postawy | Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Przez postawę rozumiemy indywidualne ukształtowanie ciała i ustawienie poszczególnych odcinków tułowia i kończyn dolnych w pozycji stojącej. Wady postawy to odchylenia ustawienia tułowia od prawidłowego wzorca. Zalicza się do nich: stopy płasko-koślawe i poprzecznie płaskie, kolana koślawe i szpotawe, boczne skrzywienie kręgosłupa oraz nadmierne pogłębienie tzw. kifozy piersiowej lub lordozy lędźwiowej.

Gammagrafía ósea ray - COLUMNA azul x

Objawy przy wadach postawy 

Nadmierne zwiększenie lub zmniejszenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej) może być przyczyną przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych, a co za tym idzie dolegliwości bólowych, niestabilności kręgów kręgosłupa, a nawet związanych z tym powikłań neurologicznych.

Boczne skrzywienia kręgosłupa, do których należą skoliozy, są także bardzo groźne. Skolioza to wada złożona, w której oprócz wygięcia bocznego, istnieje nieprawidłowa kifoza lub lordoza, a poszczególne kręgi są patologicznie obrócone wokół swej osi. Wady takie mogą powodować zahamowanie wzrostu, zniekształcenia klatki piersiowej, ograniczenie pojemności płuc, wreszcie wpływają one na ukształtowanie pozostałej części kośćca, a także na stan psychiczny pacjenta.

Fizykoterapia likwiduje ból stawów i obrzęki oraz zwiększa zakres ruchu w poszczególnych stawach.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Przyczyny wad postawy

Aby postawa mogła ukształtować się prawidłowo, muszą być spełnione określone warunki. Jej prawidłowość zależy bowiem od napięcia mięśni, wypełnienia brzucha, ustawienia miednicy, czynników środowiskowych i genetycznych, przyzwyczajeń, sposobu dźwigania, trybu życia, tj. ilości wykonywanych ćwiczeń fizycznych, i odpoczynku, a także od stanu psychicznego i istnienia innych przewlekłych dolegliwości.

I tak, jeśli którykolwiek z tych czynników będzie w sposób przewlekły zakłócony, np. dziecko będzie niedożywione lub pozbawione ruchu, dorosły będzie prowadził jedynie siedzący tryb życia i powiększał swoją nadwagę, wtedy istnieje duże zagrożenie powstania wady postawy.

Wiotkie mięśnie nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy ciała, zwłaszcza gdy są zmuszone do dźwigania zbędnych kilogramów lub gdy kościec jest ciągle narażony na jednostajną, nieprawidłową pozycję ciała.

Naturalne leczenie chorób kręgosłupa

W prawidłowym kształtowaniu się postawy największe znaczenie ma przestrzeganie kilku zasad, które zapobiegają powstawaniu wad. Profilaktyka wad postawy u dzieci polega na zapewnieniu im prawidłowej diety oraz higienicznych warunków nauki i odpoczynku. Miejsca do nauki w szkole i w domu powinny być wyposażone w odpowiedniej wysokości biurka i krzesła. Rodzice muszą dbać o to, by dzieci miały dostateczną ilość czasu na gry i zabawy ruchowe; w miarę możliwości mogą pozwalać dzieciom na uprawianie sportów pod okiem specjalistów.

Rehabilitacja ruchowa przy wadach postawy

Jeśli dojdzie już do powstania wady postawy, pierwszym rodzajem terapii jest zwykle rehabilitacja ruchowa. Jest to jedna z najważniejszych metod leczenia schorzeń układu ruchu. Po uwzględnieniu wieku i przyczyny powstałych zniekształceń polecane są różne ćwiczenia korekcyjne, wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha, leżenie w pozycjach korygujących, pływanie.

Fizykoterapia chorób kręgosłupa

W usprawnianiu narządu ruchu ma znaczenie wielokierunkowe, łagodzi bolesność stawów, zwiększa ukrwienie, zmniejsza ewentualny obrzęk tkanek, czasem nawet rozpulchnia blizn) , przez co zwiększa zakres ruchów w poszczególnych stawach. Zaznaczyć trzeba, że szczególnie w przypadku skolioz konieczne są nieraz zabiegi operacyjne, po których fizykoterapia staje się metodą niezwykle przydatną. Stosuje się: okłady parafinowe i borowinowe, diatermię krótkofalową, energię magnetyczną, ultradźwięki, naświetlania różnymi lampami, jonoforezę i wiele innych, dla których istnieją specjalne wskazania i przeciwwskazania.

Aktywne zabawy ruchowe na powietrzu pomagają zapobiegać powstawaniu wad postawy u dzieci.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)