Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Rak szyjki macicy

Ciało kobiety

Profilaktyka i wykrywanie raka szyjki macicy

Polska należy do krajów, w których zachorowalność na raka szyjki macicy jest bardzo wysoka. Chorobę tę rozpoznaje się najczęściej między 40. a 60. rokiem życia, natomiast jej postać przedinwazyjną między 30. a 50. 

Czynniki wpływające na powstawanie raka szyjki macicy
 • złe warunki ekonomiczno-socjalne; % duża liczba porodów, szczególnie odbytych w młodym wieku;
 • wcześnie rozpoczęte życie płciowe oraz częsta zmiana partnerów seksualnych;
 • nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej;
 • zakażenie wirusem brodawczaka HPV;
 • zakażenie wirusem opryszczki narządów płciowych HSV;
 • zmiany w szyjce macicy o charakterze nadżerki, leczone nieskutecznie przez wiele lat.
Rak szyjki macicy przez bardzo długi czas rozwija się bezobjawowo. Symptomy pojawiające się przy dużym stopniu zaawansowania choroby, takie jak upławy, krwawienia, bóle w podbrzuszu, nie są charakterystyczne tylko dla raka szyjki macicy i mogą również występować w innych schorzeniach ginekologicznych.

Objawami subiektywnymi, które w jakimś stopniu mogą sugerować obecność inwazyjnego nowotworu tego typu, są krwawienia kontaktowe (po badaniu ginekologicznym, irygacjach, stosunkach płciowych, wysiłku fizycznym) oraz bóle o charakterze rwy kulszowej.

Zapobieganie nowotworom raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który ze względu na dostępność badania i możliwość zastosowania metod diagnostycznych daje dużą szansę profilaktyki. W fazie przedinwazyjnej i we wczesnym stadium inwazji jest prawie w 100% uleczalny i dlatego co najmniej raz w roku należy przeprowadzić kontrolne badanie ginekologiczne, które pomoże wykryć nieprawidłowości i zapobiec rozwojowi raka.

Podstawowym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu tej choroby jest cytologia. Natychmiastowe podjęcie leczenia rozmaitych infekcji ginekologicznych pozwala uchronić się przed rozwojem raka szyjki macicy.

Wykrywanie raka szyjki macicy

Cytologia jest metodą wprowadzoną do diagnostyki ginekologicznej w 1941 r. Opiera się na fizjologicznej właściwości złuszczania się komórek nabłonkowych, w tym wypadku pokrywających szyjkę macicy. Oprócz tego materiału w rozmazach z pochwy stwierdza się inne elementy nabłonkowe, np. krwinki białe i czerwone, limfocyty, florę bakteryjną fizjologiczną lub chorobotwórczą (bakterie, grzyby, rzęsistki pochwowe).

Badanie to umożliwia rozpoznanie przedklinicznych etapów powstawania nowotworów. Rozmaz powinien być pobrany przed badaniem ginekologicznym, w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, u kobiety, która przez 3 dni nie zakładała dopochwowo żadnych leków i nie wykonywała płukania pochwy.

Zależnie od typu komórek stwierdzanych w rozmazie cytologicznym ustala się rozpoznanie cytologiczne grupy wg Papanicolaou:
 • grupa I - komórki prawidłowe; 
 • grupa II - odczyn zapalny; 
 • grupa III - komórki dysplastyczne (mogą przejść w nowotworowe);  
 • grupa IV - komórki atypowe; 
 • grupa V - liczne komórki atypowe, czyli o charakterze nowotworowym. 
Jeśli cytolog określi grupę cytologiczną jako III, IV lub V, konieczne jest dalsze postępowanie diagnostyczne i podjęcie właściwego leczenia.
 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)