Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa | Choroba Bechterewa (Spondylitis ankylopoetica)

Jest to przewlekła, postępująca choroba zapalna, prowadząca do usztywnienia kręgosłupa, a i w części przypadków do poważnego uszkodzenia stawów biodrowych. Dotyczy ona 6 do 10 razy częściej mężczyzn niż kobiet i może pojawiać się już w wieku młodzieńczym.

KręgosłupEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Objawy choroby Bechterewa

Choroba rozpoczyna się często u młodych, dorosłych osób, nierzadko tuż po okresie pokwitania. Pojawiają się samoistne bóle okolicy krzyżowo-pośladkowej, promieniujące do pachwin i nasilające się w drugiej połowie nocy. Są one na tyle intensywne, że budzą ze snu, gdy chory chce zmienić pozycję. Wczesnym objawem są także bóle grzbietu i klatki piersiowej, wyzwalane lub nasilające się w czasie kaszlu.Stopniowo dochodzi do garbienia się pleców, ograniczenia zakresu ruchów tułowia i ograniczenia ruchów oddechowych klatki piersiowej. Jeśli dojdzie do przykurczów w stawach biodrowych, wtedy chory chodzi na lekko uchylonych kolanach i przy każdym kroku skręca cały tułów. Sylwetka chorego jest tak charakterystyczna, że od razu pozwala na rozpoznanie choroby.

Przyczyny choroby Bechterewa

Wśród domniemanych przyczyn można, podobnie jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów, wymienić działanie niezidentyfikowanych dotąd drobnoustrojów i genetycznie uwarunkowaną predyspozycję do choroby. Być może czynnikiem ją powodującym są zakażenia jelit lub dróg moczowych, wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella i Yersinia.
Hydromasaże zmniejszają ból pleców.

Chory na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa musi przez całe życie codziennie uprawiać ćwiczenia mające na celu prostowanie kręgosłupa, zwiększanie ruchomości klatki piersiowej, poprawienie ogólnej kondycji fizycznej i wypracowanie systemu ruchów zastępczych, kompensujących sztywność kręgosłupa. Choroba ta objawia się atakami ostrego bólu w okolicy krzyżowo-pośladkowej, promieniującego do pachwin.
 
Ćwiczenia na kręgosłup

Technika Alexandra, Choroba Bechterewa

Po przeanalizowaniu wstawania, siadania i codziennych czynności pacjenta specjaliści leczący tą techniką zalecają ćwiczenia, które pomagają zachować odpowiednią elastyczność kręgosłupa.

Choroba Bechterewa, Psychoterapia

Choroba ta powoduje czasem zaburzenia emocjonalne, zwłaszcza w przypadku ograniczenia zdolności poruszania się oraz deformacji ciała. Ponieważ choroba dotyka często młodych mężczyzn, nic dziwnego, że powoduje u nich stany depresyjne i poważnie zaburza dotychczasowy tryb życia. Wizyty u psychologa mogą pomóc w zwalczaniu kłopotów wynikających z postępującej choroby. Korzystny bywa kontakt z osobami mającymi podobne problemy.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)