Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Płaskostopie podłużne i poprzeczne

Popularne określenie "płaskostopie" odnosi się do dwóch, różniących się nieco od siebie, wad budowy stopy. Wyróżniamy bowiem dwie podstawowe wady w budowie stopy, a mianowicie stopy płasko-koślawe oraz stopy poprzecznie płaskie. Płaskostopie u dzieci rozpoczynających chodzenie jest cechą naturalną, dopiero w wieku około 3-5 lat (u dzieci szczupłych i ruchliwych nieco wcześniej) ukształtowują się łuki stopy, wyznaczające jej prawidłową budowę.

Objawy płaskostopia  

W pierwszym okresie zniekształceń występują jedynie bóle mięśni stopy, ale z czasem, wraz z pogłębieniem się zmian, bolesne stają się również torebki stawowe i więzadła. Może także dojść do powikłania w postaci przykurczu stopy lub powstania tzw. utrwalonej stopy płasko-koślawej, w której łuki stopy nie są już podatne na ich odtworzenie.

Przyczyny płaskostopia  

Stopy płasko-koślawe rozwijają się w wyniku dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i więzadeł stóp a ich obciążeniem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być osłabienie mięśni stopy z powodu przewlekłej choroby lub unieruchomienia, zwiększona wiotkość więzadeł z powodu chorób tkanki łącznej, nienależyte ukrwienie stopy z powodu zaburzeń krążeniowych.Nadmierne obciążenie pojawia się przy nadwadze i otyłości oraz wykonywaniu pewnego rodzaju prac. Stopy poprzecznie płaskie najczęściej spotykamy u kobiet, jako wynik chodzenia w nieodpowiednim obuwiu, np. na wysokich obcasach lub ze zbyt wąskimi czubkami. Dochodzi wówczas do przeciążenia kości śródstopia, w wyniku czego obniża się łuk poprzeczny stopy.

Leczenie naturalne płaskostopia  

W leczeniu płaskostopia ważne miejsce zajmuje profilaktyka. Oznacza to, że należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć tej wady budowy. 

Profilaktyka płaskostopia

  •    małe dzieci powinny być zachęcane, jeśli same nie wykazują takich chęci, do zabaw ruchowych; powinny biegać, grać w piłkę, jeździć na rowerze, pływać i brać udział, jeśli to możliwe, w specjalnych zajęciach korekcyjnych, prowadzonych często w przedszkolach;
  •     wygodne, odpowiednio wyprofilowane obuwie jest warunkiem właściwego rozwoju dziecięcej stopy; jeśli pozwalają na to warunki, maluchy mogą chodzić boso, ponieważ wtedy mięśnie stóp pracują bardziej intensywnie i sklepienia stopy mogą lepiej się ukształtować. Dzieci w wieku około 5-6 lat powinny chodzić w drewniakach, ponieważ noszenie ich również zmusza mięśnie stopy do intensywniejszej pracy;
  •     osoby dorosłe, a szczególnie kobiety powinny nosić prawidłowo dopasowane, wygodne obuwie, najlepiej na niezbyt wysokim obcasie i z szerokimi noskami (uwaga! buty zupełnie płaskie nie stwarzają stopie najlepszych warunków pracy);
  •     należy utrzymywać prawidłową masę ciała, w przypadku, gdy jest ona zbyt duża, aparat mięśniowo-więzadłowy jest nadmiernie obciążony i stopa ulega zniekształceniu.
Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu zapobiegają powstawaniu płaskostopia u dzieci, a masaże oraz ćwiczenia mięśni stóp znacznie zmniejszają ból spowodowany płaskostopiem.
 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)