Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Celiakia (choroba trzewna)

Upośledzenie wchłaniania 

Celiakia jest wrodzoną chorobą, charakteryzującą się upośledzonym wchłanianiem. Spowodowana jest uszkodzeniem komórek jelita cienkiego, które są nadmiernie przepuszczalne dla glutenu. Występuje zanik kosmków jelitowych, przez co dochodzi do zaburzeń wchłaniania substancji pokarmowych.
 
Celiac Disease or Gluten Allergy: Who Does It Affect and How Can You Detect It?1
 
Objawy choroby trzewnej nasilają się po spożyciu produktów zawierających gluten, a do poprawy stanu chorego dochodzi po ich eliminacji z diety. Chociaż celiakia może wystąpić w każdym wieku, to największą wrażliwość na gluten wykazują dzieci. W chorobie trzewnej dochodzi m.in. do niedoborów witamin A, D, E oraz niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

Objawy celiakii

Najczęstsze objawy choroby trzewnej to:
  •  biegunka-stolce są cuchnące, zawierają dużą ilość tłuszczów, liczba wypróżnień może przekraczać 10 na dobę;
  •  bóle brzucha;  
  •  wzdęcia;  
  •  brak apetytu;  
  •  duży, obwisły brzuch;
  •  obrzęki (na skutek niedoboru białka);
  •  zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

W późniejszym okresie trwania choroby może dochodzić do zaburzenia wzrastania, utraty masy ciała, krzywicy, osteoporozy, próchnicy zębów, zaburzeń emocjonalnych (dziecko staje się drażliwe, niespokojne), nawracających zakażeń jamy ustnej, zmian zapalnych skóry, niepłodności, nowotworów jelita cienkiego.Możliwy jest również przebieg bezobjawowy celiakii.

Obecnie w rozpoznaniu choroby trzewnej mniejsze znaczenie ma biopsja jelita cienkiego, gdyż jest coraz więcej testów, które umożliwiają rozpoznanie choroby trzewnej na podstawie badań krwi (oznacza się poziomy odpowiednich klas przeciwciał).

Przyczyny choroby trzewnej
Dotychczas nie są znane. Jedna z teorii mówi, że jest to choroba dziedziczna. Możliwe również, że jest to tzw. schorzenie autoagresyjne. Przemawia za tym fakt, iż we krwi osób chorych stwierdza się specyficzne przeciwciała. Za objawy choroby trzewnej są odpowiedzialne substancje zawarte w zbożach, które noszą wspólną nazwę - gluten. W otoczce ziarna żyta jest to sekalina, w pszenicy - gliadyna, w owsie - awenina, natomiast w jęczmieniu - hordeina.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Celiakia leczenie naturalne

Decydujące znaczenie ma zastosowanie diety bezglutenowej, która prowadzi do ustąpienia objawów celiakii. Należy wyeliminować z jadłospisu przetwory pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. W przypadku wszystkich noworodków i niemowląt zalecane jest karmienie naturalne oraz późne (10.-12. miesiąc życia) wprowadzanie do jadłospisu dziecka pokarmów zbożowych.

Do produktów nie zawierających glutenu należą: soja, ryż, skrobia pszenna, gryka i proso. Niedozwolone są zupy zagęszczane mąką lub z dodatkiem klusek, a także kawa zbożowa.
 
W początkowym okresie leczenia oraz w przypadku zaostrzeń choroby należy wyeliminować z jadłospisu pokarmy tłuste i wzdymające oraz konserwy. Dieta powinna być lekko strawna. Musi dostarczać choremu odpowiedniej ilości energii, składników mineralnych i witamin, a w przypadku stwierdzenia ich niedoboru należy stosować suplementację, by nie dopuścić do zaburzenia procesu wzrastania dziecka.
 
Stosowanie całkowicie bezglutenowej diety nie jest łatwe, gdyż producenci żywności nie zawsze zamieszczają informacje na opakowaniach o dodatkach zawierających gluten (np. do parówek czy lodów). W przypadku współistnienia nietolerancji laktozy lub sacharozy należy dodatkowo wykluczyć z diety mleko i jego przetwory oraz słodycze. Należy wspomnieć, że niektórzy chorzy dobrze tolerują jogurty, które zawierają enzym rozkładający laktozę. 

Osoby dotknięte chorobą trzewną powinny przestrzegać diety bezglutenowej przez całe życie, jak też wystrzegać się jedzenia słodyczy i lodów.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 4
Roboty: Google Bot, robot Bot, crawl Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)