Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Atak kolki wątrobowej

Skurcze i zaburzeniach dróg żółciowych

Kolka wątrobowa to ostry atak bólów zlokalizowanych w prawej okolicy podżebrowej. Bóle te promieniują najczęściej do prawej łopatki i mają charakter silnych skurczów.

brzuch, dłonie, koszula

OBJAWY KOLKI WĄTROBOWEJ

Bardzo często ataki kolki wątrobowej rozpoczynają się w nocy, w kilka godzin po jakimś błędzie dietetycznym. Oprócz, zazwyczaj bardzo silnych, dolegliwości bólowych, często pojawiają się nudności i wymioty. Brzuch chorego jest wzdęty. Przy badaniu prawej okolicy podżebrowej można stwierdzić duże napięcie powłok brzusznych i bolesność uciskową. Jeśli w czasie ataku bólów pojawia się gorączka, a w badaniu morfologii krwi stwierdza się podwyższoną liczbę białych krwinek, bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zapalenia pęcherzyka żółciowego.

PRZYCZYNY KOLKI WĄTROBOWEJ

Kolka wątrobowa występuje zazwyczaj u chorych, którzy cierpią z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Niekiedy jej powodem są zaburzenia ruchowe w obrębie dróg żółciowych, np. skurcze. Bezpośrednią przyczyną bólu jest przemieszczenie się kamienia z pęcherzyka żółciowego do jego szyjki lub do dalszego odcinka dróg żółciowych.

Odpływ żółci jest blokowany, a wiec pęcherzyk lub dany odcinek dróg żółciowych coraz bardziej wypełniają się żółcią. Prowadzi to do wzrostu napięcia ścian pęcherzyka lub przewodów żółciowych, a to z kolei powoduje dolegliwości bólowe. Kamica występuje najczęściej u osób w średnim wieku. Najbardziej narażone na jej wystąpienie są kobiety otyłe i przyjmujące środki antykoncepcyjne lub inne preparaty zawierające estrogeny.
 
W czasie ostrego ataku bólu ulgę przynosi masaż brzucha z zastosowaniem olejku rumiankowego.

LECZENIE NATURALNE KOLKI WĄTROBOWEJ

Podstawowym postępowaniem jest stosowanie środków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Najprostszym sposobem, który może znacznie ulżyć w cierpieniu, jest zastosowanie ciepłych okładów na prawą okolicę podżebrową. Można w tym celu przyłożyć butelkę z gorącą wodą lub termofor.

Pharmacy 1
 

AROMATERAPIA W KOLCE WĄTROBOWEJ

Kojąco działają delikatne masaże brzucha z zastosowaniem olejków eterycznych. Do 5 ml oleju bazowego należy dodać 3-4 krople olejku z rumianku, kopru włoskiego lub miętowego. Najlepsze efekty uzyskuje się po podgrzaniu oleju bazowego przed zabiegiem.

HOMEOPATIA W KOLCE WĄTROBOWEJ

Kiedy podejrzewamy atak kolki wątrobowej, gdy brzuch chorego jest wzdęty, występują odbijania, nudności i wymioty oraz trudności z oddawaniem gazów, możemy zastosować niektóre preparaty homeopatyczne. W tej sytuacji polecane są następujące środki: Argentum nitricum, Carduus marianus, Chelidonium, Dioscorea i Nux vomica.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)