Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Reumatoidalne zapalenie stawów - rzs


Rheumatoid Arthritis - Symptoms and Treatment

Gościec przewlekle postępujący (RZS)

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą (choć w 25% przypadków rozpoczynającą się w sposób ostry) chorobą niszczącą tkanki stawowe. Znamienne jest, że w zajętych chorobą stawach toczą się reakcje zapalne. Kobiety zapadają na reumatoidalne zapalenie stawów 3 razy częściej niż mężczyźni, a szczyt zachorowalności przypada na wiek 31-35 oraz 51-55 lat. 

Objawy gośćca 

Choroba może rozpoczynać się ostrą gorączką i bolesnym obrzękiem jednego lub kilku stawów. W większości przypadków rozwija się jednak stopniowo. Na przestrzeni miesięcy pojawiają się bóle i obrzmienia stawów, które utrudniają ruchy. Bardzo charakterystyczna jest poranna sztywność stawów, utrzymująca się do kilku godzin po przebudzeniu.Najczęściej zajęte są stawy nadgarstka, dłoni i palców, które mogą przybierać kształt wrzecionek. Dość często, już we wczesnym okresie choroby, chorzy skarżą się na bóle barków, łokci i stawów kolanowych. W dalszej kolejności procesem chorobowym zajmowane są kolejne stawy, np. odcinka szyjnego kręgosłupa, co powoduje bóle podczas poruszania głową. W zaawansowanych stadiach choroby powstają rozległe przykurcze, deformacje, podwichnięcia rąk, stóp, kolan, barków, doprowadzające nieraz do tragicznego kalectwa. Z objawów ogólnych często występują niedokrwistość i obniżony poziom żelaza w surowicy krwi.

Przyczyny gośćca

Czynniki przyczyniające się do zachorowania są jedynie hipotetyczne. Mogą być nimi niezidentyfikowane wirusy oraz uwarunkowana genetycznie predyspozycja osobnicza. Choroba ta jest tzw. procesem autoimmunologicznym, to znaczy, że w trakcie jej trwania w organizmie pojawiają się przeciwciała, a toczące się z ich udziałem reakcje zapalne uszkadzają całe grupy komórek, tkanki i narządy.

Leczenie naturalne gośćca  

W leczeniu choroby chodzi przede wszystkim o zapobieganie powstawaniu przykurczów, deformacji i zaników mięśniowych, a jeśli takie już wystąpiły - o stosowanie ćwiczeń i zabiegów mających na celu ich skorygowanie lub poprawienie czynności ruchowych pacjenta.

Masaż i hydroterapia w gośćcu  

Masaże zmniejszają sztywność stawów, nie przywracają jednak całkowicie prawidłowej ich funkcji. Terapia wodna, ciepłe i zimne kompresy oraz bicze wodne poprawiają krążenie i pomagają utrzymywać prawidłową ruchomość stawów.

Homeopatia w gośćcu  

Na początku leczenia należy spróbować jednego z wymienionych środków: Bryonia - gdy bóle stawów zwiększają się na skutek ciepła i przy poruszaniu; Pulsatilla - gdy bóle i stan zapalny przenoszą się szybko z jednego stawu na inne; Rhus tox. - gdy objawy nasilają się w czasie zimnej i wilgotnej pogody, gdy chory odczuwa sztywność i ból w stawach.

Akupunktura w przebiegu gośćca przewlekle postępującego  

Największym pożytkiem ze stosowania akupunktury jest łagodzenie bólu, pozwala w większym zakresie prowadzić rehabilitację ruchową. Ponadto uważa się, iż akupunktura łagodzi także stany zapalne i dzięki temu zwalnia przebieg choroby.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 2
Gości: 1
Roboty: crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)