Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Blizny przerostowe - keloidy - gojenie ran

Blizny są skutkiem gojenia się skóry uszkodzonej wskutek nacięcia chirurgicznego, skaleczenia urazowego, oparzenia lub zmiany chorobowej, takiej jak np. czyrak. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, po kilku miesiącach zmniejszają się one i stają całkowicie niewidoczne. Czasami jednak dochodzi do powstania tzw. blizn przerostowych lub keloidów. Blizna przerostowa to taka, która ulega znacznemu poszerzeniu i zgrubieniu.
Rana, pooperacyjna 
Często po mniej więcej 6 miesiącach zaczyna zmniejszać się i przybierać bardziej delikatną postać. Keloid natomiast wykracza poza zasięg rany i rozrasta się, najczęściej przez okres mniej więcej 6 miesięcy. Zaliczany jest on do nowotworów łagodnych skóry.

Objawy keloidów   

Blizny zbudowane są ze specjalnego rodzaju tkanek, zwanych fibroblastami, które czynią określony fragment skóry grubszym i bardziej wytrzymałym. Po pewnym czasie kurczą się, a prawidłowo leczone czasem nawet całkowicie zanikają. Keloidy rozwijają się powoli, nie powodują dolegliwości bólowych i nie ulegają zezłośliwieniu, mogą jednak stwarzać poważny problem estetyczny.Rozpoznamy je po szczególnym wyglądzie - jest to wypukła, błyszcząca, czerwona narośl z tkanki łącznej w postaci guzka, mająca czasem palczaste wypustki. Przy uciskaniu może sprawiać ból, niekiedy także swędzi. Najczęściej umiejscowiona jest na płatku usznym, brodzie, szyi, ramionach i piersiach.

Przyczyny kłopotów z bliznami

Nie wiadomo, dlaczego u niektórych ludzi tworzą się keloidy. Coraz częściej mówi się o podłożu genetycznym tej choroby. Istnieje grupa czynników, które opóźniają proces gojenia się rany i mogą powodować powstawanie keloidów. Prawdopodobieństwo powikłań występuje wtedy, gdy gojenie się rany dotyczy osoby niedożywionej, w organizmie brakuje witamin i mikroelementów, a w trakcie gojenia dojdzie do zakażenia miejscowego lub ogólnoustrojowego. Keloidy powstają także na skutek noszenia kolczyków, po oparzeniach, ciężkim trądziku oraz przy skłonności do wrastania włosów.Blizna, dłoń 

Leczenie naturalne keloidów  

Jeśli nie zastosowano odpowiedniej profilaktyki i nie skutkują naturalne metody leczenia, konieczne jest postępowanie chirurgiczne (wycinanie zmian, połączone z wykonywaniem, zwłaszcza po oparzeniach, przeszczepu skóry) oraz dermatologiczne (obejmujące leczenie farmakologiczne, krioterapię i terapię laserową).

Dietetyka przy gojeniu ran  

W czasie gojenia się ran dieta jest bardzo ważnym czynnikiem. Powinna być wysokobiałkowa oraz zawierać dużo warzyw i owoców. Szczególnie ważna jest wysoka zawartość witamin A i E oraz cynku. Składniki te można znaleźć w następujących pokarmach: witamina A - morele, brzoskwinie, marchew, kalarepa, szpinak, dynia, melon, buraki, brokuły, brukselka; witamina E - nasiona słonecznika, orzechy, migdały, otręby zbożowe, rośliny strączkowe, olej (zwłaszcza z zarodków pszennych i sojowy); cynk - ostrygi, mięso duszone, wątroba cielęca, indyk pieczony, dynia i jej pestki.

Homeopatia na blizny

W przypadku zmian przerostowych skóry stosowane są następujące preparaty: Thuja, Staphysagria, Dulcamara. Acidum nitricum oraz Antimonium crudum.

Naturopatia keloidów  

O uszkodzoną skórę należy dbać szczególnie troskliwie. Nie należy stosować preparatów kosmetycznych z wyjątkiem specjalnie do tego celu przeznaczonych. Nie wolno przesadzać z moczeniem uszkodzonych okolic ani intensywnie ich wycierać, nie poleca się także zrywania strupów z ran. Koniecznie trzeba smarować zranione miejsca kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Gojenie blizn przyspiesza dieta bogata w witaminę E zawartą między innymi w orzechach.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)