Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Poronienie - profilaktyka i wykrywanie

Przedwczesne zakończenie ciąży

Poronieniem nazywamy zakończenie ciąży przed 16. tygodniem jej trwania, co objawia się wydaleniem z jamy macicy jaja płodowego lub jego fragmentów. Zakończenie ciąży po 16. tygodniu, lecz przed ukończeniem 37. tygodnia nazywa się porodem przedwczesnym.

 

Przyczyny poronienia są często bardzo złożone

Zalicza się do nich:

  • zmiany patologiczne w obrębie narządów rodnych kobiety; 
  • choroby ogólne i miejscowe występujące u kobiet ciężarnych, np. choroby zakaźne (różyczka, świnka), infekcje wirusowe, zatrucia przewlekłe i ostre (alkoholizm, palenie papierosów), ogniska ropne w organizmie (np. w obrębie zębów, zatok, migdałków), przewlekłe schorzenia nerek oraz toksoplazmozę;
  • genetyczne wady rozwojowe jaja (np. nieprawidłowo wykształcone błony płodowe);
  • zaburzenia hormonalne u kobiety ciężarnej.

Pierwsze symptomy poronienia to zwykle plamienia lub niewielkie krwawienia z narządu rodnego oraz niezbyt silne bóle w podbrzuszu - etap ten to tzw. poronienie zagrażające. Po wystąpieniu tego typu dolegliwości kobieta powinna jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, gdyż za pomocą leków i odpowiedniego postępowania terapeutycznego można ocalić ciążę.

Jak zapobiegać poronieniom

Zapobieganie poronieniom polega między innymi na przeprowadzeniu badań ogólnych i ginekologicznych przed zajściem w ciążę. Kilka miesięcy przed planowaną ciążą konieczne jest wyeliminowanie ze środowiska wszystkich czynników, które mogłyby zagrażać rozwojowi dziecka. Należy zerwać z nałogiem palenia, nie spożywać nadmiernej ilości alkoholu i nie przebywać w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Niezbędne jest wykonanie morfologii krwi w celu sprawdzenia, czy kobieta nie cierpi na niedokrwistość. Trzeba również zrobić zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej i badanie ogólne moczu, a także oznaczyć poziom cukru we krwi i przeprowadzić testy na toksoplazmozę i różyczkę, gdyż są to dwie najgroźniejsze dla dziecka choroby zakaźne. Istotne jest również badanie ginekologiczne, gdyż umożliwia wykrycie ewentualnych schorzeń narządu rodnego, zanim dojdzie do zapłodnienia.

Wykrywanie 

W rozpoznaniu poronienia decydującą rolę odgrywają: rozmowa z pacjentką, występujące objawy, badanie ginekologiczne, badanie USG oraz niekiedy dodatkowe testy biochemiczne krwi.

Kobieta planująca ciążę powinna stosować dietę z dużą zawartością witamin, unikać stresów i przemęczenia oraz spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu, uprawiając ćwiczenia fizyczne. Polecaną formą gimnastyki dla pań w ciąży jest pływanie, które znakomicie wpływa zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)