Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Dolegliwosci bólowe kończyn dolnych

Bóle kończyn dolnych to dolegliwość, która może spotkać każdego człowieka. Wiele osób, niezależnie od wieku, cierpi na bóle nóg, ponieważ zdarzają się one w bardzo różnych okolicznościach. Są to zarówno dolegliwości występujące nagle i dość szybko ustępujące, jak i bóle o charakterze przewlekłym.

 

Objawy bólu nóg 

Bóle kończyn dolnych mogą dotyczyć mięśni, okolic stawów lub generalnie całych nóg. Zdarzają się bóle o dużym nasileniu, np. pourazowe lub niedokrwienne, ustępujące stosunkowo szybko, bądź też bóle mniej intensywne, ale trwające dłuższy czas. Urazom towarzyszą najczęściej obrzęk i zwiększone ucieplenie kończyny. Najbardziej powszechną dolegliwością jest uczucie ciężkości łydek, obrzęk stóp i okolic stawów skokowych, nierzadko występują drętwienia i skurcze w obrębie mięśni podudzi.

Przyczyny bólu nóg  

Dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku przemęczenia i zbyt dużego obciążenia kończyn dolnych. Do takiej sytuacji dochodzi w otyłości. Osoby z nadwagą przemęczają nogi nadmiernym ciężarem ciała. Nacisk wielu kilogramów na naczynia krwionośne znajdujące się w rejonie miednicy mniejszej, które prowadzą krew do nóg, powoduje, że przepływ krwi do kończyn nie jest prawidłowy. W wyniku tego mięśnie nóg szybko się męczą, a to z kolei jest źródłem bólu.

Do innego rodzaju przemęczenia dochodzi podczas wykonywania określonych zawodów lub uprawiania pewnych sportów. Tutaj mięśnie i szkielet kończyn dolnych narażone są na jednostajne, podobne obciążenia, które jeśli nie są przerywane odpoczynkiem, prowadzą do trwałych zmian. Kolejne przyczyny bólu nóg związane są ze zmianami zwyrodnieniowymi zdarzającymi się w obrębie stawów i kości oraz z różnorodnymi zniekształceniami i wadami budowy. Nawet banalne wady, jak np. płaskostopie, mogą powodować bóle. Inne przyczyny dolegliwości to zaburzenia krążenia, zarówno tętniczo-żylnego, jak i limfatycznego.

Leczenie naturalne bólu nóg 

W tego typu bólach niezwykle istotna jest profilaktyka. Większość tych dolegliwości zwalcza się naturalnymi metodami, na przykład regularnymi ćwiczeniami czy masażami wodnymi, które mogą być wykonywane w domu.

Dietetyka przy bólu nóg  

Leczenie dietą ma największe znaczenie dla osób otyłych. Warunkiem zmniejszenia dolegliwości bólowych, które występują w związku z jakąkolwiek patologią bądź tylko z powodu nadmiernej masy ciała, jest pozbycie się zbędnych kilogramów. W przypadku często powtarzających się skurczów i drętwień w obrębie mięśni łydek warto uzupełnić dietę w potas i magnez. Duże ilości tych mikroelementów znajdują się w bananach, soku pomidorowym i pomidorach, kakao, orzechach i ziarnach zbóż.

 

Masaże przy bólu nóg  

Masaże nóg działają przeciwbólowo i nie muszą być wykonywane przez wytrawnych masażystów. Każdy jest w stanie taki masaż wykonać sam i chociaż nie będzie on może zbyt profesjonalny, na pewno przyniesie ulgę. Do masażu najlepiej używać olejków bazyliowego, cyprysowego czy lawendowego bądź też balsamów zawierających składniki ziołowe.

Ziołolecznictwo na bóle nóg  

Najbardziej skuteczne po urazach są masaże za pomocą balsamów zawierających arnikę. W dolegliwościach związanych z zespołem pozakrzepowym stosuje się preparaty zawierające hirudynę - substancję produkowaną przez pijawki, maść z jadem żmii lub krem z kasztanowca. Przeciwbólowo działają także maści zawierające wyciąg z mięty pieprzowej, głogu i jemioły.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 2
Gości: 1
Roboty: crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)