Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zapalenie dziąseł

Choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną wypadania zębów u dorosłych. Zapalenie dziąseł to proces, który dotyczy tkanki okołozębowej. Dochodzi do niego na skutek rozluźnienia kieszonek okołozębowych. Początkowo na powierzchni zębów powstaje płytka bakteryjna, która z czasem twardnieje, tworząc kamień nazębny. Najwięcej gromadzi się go w miejscach, które trudno samemu oczyścić w trakcie codziennych zabiegów higienicznych, np. w przestrzeniach międzyzębowych.
 
Zapalenie dziąseł
 
Jeśli nie zostanie rozpoczęte leczenie, wytwarza się kieszonka między chorobowo zmienionym dziąsłem a zębem. Bakterie obecne w jamie ustnej mogą wywołać proces zapalny. Zapalenie dziąseł obserwuje się także w chorobach ogólnoustrojowych (białaczka, cukrzyca). Często występuje u kobiet w ciąży, gdyż wtedy dziąsła są bardziej wrażliwe na krwawienie i zakażenie.

Zapalenie dziąseł - objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia dziąseł zaliczamy:  
 
  •  ból dziąseł;
  •  nieprzyjemny zapach z ust;  
  •  obrzęk, krwawienie dziąseł podczas czyszczenia zębów szczoteczką i nicią dentystyczną;
  •  rozchwianie zębów.

Regularne, częste i dokładne mycie zębów zapobiega zapaleniu dziąseł, a w przyszłości także paradontozie.

Choroby dziąseł - przyczyny

Główną przyczyną tego schorzenia jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, prowadzące do tworzenia się kamienia nazębnego przy dziąsłach, poza tym jest ono wywoływane nieodpowiednią dietą, nadmiernym spożyciem alkoholu oraz paleniem tytoniu.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne chorób dziąseł

Przede wszystkim należy zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego. Dlatego zaleca się dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Powinno się używać odpowiednio działających, profilaktycznych past. W sytuacjach, gdy jest to niemożliwe, należy żuć między posiłkami gumę bezcukrową. Podobne działanie ma żucie surowych warzyw, np. marchwi lub selera naciowego. Pobudzana jest w ten sposób produkcja śliny mającej działanie ochronne i bakteriobójcze.

Należy usuwać resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych, ponieważ stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii wywołujących zapalenie dziąseł. Wskazane jest używanie w tym celu specjalnych nici dentystycznych oraz wykałaczek. Kamień nazębny powinien być systematycznie usuwany za pomocą odpowiednich przyrządów przez stomatologa. W każdym przypadku, aby leczenie było skuteczne, należy jak najszybciej zaprzestać palenia papierosów.

Dietetyka w przebiegu chorób dziąseł

Należy ograniczyć spożycie pokarmów zawierających cukry proste, w tym także słodzonych napojów. Codzienna dieta powinna zawierać dużo świeżych owoców i warzyw, by zapewnić zwiększoną ilość witamin C i z grupy B. Ważne jest również podniesienie ogólnej odporności organizmu, np. poprzez jedzenie pokarmów zawierających dużo cynku (nasiona roślin, ryby).

Ziołolecznictwo na wzmocnienie dziąseł, Homeopatia w owrzodzeniach dziąseł

Do dezynfekcji jamy ustnej można używać nalewek z nagietka i balsamowca mirry. Zalecane są również herbatki z rumianku i szałwii, ponieważ działają nie tylko odkażająco i likwidują nieprzyjemny zapach z ust, ale mają również doskonały wpływ na wzmocnienie dziąseł.
 
Homeopaci najczęściej stosują następujące preparaty:  
 
  •  Mercurius - w nawracających krwawieniach z dziąseł i towarzyszącym im nieprzyjemnym zapachu z ust;
  •  Natrium mur - w silnie obrzmiałych i owrzodzonych dziąsłach.

Aromaterapia i masowanie dziąseł

Korzystne działanie ma masowanie dziąseł letnią wodą z dodatkiem kilku kropel olejków cynamonowego, cytrynowego i lawendowego. Można również wcierać w dziąsła niewielką ilość olejku z witaminą E.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)