Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Atak kolki nerwowej

Kolką nerkową określany jest nagły atak bólów zlokalizowanych w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, występujący zazwyczaj w przebiegu kamicy nerkowej. Bóle mają charakter silnych, przeszywających kolek, promieniują do spojenia łonowego, a czasem także wzdłuż wewnętrznych powierzchni ud. Atak może być zjawiskiem sporadycznym lub powtarzającym się wielokrotnie.

Top Tips For Lower Back Pain Relief

OBJAWY KOLKI NERKOWEJ

Bóle umiejscawiają się w okolicy lędźwiowej, zwykle po stronie zaatakowanego moczowodu. Promieniują do jąder i prącia lub do sromu. Napad poprzedza najczęściej bolesne, nieefektywne parcie na mocz. Bólom towarzyszą niekiedy nudności i wymioty. W moczu stwierdza się obecność czerwonych krwinek. Występowanie gorączki i dreszczy także sugeruje zakażenie układu moczowego.

PRZYCZYNY KOLKI NERKOWEJ

Przyczyną kolki nerkowej jest na ogół kamica dróg moczowych. Inną przyczyną może być zaczopowanie moczowodu przez skrzep, jego zagięcie w przypadku tzw. nerki ruchomej lub też zamknięcie światła moczowodu przez guz rozwijający się w jego sąsiedztwie. W konsekwencji tych zjawisk dochodzi do zastoju moczu powyżej istniejącej przeszkody.

Do powstawania kamieni usposabiają: nadmiar niektórych substancji w moczu, np. wapnia czy kwasu moczowego (niekiedy ma to związek z dietą), niedobór magnezu, zastój moczu, a także zakażenia układu moczowego. Również choroby przebiegające z nadmiernym wydalaniem wapnia z moczem przyczyniają się do tworzenia kamieni. Należy do nich np. nadczynność przytarczyc.

LECZENIE NATURALNE KOLKI NERKOWEJ

Celem terapii naturalnej jest relaksacja moczowodów (ich rozkurczenie), dzięki czemu drobne kamienie mogą przesunąć się i być wydalone. W tym celu należy zastosować ciepłe okłady na okolicę lędźwiową lub ciepłe kąpiele całego ciała, podać choremu dostępne środki przeciwbólowe i rozkurczowe, a gdy dolegliwości częściowo ustąpią, zalecić mu picie dużej ilości płynów, 3-3,5 l na dobę, i aktywność fizyczną, np. chodzenie po schodach.

AROMATERAPIA W KOLCE NERKOWEJ

Do ciepłych kąpieli, okładów i masaży można z powodzeniem wykorzystać olejki aromatyczne: anyżowy, geraniowy, z kopru włoskiego, lawendowy, tymiankowy lub rumiankowy.

HOMEOPATIA W KOLCE NERKOWEJ

Zapobiegawczo i w okresie napadów należy podawać preparaty, które zmniejszają stan zapalny, łagodzą bolesne parcie na mocz i wpływają korzystnie na częstotliwość oddawania moczu. Polecane są: Apis, Belladonna, Cantharis, Urtica urens i Mercurius solubilis.

KOLKA NERKOWA I ZIOŁOLECZNICTWO

Ze względu na właściwości moczopędne zaleca się wyciąg lub herbatkę z ziela skrzypu, liści brzozy, z nasion kukurydzy, z owoców i korzenia pietruszki lub z owoców jałowca. Korzystne działanie wykazują także liść rozmarynu i mącznicy, korzeń lukrecji i owoc kminku. Właściwości rozkurczowe i tonizujące mięśniówkę moczowodów mają natomiast: liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka lekarskiego, liść melisy, koszyczek rumianku i owoc kminku. Napary z tych ziół należy pić przynajmniej 3 razy dziennie.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)