Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zakażenia chlamydiami

Pasożyty przenoszone drogą płciową
Chlamydie są pasożytami, które mogą żyć tylko wewnątrz komórek organizmu.
 
Pocałunek
 
Rodzaj chlamydia dzieli się na trzy gatunki:
  •  chlamydia trachomatis, wywołujący u kobiet zapalenie szyjki macicy, cewki moczowej i stany zapalne w obrębie miednicy małej, u mężczyzn nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i najądrzy;  
  •  chlamydia psittaci - często występuje u zwierząt, u ludzi zakażenie tym pasożytem dotyka najczęściej hodowców zwierząt;  
  •  chlamydia pneumoniae, wywołuje zakażenia dróg oddechowych, w tym zapalenia płuc o ciężkim przebiegu.
U noworodków i matek zakażonych chlamydiami może wystąpić zapalenie spojówek i zapalenie płuc - do zainfekowania dziecka dochodzi podczas porodu. Poważnym powikłaniem ogólnoustrojowym zakażenia jest zespół Reitera, na który składa się nieswoiste zapalenie cewki moczowej, zapalenie wielostawowe, zapalenie spojówek lub naczyniówki oka. 

Przewlekłe chlamydiowe zakażenie układu moczowo-płciowego może prowadzić, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, do trwałej niepłodności.

Objawy zakażenia chlamydiami
U kobiet w większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo, mogą występować upławy, częstomocz, bóle podczas stosunku płciowego, cuchnąca, żółtawa wydzielina śluzowo-ropna z szyjki macicy. U mężczyzn objawy pojawiają się 7-28 dni po stosunku płciowym. 

Są to najczęściej: świąd i uczucie palenia w okolicy ujścia cewki moczowej; śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z członka. W przypadku chlamydiowego zapalenia płuc początek może być ostry - obserwuje się wysoką gorączkę, kaszel, niekiedy z krwiopluciem, dreszcze, krwawienia z nosa - wtedy dominują objawy grypopodobne.

Przyczyny zatrucia chlamydiami 
Chlamydie przenoszone są zazwyczaj drogą płciową. Wczesne rozpoczęcie życia płciowego oraz duża liczba partnerów seksualnych zwiększa ryzyko zakażenia chlamydiami. Stwierdzono, że zakażenie Chlamydia trachomatis rozpoznaje się częściej u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. 

W przypadku zapaleń płuc najczęściej chorują osoby w wieku 30 - 60 lat. Do zakażenia chlamydiami dochodzi także na skutek kontaktu człowieka z ptactwem domowym - z gołębiami, kaczkami, indykami, a nawet papugami.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Leczenie naturalne zakażenia chlamydiami

Metody naturalne w przypadku zakażeń chlamydiami mają jedynie znaczenie wspomagające. Pełne wyzdrowienie jest możliwe tylko w przypadku zastosowania antybiotykoterapii. Lekarze zazwyczaj polecają tetracykliny lub erytromycynę (w przypadku kobiet w ciąży i dzieci). 

Każda osoba podejrzana o zakażenie chlamydiami powinna powstrzymać się od stosunków płciowych aż do zakończenia leczenia antybiotykami i wykonania odpowiednich badań potwierdzających wyleczenie. 

Ryzyko zakażenia zwiększa duża liczba partnerów seksualnych.

Dietetyka w zakażeniu chlamydiami

Podczas leczenia zaleca się wypijanie dużych ilości płynów (w przypadku osoby dorosłej 2-2,5 litra na dobę), codzienne spożywanie jogurtu, zwłaszcza w okresie antybiotykoterapii, ze względu na zawarte w nim żywe kultury bakterii pałeczek kwasu mlekowego, które przeciwdziałają, w pewnym stopniu, rozwojowi zakażenia chlamydiami.

Ziołolecznictwo w zakażeniu chlamydiami

Wskazane jest spożywanie świeżego czosnku, nazywanego niekiedy naturalnym antybiotykiem, ponieważ ma on działanie silnie odkażające i wzmacniające. Zielarze polecają również preparaty jeżówki pospolitej, gdyż działa immunostymulująco, dzięki czemu pacjent szybciej może wyzdrowieć.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)