Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Profilaktyka i wykrywanie raka piersi

Rak piersi - opis choroby


Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, a w krajach wysoko rozwiniętych częstotliwość zapadania na tę chorobę wzrasta. Pojawia się najczęściej pomiędzy 35. a 60. rokiem życia.
 
 

Najważniejsze czynniki zagrożenia raka piersi
  • wiek powyżej 50 lat;
  • wczesne pierwsze krwawienie miesięczne (przed 13. rokiem życia);
  • późna menopauza (po 52. roku życia);
  • późny pierwszy poród (po 25. roku życia);
  • bezdzietność;
  • nadwaga;
  • niekarmienie piersią;
  • przebyte choroby gruczołu sutkowego;
  • długotrwałe narażenie na promieniowanie jonizujące; 
  • stwierdzony rak sutka u matki lub siostry.
Wczesne postacie raka piersi mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego wielką rolę odgrywają: samokontrola kobiet oraz okresowe badanie piersi, dokonywane przez lekarzy pierwszego kontaktu, ginekologów lub chirurgów. Najczęstszą lokalizacją raka sutka jest jego górny, zewnętrzny kwadrant. W stadium bardziej zaawansowanym, jako wynik zaczopowania podskórnych naczyń chłonnych, może pojawić się na piersi tzw. obraz skórki pomarańczy. Następnie dołączają się przerzuty do węzłów chłonnych, powodujące ich powiększenie.
 
Jako pierwsze zwykle bywają zajęte węzły pachowe i przymostkowe, następnie pod i nadobojczykowe. Jeśli dojdzie do zaczopowania większych naczyń chłonnych i żył, pojawiają się obrzęk oraz zaczerwienienie w obrębie piersi i ręki po tej samej stronie. W niektórych wypadkach pojawia się także wyciek z brodawki sutkowej.

Zapobieganie

Każdy guzek lub stwardnienie w gruczole sutkowym wymaga dokładnej diagnozy, niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W okresie pomenopauzalnym zmiany te w 80-90% okazują się rakami. Niedopuszczenie do zachorowania na raka sutka przy obecnym stanie wiedzy jest właściwie niemożliwe. Najlepszymi sposobami profilaktyki są: samokontrola piersi, okresowe badania lekarskie oraz mammografia, której raz do roku powinna się poddać każda kobieta po 40. roku życia. Samokontrola, jeśli jest precyzyjna i systematyczna, przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ badaniem palpacyjnym (przez dotyk) można wyczuć guzek wielkości 1-2 cm.

Zmiana o takim rozmiarze jest w dużym stopniu (nawet 90% przypadków) skutecznie leczona. Kontrolę wykonuje się na leżąco i stojąco, najlepiej przed lustrem, aby widoczna była symetria obu piersi. Badając je należy ocenić wygląd, symetrię, zmiany skórne wokół brodawek; trzeba też sprawdzić poprzez ucisk, czy z brodawki nie wypływa jakiś płyn. Należy również zwrócić uwagę na ucie-plenie piersi, zbadać po kolei każdy kwadrant, a następnie węzły chłonne pachowe, pod- i nadobojczykowe.

Wykrywanie

W wypadku podejrzenia raka piersi wykonuje się kilka badań ułatwiających rozpoznanie choroby, przede wszystkim mammografię i USG, a niekiedy śródoperacyjne badanie histopatologiczne. Ostatni rodzaj testu wykonuje się, gdy mimo zastosowanych metod diagnostycznych nie można być pewnym rozpoznania. W takim wypadku lepiej zdecydować się na zabieg operacyjny. usunąć guzek i zbadać go pod mikroskopem, a w razie wyniku wskazującego na raka poszerzyć zakres operacji.

Mammografia umożliwia wykrycie bardzo małych guzków (o wymiarze 0,5 cm), zmian mnogich, a także ocenę dróg szerzenia się i stopnia złośliwości nowotworu. Jest bezbolesną techniką rentgenowską. Bywa również stosowana w celu monitorowania leczenia stadiów zaawansowanych, w przypadku chemio lub radioterapii. Każda kobieta po 40. roku życia powinna wykonywać to badanie co najmniej raz do roku.
 
Źródło foto: https://flic.kr/p/bEGfeT
 
 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)